Noc Muzeów 2018 – ile może kosztować zniszczenie dzieła sztuki?

0

 

Już 19 maja tysiące osób ustawi się w kolejkach, by odwiedzić najlepsze wystawy podczas corocznej Nocy Muzeów. Wśród odwiedzających łatwo rozpoznasz dwa typy: osoby, które z ogromnym podziwem i dystansem ostrożnie podchodzą do sztuki oraz tych, których rozpiera entuzjazm i (często niekontrolowana) energia. Druga grupa jest na pewno mniejsza, ale jednocześnie znacznie bardziej widoczna, a jej energia może spowodować w miejscu pełnym dzieł sztuki nie lada szkody.

Dlatego ku przestrodze nieważnym odwiedzającym, HomeToGo postanowiło zebrać

10 Najdroższych Wypadków Ze Sztuką w Roli Głównej

 

  1. Łokieć wart 170 milionów

Top_10_Wypadki_ze_Sztuką_01

Koszt zniszczeń: 170 000 000 zł

Dzieło i Artysta: Le Rêve – Picasso

Miejsce: Hotel i Kasyno Wynn – Las Vegas, USA

Światowej sławy obraz Picassa „Le Rêve” z 1932 roku jest własnością Steve’a Wynna, inwestora specjalizującego się w budowie kasyn oraz kolekcjonera dzieł sztuki. Kupił on obraz w 1997 roku za 48,4 milionów dolarów, jednak w ostatnich latach postanowił sprzedać obraz przyjacielowi za około 139 milionów dolarów. Dodatkowo, miała to być najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono za dzieło sztuki.

Niestety podczas prezentacji obrazu dla przyjaciół, Wynn żywo gestykulując stracił równowagę i ku przerażeniu gości – łokciem przebił warte blisko 170 milionów zł dzieło sztuki. W rezultacie umowa sprzedaży nie doszła do skutku, a wartość obrazu spadła o około 140 milionów zł. Na szczęście Wynn roześmiał się widząc co się stało
i najwyraźniej nie odczuwając zbyt silnie wielomilionowej straty.

  1. Przybrudzone dzieło sztuki

 Top_10_Wypadki_ze_Sztuką_02

Koszt zniszczeń: 2 800 000 zł

Dzieło i Artysta: Instalacja „Kiedy zacznie kapać z sufitu” – Martin Kippenberger

Miejsce: Ostwall Museum – Dortmund, Niemcy

W Muzeum Ostwall w Dortmundzie wystawiono dzieło zatytułowane „Kiedy zacznie kapać z sufitu” niemieckiego artysty Martina Kippenberger, jednego z najbardziej utalentowanych artystów swojego pokolenia.

Praca składała się z gumowej miski pod wieżą wykonaną z drewnianych listew. W gumowym pojemniku Kippenberger rozprowadził warstwę farby, która musiała reprezentować deszczówkę. Ta forma sztuki nie została jednak zaaprobowana przez osobę z ekipy sprzątającej, która postanowiła wysprzątać eksponat i pozbyć się farby mimo wyraźnego polecenia, aby sprzątać obszar do 20 cm wokół instalacji. Koszt wyrządzony na skutek „posprzątania” dzieła oszacowano na blisko 2 800 000 zł.

  1. Ile kosztują niezawiązane sznurówki

 Top_10_Wypadki_ze_Sztuką_03

Koszt zniszczeń: 2 300 000 zł

Dzieło i Artysta: 300-letnie chińskie wazy Dynastii Qing

Miejsce: Fitzwilliam Museum – Cambridge, Wielka Brytania

Wazy Dynastii Qing pochodzące z XVII w. były jednym z najcenniejszych eksponatów w muzeum w Cambridge. Niestety, rozwiązane sznurówki i nieostrożność sprawiły, że spacer po muzeum dla jednego ze zwiedzających zakończył się nie tylko upadkiem, ale i szkodami oszacowanymi na ponad 2 300 000 zł. Prace naprawcze trwały aż 6 miesięcy, a aby zapobiec podobnym wypadkom w przyszłości i  utracie bezcennych dzieł – wprowadzono specjalnie zaprojektowane gabloty.

  1. Nieudane selfie

 Top_10_Wypadki_ze_Sztuką_04

Koszt zniszczeń: 700 000 zł

Dzieło i Artysta: Instalacja „Hypercaine” – Simon Birch

Miejsce: The 14th Factory – Los Angeles, USA

Simon Birch, brytyjski artysta multimedialny prezentował swoją imponującą wystawę w tzw. galerii pop-up w 14th Factory w Los Angeles. Ekspozycja składała się z 14 różnych pomieszczeń wypełnionych dziełami sztuki. Wykonanie prac zajęło aż 6 lat, dzięki pomocy 16 międzynarodowych artystów z Kanady, USA, Wielkiej Brytanii, Chin i Hongkongu.

W jednym z pomieszczeń na ekspozycję składał się szereg kolumn zwieńczonych koronami, który okazał się być świetnym tłem do selfie. Niestety skupiona na własnym odbiciu zwiedzająca straciła równowagę i uruchomiła destrukcyjny efekt domina, a starty spowodowane selfie wyniosły aż 700 000 zł!

  1. Ups! To nie śmieci, to sztuka!

 Top_10_Wypadki_ze_Sztuką_05

Koszt zniszczeń: 475 000 zł

Dzieło i Artysta: Studium roślin – Lucian Freud

Miejsce: Dom aukcyjny Sotheby’s – Londyn, Wielka Brytania

Lucian Freud jest uważany za jednego z największych brytyjskich artystów wszechczasów. Z tego powodu aukcjonerzy byli bardzo podekscytowani możliwością pozyskania jednego z jego dzieł. Niestety dwóch tragarzy pracujących dla domu aukcyjnego musiało być odmiennego zdania – wrzucając skrzynię z obrazem do kruszarki. A pomyłkę tragarzy wykryto dopiero po dokładnym przeanalizowaniu kamer bezpieczeństwa.

  1. Nieznośny perfekcjonizm

 Top_10_Wypadki_ze_Sztuką_06

Koszt zniszczeń: 358 000 zł

Dzieło i Artysta: 15 obrazów lilii wodnych – Claude Monet

Miejsce: Wystawa w 1908 roku – Francja

Monet, w przeciwieństwie do wielu malarzy, był doceniany jeszcze za życia. Wiele osób wyczekiwało wystawy, która miała się odbyć we Francji w maju 1908 roku i prezentować najnowsze dzieła artysty powstające przez aż trzy lata. Jednak tuż przez otwarciem wystawy Monet postanowił jeszcze raz przyjrzeć się swojej pracy i niestety niezadowolony z finalnych efektów, w napływie furii pociął przygotowane prace. I tu powstaje pytanie czy artyści mogą być równie groźni dla sztuki, co nieuważni zwiedzający?

  1. Modelka Victoria’s Secret rozprawia się ze sztuką

Top_10_Wypadki_ze_Sztuką_07

Koszt zniszczeń: 354 000 zł

Dzieło i Artysta: Obraz wykonany kredą – Gary Simmons

Miejsce: Apartament artysty – Nowy Jork, USA

Jeśli widzisz na ścianie obraz namalowany kredą – domyślasz się, że malunki nie są tam bez przyczyny. Jeśli natomiast jesteś na przyjęciu w apartamencie znanego kolekcjonera sztuki – to masz pewność, że lepiej nie ruszać zgromadzonych tam eksponatów. Nie przyszło to jednak do głowy jednej z modelek Victoria’s Secret, która widzą tablicę „brudną” od kredy postanowiła posprzątać i zetrzeć dzieło warte 354 000 zł.

  1. Kusząca krzyżówka

Top_10_Wypadki_ze_Sztuką_08

Koszt zniszczeń: 303 000 zł

Dzieło i Artysta: „Reading-work-piece” – Arthur Koepcke

Miejsce: Neues Museum – Norymberga, Niemcy

Wystawa w Neues Museum w Norymberdze przyciągnęła 91-letnią kobietę, której szczególnie przypadło do gustu dzieło zatytułowane „Reading-work-piece” Arthura Koepcke z 1965 roku. Jego część przypominało niewypełnioną krzyżówkę, którą starsza Pani postanowiła rozwiązać. Na szczęście, kustosz muzeum Garlinde Knopp stwierdziła, że muzeum jest pełne sztuki interaktywnej, w związku z czym dla odwiedzających mogło nie być jasnym gdzie nie należy sztuki dotykać czy zmieniać. Uchroniło to staruszkę przed kosztami pokrycia szkody wycenionymi na 303 000 zł.

  1. Bezlitosny buldożer

Top_10_Wypadki_ze_Sztuką_09

Koszt zniszczeń: 105 000 zł

Dzieło i Artysta: Aluminiowa rzeźba – Willem Hussem

Miejsce: Urząd pocztowy – Raalte, Holandia

Okazuje się, że nie tylko w murach muzeum należy zachowywać szczególną uwagę. W holenderskim Raalte, aluminiowe dzieło Willema Hussema zniknęło podczas rozbiórki pobliskiej poczty. Niestety nikt nie powiedział pracownikom budowlanym, że postument przed budynkiem to nie tylko wystający z ziemi pal, ale znacznie więcej – dzieło sztuki warte ponad 100 000 zł.

  1. Dzieci obcują ze sztuką

 Top_10_Wypadki_ze_Sztuką_10

Koszt zniszczeń: 57 000 zł

Dzieło i Artysta: Postać z filmu „Zwierzogród” wykonana z klocków LEGO – Zhao

Miejsce: Centrum handlowe – Ningbo, Chiny

Stworzenie postaci z LEGO zajęło Zhao 3 dni i 3 noce, jednak dla 4-latka jej zniszczenie było kwestią sekund. Dodatkowo, stało się to w niespełna godzinę od otwarcia pierwszego dnia wystawy, więc bardzo niewielu chińskich fanów budowli z LEGO miało okazję nacieszyć oko wartą prawie 60 tysięcy zł figurką. Co prawda po przeprosinach ze strony rodziców, którzy nie dopilnowali malca, odstąpiono od żądań rekompensaty finansowej, jednak artysta Zhao nie mógł przeboleć zniszczenia jego pracy i w emocjonalnym wpisie w internecie wyraził głęboką frustrację oraz utratę wiary w ludzi.

Bądźcie ostrożni podczas tegorocznej Nocy Muzeów 🙂
Przeczytajcie gdzie warto się wybrać: tutaj

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTanie loty z Wrocławia [TOP 5 inspirujących miejsc]
Następny artykułMiejska Wypożyczalnia Samochodów Elektrycznych we Wrocławiu w TOP INWESTYCJE KOMUNALNE 2018
Odkryj Wrocław na nowo