Nowość na Netflixie: Wielka woda – serial o powodzi we Wrocławiu. Znamy datę premiery

0
Fot. Robert Pałka
Fot. Robert Pałka

„Wielka woda” – tak nazywa się serial, który opowiada o wydarzeniach ze stolicy Dolnego Śląska i okolic, z czasu powodzi tysiąclecia, która miała miejsce w 1997 roku. Serial będzie 6 odcinkowym dramatem katastroficznym.

Osobą odpowiedzialną za tę produkcję, jak i sam pomysł, jest Anna Kępińska. Dodatkowo, przy projekcie pracowało dwóch reżyserów – Jan Holubek, Bartłomiej Igniaciuk, oraz scenarzyści Kasper Bajon i Kinga Krzemińska. Za produkcję wykonawczą odpowiada firma Telemark. Aby odwzorować dokładnie tamten czas, ekipa filmowa przeprowadziła rozmowy z setkami świadków i powodzian. Taki komentarz na ten temat udzieliła pani Anna:

„Nie opowiemy dziejów wszystkich uczestników tych wydarzeń, to niemożliwe. Zależało nam na powrocie do tamtego nastroju i emocji, ale jednak w gruncie rzeczy stworzeniu uniwersalnej historii o podejmowaniu trudnych decyzji, konflikcie pokoleń, jednostki z większością, wsi z miastem. O tym, że trzeba się zmierzyć ze swoimi “niezałatwionymi sprawami”, nie da się od tego uciec. Ale też o niezwykłym pospolitym ruszeniu, chęci pomocy, solidarności i potrzebie działania. To było wyjątkowe. Z dnia na dzień zwykłą codzienność zastąpiła walka z żywiołem, a z tłumu wyłonili się zaufani liderzy. Powódź jest dla nas tylko tłem tej opowieści i katalizatorem zdarzeń.”

W obsadzie będzie można znaleźć m.in. Agnieszkę Żulewską, Tomasza Schuchardta, Ireneusza Czopa, Annę Dymną, Jerzego Trela, Mirosława Kropielnickiego, Blankę Kot a także Tomasza Kota.

fot. Robert Pałka

Akcja toczy się w lipcu wspomnianego już 97 roku. Wielka fala powodziowa zbliża się do Wrocławia.

Przez tą sytuację, lokalne władze sprowadzają do miasta wykfalifikowaną hydrolożkę Jaśminę Tremer (w którą wciela się Agnieszka Żulewska). Będzie musiała się zmierzyć z biurokracją, swoją smętną przyszłością a także powodzią. Tomasz Schuchardt zagra zaś urzędnika Jakuba Marczaka stojącego na czele właz, który samotnie wychowuje córkę. Ireneusz Czop będzie starał się jako Andrzej Rębacz, aby wał przeciwpowodziowy przetrwał i woda nie zalała jego rodzinnej wioski.

Warto przypomnieć, że podczas powodzi tysiąclecia we Wrocławiu zginęło 56 osób, tysiące ludzi straciło swój dorobek oraz zalane zostało 40% miasta.

Kiedy premiera?

„Wielka woda” będzie dostępna w serwisie Netflix od 5 października 2022 roku.

 Zwiastun można zobaczyć poniżej:

Czytaj również: Filmy i seriale kręcone we Wrocławiu. Wrocław w kamerze

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułKabaret Paranienormalni we Wrocławiu [BILETY, INFORMACJE]
Następny artykułStartuje Wielka Loteria Wroclavii! Do wygrania wycieczka do USA, kultowy włoski skuter i ponad 400 innych nagród
Nazywam się Jakub Styczeń, jestem studentem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. W wolnym czasie interesuję się muzyką oraz historiami z nią związanymi, a także samochodami.