Nowy Ośrodek Wsparcia dla Osób w Kryzysie Bezdomności.

0

 We Wrocławiu powstanie nowe miejsce, w którym schronienie znajdzie 80 osób w kryzysie bezdomności. Umowa na budowę Ośrodka została podpisana, a obiekt przy ul. Popielskiego 8. będzie gotowy wiosną 2025 roku.

– Opieka nad osobami w kryzysie bezdomności jest obowiązkiem miasta.  Wynika to z zapisów ustawowych. Staramy się to robić kompleksowo, w oparciu o wiele lokalizacji na terenie Wrocławia. Z doświadczenia wiemy, że im szybciej udzielimy wsparcia i pomocy osobom w kryzysie bezdomności, tym większe szanse, że uda im sie z tego wyjść. Miejsce przy Popielskiego to nie tylko noclegownia ale także poprawa układu drogowego w bezpośredniej okolicy – informuje Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW.

Większość infrastruktury  przeznaczonej dla osób w kryzysie bezdomności we Wrocławiu ma już kilkanaście, kilkadziesiąt lat. W 2018 roku Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej określiło standardy obiektów, w tym również noclegowni, schronisk, ogrzewalni, do których także Wrocław musi się dostosować. Dotychczas działająca noclegownia, mieści się tuż obok dworca PKP przy ul. Małachowskiego. Przez 14 lat działalności nie generowała  skarg mieszkańców.

– Nowy obiekt będzie prosty, ale zarazem  nowoczesny. Energooszczędny, dzięki instalacji fotowoltaicznej na dachu i pompie ciepła,  ale   też przyjazny dla środowiska – powstaną ogrody deszczowe, zbiornik na deszczówkę do podlewania zieleni, nawierzchnie przepuszczalne. W budynku powstaną sale szkoleniowe, świetlica, pralnia i część  magazynowa. Dzięki tej inwestycji zmieni się również sama ulica Popielskiego, która zyska nowy układ drogowy, z chodnikiem i oświetleniem – mówi Jolanta Wnęk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.


Do noclegowni trafiają zwykle osoby, które są stosunkowo krótko w kryzysie bezdomności. Jeśli w ciągu dwóch pierwszych dwóch lat otrzymają zindywidualizowaną pomoc, mają szansę się usamodzielnić i wrócić do społeczeństwa.

 Blisko połowa mieszkańców noclegowni to osoby aktywne zawodowo. Podejmują zatrudnienie w podmiotach ekonomii społecznej to np. spółdzielnia socjalna i na otwartym rynku pracy. Część z nich ma szansę na udział w projekcie Droga do Domu. To blisko 100 miejsc w mieszkaniach służących usamodzielnianiu osób w kryzysie bezdomności– dodaje Joanna Kot, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Wrocław prowadzi kompleksowy program pomocy dla osób w kryzysie bezdomności. Ta codzienna pomoc i wsparcie nie byłaby możliwa  bez organizacji pozarządowych, które specjalizują się w działaniach interwencyjnych, streetworkingowych, prowadzą schroniska, ogrzewalnie i noclegownię.

Na terenie Wrocławia jest w sumie 14 placówek pomocowych. Ośrodek Wsparcia dla Osób w Kryzysie Bezdomności to inwestycja realizowana w trybie „projektuj i buduj”. Jest realizowana  ze środków Miasta  Wrocław oraz z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat, Banku Gospodarstwa Krajowego, które wynosi blisko 7 400 000 zł. Całkowity koszt budowy to ponad 10 mln zł.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułKolejne przejazdy pociągiem retro i wydarzenia dla miłośników kolei we Wrocławiu!
Następny artykułWynalazek z Wrocławia umyje elewację Sky Tower!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.