Największa siedziba BWA Wrocław otwiera nową przestrzeń na antresoli Dworca Głównego! Palmiarnia to dwie połączone ze sobą strefy. Jedna pełni funkcję infopunktu galerii ze sklepem z książkami i plakatami, a druga stanowi miejsce odpoczynku i relaksu wśród zielni. Trzeba to zobaczyć!

W dniu otwarcia Palmiarni (piątek, 15 grudnia od 12:00 do 18:00) publiczność będzie mogła zrobić świąteczne zakupy w postaci plakatów i publikacji BWA Wrocław w specjalnej promocji! Ponadto, będzie można pobrać bezpłatne plakaty z minionych wystaw. Tego dnia BWA Wrocław serwuje dla widzów darmowe napoje przy tropikalnej muzyce i aranżacji.

Palmiarnia – jak sama nazwa wskazuje – odwołuje się do koncepcji oranżerii charakterystycznych dla architektury pałacowej. Dziewiętnastowieczny budynek dworca, zaprojektowany w stylu neogotyku Tudorów kojarzy się właśnie z takim założeniem. Dodatkowo, bardzo nowoczesne jak na ówczesne czasy zastosowanie elementów takich jak szkło i stal w hali głównej dworca, przywodzi skojarzenia z przypałacowymi palmiarniami i halami spacerowymi znanymi z uzdrowisk dolnośląskich. Miejsca te służyły odpoczynkowi i poszukiwaniu ukojenia.

W budynku Dworca Głównego brakowało przyjaznej przestrzeni dla publiczności galerii BWA Wrocław Główny, a także dla osób podróżujących, oczekujących na pociąg czy odwiedzających Wrocław. W związku z tym, w głowie kuratorki Joanny Kobyłt pojawił się pomysł, aby stworzyć takie miejsce, w którym można będzie wygodnie usiąść, napić się kawy i herbaty, czy zakupić starannie dobrane publikacje i plakaty BWA Wrocław. Projekt wnętrza wykonała grupa Menthol Architects (Liliana Krzycka, Rafał Pieszko, Szymon Tobias), a zaproponowana przez nich kolorystka nawiązuje do wystroju budynku dworca. Elementy w kolorze zieleni nawiązują do barwnych przeszkleń w hali głównej, a indygo zaczerpnięty został z kolorystyki ścian z sąsiadującej z galerią Sali Sesyjnej.

Palmiarnia to dwie połączone ze sobą strefy. Jedna pełni funkcję infopunktu galerii ze sklepem z książkami i plakatami, a druga stanowi miejsce spotkań, wykładów i prezentacji, a także odpoczynku i relaksu wśród zielni. Strefy spajają elementy wspólne, jak powtarzające się we wnętrzu obłe formy kwietników i innych elementów oraz zieleń kojarząca się z przestrzeniami wypoczynku. Nowa przestrzeń galerii BWA Wrocław Główny odnosi się do linii programowej instytucji służącej rezyliencji i poszukiwaniu ukojenia. Stanowi „trzecie miejsce” (The Third Place), które można odwiedzić niezależnie od trwających wystaw.

„Trzecie miejsce” to miejsce odpoczynku – nie tylko od pracy, lecz także od wykonywanych na co dzień rutynowych czynności. Jest neutralną przestrzenią, w której spędzamy wolny czas, spotykamy przyjaciół, odpoczywamy po pracy zawodowej, pracach domowych, nabieramy oddechu przy filiżance kawy (herbaty), obserwujemy i pokazujemy się innym. „Trzecie miejsca” wzmacniają w nas poczucie przynależności do otoczenia oraz więzi z innymi – znanymi lub potencjalnie bliskimi nam osobami. Są to miejsca, w których tętni życie lokalnej społeczności, gdzie rodzą się nowe pomysły, utrwalają się lub ewoluują ważne w danym środowisku wartości. – Agnieszka Koszowska „Trzecie miejsce” według Raya Oldenburga

Zapraszamy do odwiedzenia nowej przestrzeni Palmiarni na Dworcu Głównym oraz po świąteczny prezent dla bliskich.

Palmiarnia
infopunkt | strefa relaksu | sklep z książkami
galeria BWA Wrocław Główny
ul. Piłsudskiego 105 (I piętro)

dzień otwarcia: piątek, 15 grudnia 2023, godz. 12:00–18:00

Palmiarnia funkcjonuje w dniach i godzinach otwarcia galerii BWA Wrocław Główny:

środa-czwartek: 12:00–20:00,
piątek-niedziela: 12:00–18:00.

  • Projekt: Menthol Architects
  • Koncepcja: Joanna Kobyłt
  • Kontakt w sprawach programowych: wroclawglowny@bwa.wroc.pl
  • Koordynacja i opieka nad widzem: Maja Widera
  • Producentka: Agata Połeć
  • Partnerzy: Pfleiderer, Paged, PPG, IKEA, DCHR-S, Korner

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułInnowacyjne zakupy w kontenerach sieci TECHWISH! Rewolucja w świecie elektroniki
Następny artykułWe Wrocławiu otworzył się kolejny Butik Cyrkularny – Lotnicza 24 to największa lokalizacja w całej sieci
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.