Odzyskany obraz “Madonna z dzieciątkiem” już niedługo we Wrocławiu

0

Już niedługo we wrocławskim Ossolineum będzie można obejrzeć odnaleziony w Japonii obraz “Madonna z dzieciątkiem” z przeworskiej kolekcji książąt Lubomirskich. Dzieło, odzyskane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zostanie pokazane podczas wystawy jubileuszowej z okazji dwustulecia ossolińskiego Muzeum Książąt Lubomirskich.

7 lipca 2023 r. na Zamku Królewskim w Warszawie minister Piotr Gliński uroczyście przekazał przypisywany działającemu na przełomie XVI i XVII w. malarzowi Alessandro Turchiemu obraz „Madonna z dzieciątkiem” dyrektorowi Zakładu Narodowego im. Ossolińskich Łukaszowi Kamińskiemu. Dr Kamiński wyraził wdzięczność wszystkim osobom i instytucjom, zaangażowanym w proces restytucji dzieła. Podkreślił, że Ossolineum, a szczególnie wchodzące w skład zakładu narodowego Muzeum Książąt Lubomirskich, poniosło ogromne straty w wyniku II wojny światowej i każde odzyskane dzieło ma dla jego kolekcji ogromną wartość:

“Dzisiejsza uroczystość jest dla nas trochę niespodziewanym prezentem na dwustulecie Muzeum Książąt Lubomirskich. Bardzo cieszymy się, że obraz z historycznej kolekcji Henryka Lubomirskiego trafi do Wrocławia”.

Dzieło zostało odzyskane dzięki współpracy ministerstwa z japońskim domem aukcyjnym Mainichi Auction. Do końca lipca będzie wystawiane na Zamku Królewskim w Warszawie, następnie trafi do Przeworska, a potem do Wrocławia.

Joanna Błoch, wicedyrektor Ossolineum ds Muzeum Książąt Lubomirskich zapowiedziała: “Zapraszam wszystkich na prezentację “Madonny z dzieciątkiem”, która uświetni naszą Wystawę Jubileuszową w marcu przyszłego roku w gmachu głównym Ossolineum”.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWe wrocławskim Pasażu Grunwaldzkim otworzono jedną z najsłynniejszych restauracji na świecie! [MENU, CENY]
Następny artykułLato w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Lipiec i sierpień 2023
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.