Dziś przedstawiamy Wam prawdziwą gwiazdę ekranu! Panda ruda, zwana także pandą małą lub pandką, mieszka we Wrocławiu od 2011 roku i mimo wielu obowiązków, wciąż dynamicznie rozwija swoją filmową karierę. Widzieliście najnowszą produkcję z jej udziałem?
Skąd pandka przyjechała?
Pandy rude zamieszkują południe Chin, północno-wschodnie Indie, północną część Mjanmy (daw. Birma) oraz w tereny Nepalu. Te pandy lubią położone w górach lasy mieszane, porośnięte gęstymi bambusowymi zaroślami. Tak, obszary występowania pandki i pandy wielkiej nachodzą częściowo na siebie, jednak zwierzaki nie konkurują ze sobą, mimo że ulubionym przysmakiem obu jest bambus. Te mniejsze preferują niższe partie rośliny, pozostawiając wyższe pandą wielkim.
Kim jest pandka dla pandy
Choć budowa czaszek oraz uzębienia pandki i pandy jest podobna i obie one żywią się bambusem, do którego mają ewolucyjnie dostosowane łapki, to nie są one obecnie klasyfikowane jako jedna rodzina. Panda wielka należy do rodziny niedźwiedzi. Choć pandka ruda ma w sobie wiele cech rodziny szopowatych, to analiza molekularna wykazała, że jest na tyle unikatowa, że utworzono dla niej jej własną rodzinę – Ailuridae, czyli pandowate.
Życie pandki
Waga samców sięga ok. 6 kg, a samic ok. 4,5 kg, są więc niewielkimi zwierzętami. Za to są bardzo zwinne, a ich popisową sztuczką jest schodzenie głową w dół. Pandzie życie rozpoczyna się o zmierzchu i toczy się dalej w godzinach nocnych. Swój dzień pandki zaczynają od oczyszczenia futerka, a następnie udają się na żer. Zwierzęta te żyją w parach lub w gronie najbliższej rodziny. Ich naturalnymi wrogami są pumy śnieżne i kuny. W przypadku pojawienia się zagrożenia panda ucieka lub staje na tylnych łapach, by sprawiać wrażenie większej i atakuje ostrymi pazurami.
Panda czerwona i zagrożona
Pandy czerwone są niestety zagrożone wyginięciem. Główne z powodu niszczenia ich siedlisk i kłusownictwa. W Chinach wciąż dużą popularnością cieszą się kapelusze, których ozdobą jest ogon pandy. Na szczęście gatunek ten dobrze przystosowuje się do życia w warunkach hodowlanych, co daje mu szansę na przetrwanie.
Pandka na mniejszych i większych ekranach
W Chinach pandka nazywana jest hǔo hú, co tłumaczy się jako “ognisty lis”. Przez pomyłkę, na stronie Wellington Zoo, zamieszczono dosłowne tłumaczenie nazwy na język angielski, zamiast nazwy właściwej (red panda lub lesser panda) i tak właśnie świat dostał firefoxa! No może nie do końca tak, bo w końcu nad popularną przeglądarką pracowało wielu ludzi, a jej pełna nazwa to Mozilla Firefox, jednakże geneza “ognistego lisa” jest jednoznacznie związana z naszą pandką.
Ale pandę czerwoną można podziwiać także na wielkim ekranie i to za sprawą 2 dużych produkcji. Pierwszą z nich jest Kung Fu Panda. O ile główny bohater to oczywiście panda wielka, to jego mistrzem i przewodnikiem po tajnikach kung fu jest Shifu – panda mała. Kolejną dużą produkcją z pandką (tym razem w roli głównej) jest To nie wypanda z 2022 r. Główna bohaterka, Meilin, zmienia się w pandę rudą i to jej dziką naturę musi okiełznać (między innymi), aby jej życie wróciło na właściwe tory.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
- Mieszkańcy wrocławskiego zoo: Poznajcie manaty karaibskie
- Mieszkańcy wrocławskiego zoo: Poznajcie kapibarę (wrocławiarę)