Lato w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Lipiec i sierpień 2023

0

Lato w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu już tradycyjnie przynosi niezapomniane muzyczne doznania dla miłośników dźwięków i melodii. Latem tego roku, oczekiwania i oczekiwania entuzjastów muzyki klasycznej zostaną spełnione dzięki dwóm wyjątkowym cyklom koncertowym: Kinie Organowym oraz Forum Musicum.

KINO ORGANOWE NFM

Twórczość filmowa lat dwudziestych XX wieku powraca w letnim cyklu Kina organowego NFM w postaci seansów z muzyką na żywo. Nieme kadry kultowych filmów z pogranicza komedii, horroru, fantastyki i dramatu historycznego wzbogaci monumentalny tembr organów, przy których zasiądą znamienici artyści. Tomasz Głuchowski wystąpi z DJ-em Michałem Macewiczem. Duet znany jest już publiczności, bowiem zachwycił słuchaczy koncertem do zeszłorocznego pokazu legendarnego Metropolis Fritza Langa. Pojawi się również doskonale znany melomanom znakomity Karol Mossakowski – pierwszy zagraniczny organista tytularny kościoła Saint-Sulpice w Paryżu, nauczyciel improwizacji będący przez trzy sezony artystą rezydentem w Radio France. Podczas sierpniowych wydarzeń wysłuchamy improwizacji Martina Gregoriusa i Franz Danksagmüllera, a ten ostatni dodatkowo posłuży się w swojej grze elektroniką. Wszystkie koncerty poprzedzą specjalne wprowadzenia z zakresu kinematografii.

Czarownice
14.07.2023, godz. 19.30
NFM, Sala Główna

www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10154

Marynarz na dnie morza
28.07.2023, godz. 19.30
NFM, Sala Główna

www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10155

Mocny człowiek
9.08.2023, godz. 19.30
NFM, Sala Główna

www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10156

Męczeństwo Joanny d’Arc
25.08.2023, godz. 21.00
NFM, Sala Główna

www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10157

Ponadto publiczność będzie mogła wysłuchać koncertu finałowego 10. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, jednego z niewielu wydarzeń w Europie skierowanych do wiolonczelistów z całego świata. Ma ona formę festiwalu, ale pełni też funkcję edukacyjną. W jej ramach organizowane są koncerty z bardzo szerokim repertuarem, w którym znaleźć można zarówno utwory barokowe, jak i jazz oraz muzykę współczesną.

Cello – Ton!
26.07.2023, godz. 19.00
NFM, Sala Główna

www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10069

Nie zabraknie sierpniowego festiwalu muzyki dawnej, która jest pre­zentowana na instrumentach z epoki i z uwzględnieniem historycznych praktyk wykonawczych. Tematem nadchodzącej edycji Forum Musicum będzie madrygał, gatunek muzyki wokalnej, który potrafi zaskoczyć rozmaitością form. Pojawił się on w twórczości z włoskiej epoki ars nova już w XIV wieku i charakteryzował się wirtuozerią oraz używaniem wyrafinowanych form poetyckich. W XVI wieku rozkwitł i ewoluował na gruncie wielogłosowej muzyki zespołowej. Rozwinęły się różne jego style w przynajmniej trzech różnych okresach. Ze względu na silne związki muzyki z tekstem madrygał manierystyczny końca XVI wieku stał się ważnym polem rozwijania barokowego stylu w muzyce wokalnej. Program wzbogacą koncerty w przestrzeni Wrocławia i potańcówki.

FORUM MUSICUM 2023

FESTIWAL MADRYGAŁÓW
11.08–27.08.2023

www.nfm.wroclaw.pl/festiwale/forum-musicum

Na scenie Sali Głównej NFM pojawi się także International Lutosławski Youth Orchestra – jedyna w Polsce orkiestra młodzieżowa o międzynarodowym charakterze, co stanowi o jej wyjątkowości. Z Narodowym Forum Muzyki szczeciński zespół łączy osoba patrona – Witolda Lutosławskiego, którego 110. rocznicę urodzin wspólnie w tym roku świętujemy. W programie wrocławskiego występu nie mogło zatem zabraknąć jego muzyki. Zabrzmi prawdopodobnie najbardziej znany utwór z dorobku kompozytora – Koncert na orkiestrę napisany przez Lutosławskiego w pierwszej połowie lat 50. XX wieku.

International Lutosławski Youth Orchestra
24.08.2023, godz. 19.00
NFM, Sala Główna

www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10309

Lato w NFM zwieńczy koncert Muzyka dla Europy odbywający się w ramach międzynarodowego festiwalu muzyki kameralnej dla przyszłych pokoleń Krzyżowa-Music, który organizowany jest cyklicznie od 2015 roku w Krzyżowej. Symbolizuje chęć integracji Europy poprzez wymianę kulturową. Po raz pierwszy polska publiczność będzie mogła zapoznać się z twórczością Heleny Winkelman. Pochodząca ze Szwajcarii artystka komponuje z wyczuciem konwencji, wyobraźnią, a przede wszystkim dużym poczuciem humoru. Jej muzyka jest inspirowana tradycyjnym szwajcarskim folklorem, muzyką azjatycką i jazzem, ale odnajdziemy w niej też techniki eksperymentalne. Artyści zaprezentują także Oktet smyczkowy C-dur op. 7 rumuńskiego kompozytora George Enescu.

Krzyżowa-Music. Muzyka dla Europy
27.08.2023, godz. 19.00
NFM, Sala Czerwona

www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10439

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułOdzyskany obraz “Madonna z dzieciątkiem” już niedługo we Wrocławiu
Następny artykułWystartowało plenerowe Kino Letnie w Centrum Historii Zajezdnia
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.