OC najdroższe we Wrocławiu – jak szukać oszczędności?

0

Jak pokazują różnego rodzaju statystyki, Wrocław należy do najdroższych miast, jeśli wziąć pod uwagę ceny OC. W wielu rankingach jest oceniany jako miejscowość generująca największe koszty dla kierowców, którzy chcą kupić obowiązkową polisę. Z czego wynika ta sytuacja i jak można jej zaradzić? Przeczytaj artykuł i dowiedz się już teraz.

Drogo jak we Wrocławiu

Jak pokazują statystyki dostarczone przez jedną z wiodących na rynku porównywarek ubezpieczeniowych, mediana cen OC w Polsce w I kwartale 2019 r. wahała się od 615 zł na Podkarpaciu do 960 zł w województwie dolnośląskim, a konkretnie we Wrocławiu. Jak więc widać, różnica jest naprawdę spora, bo wynosi prawie 350 zł, a w ujęciu procentowym aż 56%. Porównywalnie wysokie składki jak we Wrocławiu obowiązują jeszcze tylko w Gdańsku (mediana na poziomie 903 zł), podczas gdy już w Warszawie płaci się o ponad 100 zł mniej niż w stolicy Dolnego Śląska.

Aby zobrazować, jak dużo płaci się za OC we Wrocławiu, warto sprawdzić, ile ten sam kierowca musiałby wyłożyć za ubezpieczenie identycznego auta w różnych miastach wojewódzkich, ale tych tańszych, a nie tylko wojewódzkich, czyli w praktyce najdroższych, jak Warszawa czy Gdańsk. Dla porównaniu, podczas gdy we Wrocławiu trzeba zapłacić za polisę wspomniane 960 zł, w Rzeszowie cena wynosi 615 zł, w Kielcach 654 zł, w Opolu 672 zł, a w Białymstoku 704 zł. Jak widać, różnice są bardzo wyraźne na korzyść innych miast wojewódzkich niż Wrocław.

Co powoduje, że akurat we Wrocławiu płaci się tak dużo za obowiązkowe ubezpieczenie? Kluczowa jest w tym przypadku statystyka wypadków i wysokość wypłacanych odszkodowań za szkody wyrządzone w ruchu drogowym. Można się domyślać, że właśnie w stolicy Dolnego Śląska wartości te są najwyższe w całej Polsce, czemu zresztą nie ma się co dziwić, mając na uwadze bardzo intensywnie uczęszczane i często zakorkowane ulice Wrocławia.

Jak obniżyć cenę ubezpieczenia OC?

W obliczu wysokich cen obowiązkowego ubezpieczenia nie dziwi fakt, że wielu kierowców poszukuje sposobów na obniżkę kosztów. Podstawową kwestią, o której trzeba pamiętać w tym kontekście, jest znalezienie najtańszej oferty. To kluczowe, ponieważ niezależnie od ceny OC zawsze gwarantuje identyczny zakres ochrony ubezpieczeniowej, co oznacza, że kupowanie innej polisy niż najtańsza nie ma żadnego sensu i nic nie daje. W poszukiwaniu najatrakcyjniejszego cenowo OC skuteczną pomoc zapewnia kalkulator ubezpieczeń OC AC na https://kalkulator.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/oc-ac/.

Aby zapłacić mniej za OC, warto kupić samochód tani w ubezpieczeniu. Mowa o autach marek uchodzących za „spokojne”, takich jak Skoda, Opel, Volkswagen, Fiat czy Ford, których silniki mają niewielką pojemność. Znacznie mniej zapłaci się za polisę dla Fiata Bravo z silnikiem o pojemności 1600 cm3 niż dla Porsche 911 z silnikiem o pojemności 3800 cm3 i mocy 540 KM. Cena polisy rośnie skokowo, jeżeli pojemność silnika przekracza wartość 2000 cm3.

Na cenę OC wpływa także wysokość wypracowanych zniżek ubezpieczeniowych, a te wprost wynikają z przebiegu historii ubezpieczeniowej. Im ona krótsza i im więcej szkód się spowodowało w jej trakcie, tym droższa jest polisa. Bezpieczna i bezszkodowa jazda opłaca się więc nie tylko ze względu na mandaty i ryzyko wypadków. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat ubezpieczeń komunikacyjnych i sprawdzić aktualne oferty OC i AC, warto zajrzeć na stronę https://najtaniejuagenta.pl/. Pod tym adresem znajdują się wszystkie najważniejsze informacje na temat polis dla kierowców.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław na weekend: 10 najciekawszych wydarzeń [28-30 czerwca 2019]
Następny artykułAktywne wakacje we Wrocławiu? Byliśmy w parku trampolin JumpWorld!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.