Panorama Racławicka we Wrocławiu [BILETY, GODZINY OTWARCIA]

0

Panorama Racławicka – dla wszystkich turystów przyjeżdżających do Wrocławia to must-see, a dla wielu mieszkańców czasami tylko atrakcja turystyczna o której kiedyś słyszeli.

Jeżeli należysz do tej drugiej grupy, warto zainteresować się Panoramą Racławicką, gdyż już niedługo już nigdy nie będzie taka, jaka jest dziś. Nie znaczy to wcale, że będzie gorsza, a wręcz przeciwnie! Panorama Racławicka oddawana jest obecnie renowacji.

Panorama Raclawicka - oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu fot Wojciech RogowiczPanorama Racławicka – niezwykły obraz o imponujących rozmiarach

Panorama Racławicka we Wrocławiu to jedyny w Polsce i jeden z niewielu na świecie cykloramiczny obraz o imponujących rozmiarach. ,,Bitwa pod Racławicami” – to bezcenne malowidło autorstwa Jana Styki oraz Wojciecha Kossaka umieszczone w specjalnie zaprojektowanej rotundzie. Dzięki specjalnej perspektywie, oświetleniu, oraz zaciemnionemu, krętemu podejściu, dzieło ,,przenosi” zwiedzających w czasy insurekcji kościuszkowskiej. Budynek Panoramy Racławickiej, tzw. duża rotunda – realizacja architektoniczna autorstwa Ewy i Marka Dziekońskich, decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków została wpisana do Rejestru Zabytków Nieruchomych Województwa Dolnośląskiego. Projekt budynku Panoramy Racławickiej powstał w 1956 roku, a zbudowano go w 1967 roku. Ze względu na stan obiektu, zdecydowano się na jego remont.

DSC_0078Modernizacja Panoramy Racławickiej

Modernizacja Zespołu Budynków Panoramy Racławickiej została podzielona na etapy, pierwszy został zrealizowany w 2014 roku, a drugi w 2015 roku. Obecnie trwa trzeci. Projekt stanowi kontynuację dotychczasowych prac poprawiających infrastrukturę i ofertę edukacyjną Panoramy Racławickiej.

Modernizacja – etap III – obejmuje prace budowlane i aranżacyjne, wyposażenie obiektu Panoramy Racławickiej w nowoczesny system nagłośnienia oraz zakup zaawansowanego technologicznie i atrakcyjnego wizualnie systemu wystawienniczego Małej Rotundy. Realizacja projektu przyczyni się do poprawy obsługi zwiedzających oraz podwyższy komfort funkcjonowania instytucji w zabytkowym wrocławskim obiekcie.

Remont rotundy przywróci Panoramie Racławickiej wygląd adekwatny do wartości kulturalnej dzieła, poprawi bezpieczeństwo budynku oraz samego obrazu. Zmodernizowane systemy ekspozycyjne i informacyjne oraz wyposażenie obiektu w urządzenia interaktywne pozwolą na poszerzenie działalności edukacyjnej również wśród najmłodszych dzieci i osób z niepełnosprawnościami.

Dzięki modernizacji zabytkowego obiektu zwiększy się różnorodność oferty kulturalnej oraz edukacyjnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Planowane prace umożliwią jeszcze bardziej atrakcyjne zaprezentowanie cennego i wartościowego dziedzictwa kulturowego, jakim jest to wyjątkowe dzieło z końca XIX wieku wybitnych polskich malarzy. Ze względu na nowatorskie systemy wystawiennicze, w tym mapping, uatrakcyjniony przekaz dotrze do osób z dysfunkcjami i do grup wykluczonych. Realizacja projektu przyczyni się do popularyzacji wiedzy na temat wydarzeń z czasów insurekcji kościuszkowskiej, dziejów architektonicznej ,,oprawy” malowidła, tj. zespołu budynków Panoramy Racławickiej, oraz historii samej ,,Bitwy pod Racławicami”.Panorama Raclawicka - oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu_fot A.Podstawka

Zakres prac modernizacyjnych

Prace modernizacyjne obejmują prace budowlane, w tym aranżację strefy wejścia i wyjścia. Dodatkowo przeprowadzony zostanie zakup trwałego wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej, w tym edukacji artystycznej (m. in. systemu nagłośnienia i nowej aranżacji Małej Rotundy).

Panorama Racławicka – Godziny otwarcia:

Sezon zimowy (1.11–31.03):
pn. nieczynne
wt.–pt. 9:00–16:30
sob. 9:00–17:30
niedz. 9:00–16:30

Sezon letni (1.04–31.10):
codziennie 8:00–19:30

Uwaga: pierwszy seans rozpoczyna się pół godziny po otwarciu Panoramy, a ostatni – na pół godziny przed zamknięciem.

Bilety:

normalny: 30 zł
ulgowy: 23 zł
rodzinny: 23 zł/os. (dwoje rodziców lub opiekunów z dzieckiem/dziećmi w wielu 7–15 lat)
specjalny: 3 zł (opiekun grup szkolnych – 1 opiekun na 10 uczniów)

Z biletem do Panoramy Racławickiej zwiedzicie bezpłatnie wystawy stałe Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznego i Pawilonu Czterech Kopuł w ciągu 3 miesięcy od daty seansu wydrukowanej na bilecie

Więcej informacji: tutaj

Sprawdź również inne znane atrakcje we Wrocławiu:
Co zobaczyć we Wrocławiu w dwa dni? [TRASA ZWIEDZANIA + MAPA]

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPlanujesz kupno mieszkania we Wrocławiu? Sprawdź! [Nowe osiedle]
Następny artykułMęska Szopa we Wrocławiu już otwarta! [ZDJĘCIA]
Odkryj Wrocław na nowo