Na Dolnym Śląsku nie brakuje miejsc, w których można odpocząć nad wodą. Niektóre z nich są wyjątkowo ciekawe i malownicze.
Zobaczcie miejsca kąpieli lub relaksu w zaciszu natury, o których mogliście nie słyszeć!
Jezioro Leśniańskie
Jezioro Leśniańskie to zbiornik zaporowy na rzece Kwisie, między Gryfowem Śląskim a Leśną, około 30 minut drogi pieszym szlakiem od miasteczka. Jest malowniczo położone u podnóża dwóch zamków. Na lewym brzegu znajduje się zamek Czocha, a na prawym – zamek Rajsko. W sezonie letnim to idealne miejsce do odpoczynku nad wodą. Powierzchnia Jeziora Leśniańskie wynosi 140 ha, a maksymalna głębokość to 12 m. Przy jego brzegach dostępne są pola namiotowe, ośrodki wypoczynkowe i wypożyczalnie sprzętu wodnego.
Kolorowe Jeziorka
Cztery stawy położone w Rudawskim Parku Krajobrazowym, zwane Kolorowymi Jeziorkami, stanowią ewenement na skalę światową. Ich barwa – żółta, purpurowa, błękitna i zielona – wynika ze składu chemicznego podłoża. To teren wyrobisk dawnych niemieckich kopalni. Stawy rozmieszczone są na różnych wysokościach, u podnóża Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.). Niestety nie można się w nich kąpać, ale warto tu przyjechać dla efektownego krajobrazu, który tworzy kolorowa woda, niezapomnianej chwili wytchnienia i kilku pamiątkowych zdjęć!
Biostaw Hotelu Dębowego
To propozycja dla spragnionych relaksu oraz wakacyjnych kąpieli w kameralnych i komfortowych warunkach. W Bielawie, u podnóża Gór Sowich, znajduje się Hotel Dębowy Biowellness & SPA, którego częścią jest zabytkowy, 10-hektarowy park. To właśnie tu, w samym sercu urokliwego parku, mieści jedyny w regionie biostaw kąpielowy wraz z tarasami wypoczynkowymi i leżakami. Zbiornik ma powierzchnię 128 m², a woda w nim oczyszczana jest naturalnie, dzięki procesom biologicznym i mechanicznych, bez użycia chloru czy innych środków chemicznych. Biostaw czynny jest przez cały rok i funkcjonuje jako basen dla gości hotelowych oraz stanowi element chłodzący dla rytuałów saunowych w Apiforium. Podzielony jest na dwie części: kąpielowo-rekreacyjną (ze strefą głęboką i strefą brodzika) oraz regeneracyjno-roślinną (to miejsce, które odpowiada za czystość wody na całym obszarze).
Mały Staw i Wielki Staw
Mały Staw w Karkonoszach to prawdziwa perełka regionu. Znajduje się na wysokości 1183 m.n.p.m. na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i oferuje widoki przypominające skandynawski krajobraz. Jest bardzo czysty, ale kąpiel w nim jest zabroniona! W sąsiednim kotle znajduje się Wielki Staw, który jest trzykrotnie większy.
Wycieczkę do Małego Stawu i Wielkiego Stawu można rozpocząć spod Świątyni Wang w Karpaczu.