Oto najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku! Sokołowsko – śląskie Davos

0

31 maja 2023 roku ogłoszono wyniki 15. edycji konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska”, zorganizowanego przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: „Najpiękniejsza Wieś” oraz „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi”. W kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi” wyjątkowo przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca ze względu na wysoki poziom zgłoszonych projektów.

I miejsce w kategorii „Najpiękniejsza wieś” – Sokołowsko

Wyniki w kategorii „Najpiękniejsza wieś”:
I miejsce – wieś Sokołowsko w gminie Mieroszów

II miejsce – wieś Biały Kościół w gminie Strzelin
III miejsce – wieś Kłonice w gminie Paszowice

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Flosinskae (@flosinskae)

W Sokołowsku, na każdym kroku można poczuć unikalny klimat sztuki, kultury i ciężkiej do opisania słowami atmosfery, której po prostu trzeba doświadczyć.

Sokołowsko znane jest najbardziej z Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski, upamiętniającego Krzysztofa Kieślowskiego, urodzonego w tej dolnośląskiej wsi. Co roku, maleńkie kawiarnie, offowe Kino Zdrowe oraz przekształcające się w Międzynarodowe Laboratorium Kultury dawne Sanatorium, gdzie leczono gruźlicę, wypełniają się artystami, miłośnikami kulturalnych doznań i piękna duchowego.

Warto zobaczyć: Międzynarodowe Laboratorium Kultury, Kino Zdrowe, A-i-R Sokołowsko (program rezydencji artystycznych), Księgarnia Czarodziejska Góra, Cerkiew św. Michała Archanioła.

Jeśli chodzi o miejsca, gdzie można zjeść i napić się kawy, warto odwiedzić Kawiarnię Palmiarnię, Kawiarnię Smaków Sokołowsko oraz Kinokawiarnię Zdrowie.

W okolicy znajdują się również atrakcje, takie jak szczyty górskie Borowa i Dzikowiec z wieżami widokowymi oraz Schronisko Andrzejówka.

Wyniki w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi”:

I miejsce – ex aequo przedsięwzięcie pn. „Łączy nas Skora”, zrealizowane w miejscowości Niedźwiedzice w gminie Chojnów oraz przedsięwzięcie pn. „W Czerwonym Dworze każdy coś może!”, zrealizowane w miejscowości Piława Dolna w gminie Dzierżoniów.

II miejsce – przedsięwzięcie pn. „Zagospodarowanie otwartych przestrzeni na cele rekreacyjno-wypoczynkowe”, zrealizowane w miejscowości Krościna Wielka” w gminie Prusice.

III miejsce – przedsięwzięcie pn. „Skąd bierze się wełna”, zrealizowane w miejscowości Karłów w gminie Radków.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy! Konkurs jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

mat. UMWD

Więcej o urokliwych wsiach i miasteczkach Dolnego Śląska poczytacie tutaj:

7 najbardziej urokliwych miasteczek i wsi na Dolnym Śląsku

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułDzień Dziecka 2023 – 7 najciekawszych wydarzeń we Wrocławiu
Następny artykułWystawa MONET & Impresjoniści we Wrocławiu przedłużona do 9 lipca! Zanurz się w świecie obrazów
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.