Mówimy stanowcze „nie” wszystkim baranom bez maseczek – mówi prezes MPK

0

Ostatni dramatyczny wzrost zarażeń na koronawirusa w Polsce zmusza MPK Wrocław do powrotu do stref buforowych. Niezwykle ważne jest też, żeby każdy pasażer, przed wejściem do pojazdu komunikacji miejskiej, miał założoną maseczkę. O tym jednym głosem mówili dziś na konferencji: prezes MPK Wrocław, Krzysztof Balawejder oraz prof. Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

Mówimy stanowcze „nie” wszystkim baranom bez maseczek w komunikacji – mówi prezes Balawejder. – Polacy są cudownym narodem, mamy wspaniałe cechy. Dzisiaj jednak nie jest czas na ułańską fantazję, ale na solidarność. Wyrazem naszej solidarności i współczesnego XXI-wiecznego patriotyzmu, jest noszenie maseczek.

Najnowsze badania z Azji i Europy wskazują, że podróżowanie komunikacją miejską jest w erze koronawirusa niezwykle bezpieczne. Wśród badanych 100 tys. zarażonych COVID-19 w Hong Kongu, tylko 68 zachorowało w transporcie publicznym1. Natomiast we Francji wśród zachorowanych obliczono, że jedynie  1,2 proc. z nich zaraziło się w transporcie publicznym. Najwięcej zachorowań (24,9 proc.) zanotowano z biurach2. Tak pomyślny, niski wskaźnik zarażeń w komunikacji jest prawdopodobnie spowodowany ostrym „reżimem maseczkowym”.

Załóż maskę i uratuj komuś życie

Wirus nie przenosi się od komara, muszki, motylka, tylko z człowieka na człowieka. Jeśli o to nie zadbamy, będzie kompletna katastrofa mówił prof. Krzysztof Simon. – Każda akcja jest słuszna, która przekona tych dziwnych ludzi, lekceważących. Zachęcajcie do noszenia masek, mycia rąk i dystansu.

Obecnie w pojazdach komunikacji miejskiej limit pasażerów wynosi połowę miejsc stojących i siedzących. Kontrolerzy MPK Wrocław już od kilku miesięcy, wspólnie z policją i strażą miejską, rozdają maseczki osobom, które w tramwaju lub autobusie nie mają zakrytego nosa i ust. Łącznie rozdali ok. kilkunastu tysięcy maseczek.

MPK przypomina, że osoby niestosujące się do rozporządzenia Ministra Zdrowia ryzykują otrzymaniem mandatu. Kierowca i motorniczy ma także prawo zatrzymać pojazd i żądać od pasażera bez maseczki jego opuszczenia.

 mat. prasowy MPK Wrocław

1Źródło: Sante publique. Badania z Francji pomiędzy 1 maja a 28 września.

2Źródło: Sky News, 7.10.2020 r. Hong Kong.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułLatarnik miejski poszukiwany. Kto będzie zapalał i gasił lampy na Ostrowie Tumskim?
Następny artykułKino Nowe Horyzonty w żółtej strefie. Co to oznacza?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.