To był najlepszy kwiecień w historii wrocławskiego lotniska. Z Portu Lotniczego Wrocław skorzystało prawie 290 tys. osób, a liczba pasażerów przekroczyła poziom rekordowego kwietnia 2019. Podróżni najchętniej wybierali niskokosztowe loty w rejon południowej Europy. Chętnie decydowali się na loty czarterowe, zwłaszcza do Turcji.
Dolnoślązacy ruszyli na Południe, by korzystać z pogody i odpoczywać na plażach. Sprzyjał temu zwłaszcza obowiązujący od końca marca letni rozkład lotów z 90 połączeniami z Wrocławia. W kwietniu skorzystało z nich 289 tys. pasażerów, co daje blisko 22-procentowy wzrost w porównaniu z marcem 2023 roku. Co ciekawe, w kwietniu 2023 z Wrocławia podróżowało o 100 tys. osób więcej niż w analogicznym miesiącu 2022 roku. Jak podkreśla Dariusz Kuś, prezes wrocławskiego lotniska pod względem liczby pasażerów był to najlepszy kwiecień w historii Portu Lotniczego Wrocław: – Obserwujemy ożywiony ruch na wszystkich kierunkach. Z jednej strony podróżni chętnie korzystają z połączeń, których mamy najwięcej w rozkładzie, czyli tradycyjnie jest to Wielka Brytania i Niemcy. Z drugiej widzimy dużą popularność lotów typowo wakacyjnych, bo sezon urlopowy już się po prostu zaczął.
W kwietniu największy udział w ruchu pasażerskim miały międzynarodowe połączenia niskokosztowe. Skorzystało z nich prawie 217 tys. osób. Blisko 25 tys. to pasażerowie zagranicznych połączeń sieciowych, a 30 tys. – lotów krajowych (Warszawa, Gdańsk, Olsztyn-Mazury). Ponad 17,5 tys. osób skorzystało z połączeń czarterowych.
Topowe kierunki
Ze względu na częstotliwość połączeń najchętniej wybieranymi pozostają te do Wielkiej Brytanii. W kwietniu skorzystało z nich 69 tys. osób, czyli o 8 tys. więcej niż w marcu. Najpopularniejsze wśród kierunków południowych są oczywiście Włochy, które od kilku miesięcy są tu liderem. W kwietniu z połączeń do Włoch skorzystało ponad 43 tys. podróżnych. To 16 tys. więcej niż w marcu 2023 roku. – Dolnoślązacy kochają Włochy i widzimy, że z roku na rok liczba lecących tam osób systematycznie wzrasta. Sprzyja temu przede wszystkim rozbudowana siatka połączeń, która w nowym rozkładzie obejmuje aż 10 kierunków niskokosztowych – mówi Cezary Pacamaj, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław.
O wzroście zainteresowania włoskimi kierunkami świadczą przede wszystkim liczby.
W porównaniu do kwietnia 2022 roku liczba pasażerów do Włoch zwiększyła się o 81 proc., a w porównaniu z kwietniem 2019 roku, czyli rokiem rekordowym dla Portu Lotniczego Wrocław, wzrost ten wyniósł aż 123 proc. W kwietniu praktycznie na wszystkich kierunkach, w szczególności takich jak Rzym, Mediolan, Piza, Palermo, Neapol i Bolonia, samoloty były wypełnione w ponad 90 proc.
W kwietniu Dolnoślązacy podróżowali również chętnie do Hiszpanii. Liniami Ryanair i Wizz Air poleciało tam blisko 21 tys. osób, czyli o 8,5 tysiąca więcej niż w marcu. Samoloty na kierunkach takich jak Barcelona, Alicante czy Malaga wypełnione były w ponad 93 proc.
Coraz więcej pasażerów zdecydowało się także na podróż do Grecji i Chorwacji. Wpływ na to miała przede wszystkim zwiększona oferta lotów w nowym rozkładzie. W kwietniu do Grecji poleciało ponad 9 tys. podróżnych (w marcu było to niecałe 2 tys.) a do Chorwacji 2,7 tys. osób (w marcu w tym kierunku udało się blisko 500 osób).
Połączeniami chętnie wybieranymi były, z uwagi na częstotliwość połączeń, również Niemcy (23 tys. podróżnych) i Polska (blisko 30 tys. podróżnych).
Wzrost zainteresowania czarterami
Oferta czarterowa w kwietniu zyskała na popularności przede wszystkim z uwagi na rozbudowaną liczbę kierunków – 29. W minionym miesiącu z tych połączeń skorzystało ponad 17 tys. podróżnych. Dla porównania w marcu były to niecałe 4 tys. Hitem okazała się Turcja, do której poleciało 9 tys. pasażerów (w marcu było to niespełna 1,5 tys. osób). Do Egiptu, podobnie jak w marcu, udało się 5,5 tys. pasażerów.