Na zdjęciu Bastion Sakwowy we Wrocławiu
Na zdjęciu Bastion Sakwowy we Wrocławiu

Miasto wykonało właśnie pierwszy krok w kierunku odbudowy gloriety na Bastionie Sakwowym. Wrocław wysłał do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków projekt nowego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla tego rejonu. Zaakceptowanie planu pozwoli na ruszenie prac. Sprawdźcie co jeszcze zmieni się na Bastionie!

Plany odbudowy glorietty przy Bastionie Sakwowym

Wrocław wysłał do konserwatora zabytków projekt Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który dopuści możliwość odbudowy gloriety na Bastionie Sakwowym. Uzgodnienie projektu planu z konserwatorem to pierwszy z serii niezbędnych kroków do tego, by na szczycie ponownie stanęła wieża.

Projekt planu został doprecyzowany tak, by nie było żadnych wątpliwości, że chodzi o budowę obiektu w takiej postaci, w jakiej stał do 1945 roku, a nie np. postawienie wieży utrzymanej we współczesnej stylistyce.

Po pozyskaniu uzgodnień, plan miejscowy zostanie przedstawiony do otwartej, publicznej dyskusji. Następnym krokiem byłoby skierowanie go do uchwalenia przez Radę Miejską – prawdopodobnie już w 2026 roku.

Odbudowa obserwatorium obok Bastionu

Projekt nowego planu zostawia jeszcze jedną furtkę do potencjalnego otworzenia jej w przyszłości: dopuszcza możliwość przywrócenia historycznego wyglądu dawnego budynku tzw. obserwatorium astronomicznego.

W 1893 roku powstał jako kuchnia, obsługująca gastronomię na wzgórzu. Po wojnie obserwowano stamtąd niebo, natomiast sam obiekt stał się zdecydowanie mniej efektowny. Stracił wysokie dachy i wiele malowniczych detali.

Pozostałe prace remontowe na Bastionie Sakwowym

Miasto pracuje nie tylko nad glorietą. Obecnie na Bastionie Sakwowym prowadzone są prace w ramach drugiego etapu renowacji. Zakończył się remont zabytkowej, XIX-wiecznej toalety od strony ul. Nowej – zostały drobne elementy wokół budynku (ułożenie kostki) oraz odbiory techniczne.

Na samym szczycie wzgórza prace potrwają do jesieni. Odnawiana jest tam płyta-postument w miejscu, gdzie kiedyś stała (i, jak zakładamy, znowu będzie stała) glorieta. Wokół będzie nowe oświetlenie i mała architektura.

Natomiast w 2026 roku Zarząd Zieleni Miejskiej przystąpi do odnowienia promenady biegnącej wzdłuż fosy. Projekt jest już gotowy. Obejmuje nie tylko uporządkowanie zieleni i nowe nasadzenia, ale też m.in. remont architektonicznej oprawy źródełka Freytaga na południowo-wschodnim stoku wzgórza.

Sponsorowane
Poprzedni artykułCo robić we Wrocławiu gdy pada deszcz? Sprawdźcie nasze pomysły na niepogodę!
Następny artykułKiedy lato wróci do Wrocławia? Sprawdź, prognozę pogody na przełom lipca i sierpnia
Kocham Wroclaw
Odkryj Wrocław na nowo