Mieszkanie z rynku wtórnego czy od dewelopera – co wybrać?

0

Rozważasz zakup mieszkania? Jedna z pierwszych decyzji, którą będziesz musiał podjąć już na samym początku dotyczy rynku, z którego ma ono pochodzić. Staniesz zatem przed wyborem mieszkania z rynku wtórnego bądź pierwotnego. Każde z obu tych rozwiązań ma swoje zalety, żadne nie jest także wolne od wad. Które jest zatem rozsądniejszą decyzją?

Mieszkanie z rynku wtórnego – czy na pewno jest taniej?

Mieszkania z rynku wtórnego to lokale mieszkaniowe, które kupujesz bezpośrednio od ich właściciela. Tego rodzaju transakcję można zatem przyrównać do zakupu używanego auta.  W większości przypadków jest to rozwiązanie tańsze, ale i niesie ze sobą pewne ryzyko, trzeba także pójść na pewne ustępstwa zwłaszcza względem własnych wymagań. Stan mieszkania w dużej mierze zależeć będzie od jego dotychczasowych właścicieli. Często atrakcyjna cena jest wynikiem konieczności przeprowadzenia remontu. Stare kafelki, terakota w złym w stanie, przestarzała zabudowa, długie i wąskie korytarze, ciasne pomieszczenia – to standard polskich mieszkań z lat 80. i 90., które często trafiają do sprzedaży.

Co ciekawe, jak można zauważyć, mieszkanie z rynku wtórnego nie zawsze jest tańsze od zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. Jak to możliwe? Znaczna część właścicieli takich mieszkań decyduje się na ich generalny remont po to, aby podnieść cenę sprzedaży nawet o 20%. Niestety, bardzo często jest to remont przy wykorzystaniu najtańszych materiałów. Cena wzrasta zatem nieodpowiednio do poniesionego nakładu. W podobnej cenie kupić można mieszkanie od dewelopera. Należy jednak pamiętać, że po dodaniu kosztu jego urządzenia, w ostatecznym rozrachunku okaże się to droższym rozwiązaniem. Wiele zależy także od miasta. Nowe mieszkania we Wrocławiu są znacznie droższe niż np. W Rzeszowie.

Mieszkanie od dewelopera – wady i zalety

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego zapewnia nabywającym znacznie więcej możliwości. Nie muszą dostosowywać się do istniejących już i niekiedy mocno przebranych ofert. Zapisać można się nawet na listę wstępną, która dotyczy mieszkań w budowie. Dzięki temu oferta będzie znacznie bogatsza i bardziej różnorodna. W związku z tym, że obecnie inwestycji mieszkaniowych jest całe mnóstwo, łatwiej o wybór wymarzonej lokalizacji. Mieszkanie deweloperskie zapewnia także szersze spektrum możliwości aranżacji. Sami decydujemy, jaki ma być układ pomieszczeń. Jeśli te zaproponowane przez dewelopera nam nie odpowiada, możemy wprowadzić nieco zmian bądź po prostu zdecydować się na inną ofertę. W związku z tym, że będzie to mieszkanie nowe, nie trzeba obawiać się uszkodzeń czy szybkiej konieczności remontu.

Mieszkanie z rynku pierwotnego wiąże się z wysokim nakładem pieniężnym. O ile sama cena jego zakupu w niektórych przypadkach może okazać się zbliżona do mieszkań z rynku wtórnego, o tyle w tym przypadku płacimy za puste ściany. Co to oznacza? Całe mieszkanie trzeba będzie wyposażyć. Co istotne, mowa nie tylko o meblach czy podstawowych sprzętach, ale i panelach podłogowych, płytkach, ew. tapecie i wielu, innych elementach. Zanim się wprowadzimy minie zatem przynajmniej kilka-kilkanaście tygodni. W przypadku domu z rynku wtórnego, najczęściej wprowadzić można się do niego od razu.

Rynek wtórny czy pierwotny?

Jeszcze do niedawna Polacy częściej decydowali się na mieszkania z rynku wtórnego, co było efektem ich niższej ceny. Obecnie zwłaszcza młode pary dopiero zakładające rodzinę chętnie stawiają na nowe mieszkania. Znaczenie ma bowiem dla nich możliwość jego urządzenia pod własny gust i potrzeby. Deweloperzy z Wrocławia zdają się dostrzegać potrzeby nabywców, gdyż przeciętna wielkość mieszkania, na jakie decydują się Polacy to 40-60 m2 i właśnie tego rodzaju mieszkania są najczęściej budowane w stolicy województwa dolnośląskiego. Ale nie tylko tam. W większości, polskich województw przeważają mieszkania poniżej 60 m2. Nieco lepiej pod kątem nabywania większych mieszkań plasuje się województwo pomorskie. Zwraca uwagę także ich funkcjonalny rozkład, który pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię. Na próżno szukać w nich zatem długich korytarzy. Częste rozwiązanie to jednocześnie połączenie salonu z aneksem kuchennym.

Nie da się postawić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie, ponieważ każdy ma nieco inne potrzeby.Wydaje się, że mieszkanie od dewelopera ma nieco więcej zalet. Jeśli jednak znaczenie odgrywa głównie budżet sprawia może się nieco skomplikować.

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułBędzie można ściągnąć maseczki, jednak nie wszędzie [NOWE ZASADY]
Następny artykułOd 1 czerwca zaparkujesz za darmo pod NFM! [SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.