Atrakcyjnych i pięknych miejsc nie brakuje we Wrocławiu. Jednymi z nich są właśnie lasy. Spacer leśną ścieżką w wiosenny dzień, kiedy szukamy odpoczynku od miejskiego zgiełku, będzie dla wielu osób najatrakcyjniejszą formą spędzania czasu.

Lasy we Wrocławiu wabią nas cieniem, łagodnym szumem wiatru i niezwykłym, często magicznym nastrojem. Przygotowaliśmy dla Was 6 najpiękniejszych lasów, które zapraszają na wiosenny spacer wśród drzew.

Las Strachociński

Ten uroczy i z niezwykłą historią las położony jest we wschodniej części Wrocławia na terenach zalewowych, między osiedlami Strachocin i Wojnów, a rzeką Odrą. To duży kompleks leśny, którego powierzchnia (wraz z okolicznymi łąkami) zajmuje około 200 ha. W większości są to drzewa liściaste.

W tym urokliwym miejscu często można spotkać spacerowiczów i biegaczy, którzy łączą zdrowie z aktywnym wypoczynkiem i relaksem. Przy tej okazji Was też zachęcamy do spacerów i podziwiania piękna wrocławskich lasów. Podczas wędrowania czy aktywności pamiętajcie, aby wybrać wygodne buty z dopasowanymi wkładkami, dzięki którym stopy również będą odpoczywać.

Ciekawostka: z Lasem Strachocińskim wiąże się legenda! Mieszkał w nim potężny Smok, którego nazwano Strachotą. Mieszkańcy pobliskiej wsi bojąc się o swoje życie, prawie nie wychodzili z domów. Dlatego inni zaczęli na nich wołać – „Strachocice”. Na ratunek przybył młody chłopak – Konrad, który napił się z magicznego źródełka dającego wielką moc i zwyciężył smoka. Strachota najadł się trujących grzybów i wciągnęły go bagna. Konrad został pasowany na rycerza, a wokół magicznego źródełka powstał zamek.

Czy wiesz, że… – na terenie Lasu Strachocińskiego występuje rzadka odmiana motyli oraz jest to idealne siedlisko żerowania nietoperzy. Las wszedł także w specjalną ochronę ptaków Grądy Odrzańskie utworzonego w ramach sieci Natura 2000.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Anna D (@ann911)

Las Pilczycki

Kompleks leśny, który ma około 88 ha powierzchni, przyciąga mieszkańców, zwłaszcza zachodniej części Wrocławia. Do lasu dojedziecie samochodem ulicą Nadrzeczną.

Las Pilczycki oceniany jest jako wartościowy przyrodniczy i wymagający szczególnej ochrony (jest chroniony w ramach programu Natura 2000). Niestety często w nim można znaleźć śmieci oraz ozdobne rośliny, które wkraczają na teren lasu z przylegających działek.

Przydatne informacje: głównym przedmiotem ochrony są zbiorowiska leśne, populacje chrząszczy oraz rzadkie gatunki motyli.

Wybierz się na spacer do Lasu Pilczyckiego i spotkaj się z wydrą, kuną, lisem czy nietoperzem!

Las Zakrzowski

W północno-wschodniej części Wrocławia znajdziecie Las Zakrzowski. Przez ten 72 hektarowy las przepływają: rzeka Dobra i Przyłęk.

Ciekawostka: Las Zakrzowski łączy się z uroczym Parkiem Pawłowickim. Zaprojektowany on jest w stylu angielskim, gdzie znajdziecie pałać i arboretum.

Spacer po lesie należy do jednych z przyjemniejszych. Znajdziecie po drodze kilka stawów, bajorek i ciekawych roślin.

Las Mokrzański

Największy kompleks leśny we Wrocławiu. Ten olbrzym ma aż 551 hektarów powierzchni i mieści się na północno-zachodnim skraju miasta. Spotkacie po drodze wiele pięknych drzew (jak: dąb szypułkowy, olsza czarna, sosna, świerk, buk zwyczajny czy jesion).

Ciekawostka: w zachodniej części lasu znajduje się najwyżej położone wzniesienie (bezimienne, 148 m n.p.m.).

Warto wiedzieć – w latach 1900-1945 na terenie Lasu Mokrzańskiego znajdowała się restauracja Waldschlößchen (Leśny Zameczek). Dziś pozostały tylko ruiny jej fundamentów tkwiące w środku lasu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Anna Parys (@annaparys_pl)

Las Rakowiecki

To niewielki las we Wrocławiu (ma około 22 ha), ale warto go odwiedzić. Położony jest on na prawym brzegu rzeki Oława, a na lewym brzegu Odry. Do lasu można dojść z osiedla Wilczy Kąt, przez Kładkę Siedlecką, ulicą Rakowiecką, ulicą Okólną i Krzywą Groblą oraz ulicą Międzyrzecką.

Ciekawostka: w czasie Festung Breslau znajdowały się tu stanowiska dział przeciwlotniczych. Do dnia dzisiejszego poszukiwacze skarbów przeszukują lasek licząc na cenne przedmioty.

W tym lasku znajdziecie drzewa: klony, brzozy, topole oraz jesiony.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Basia Schutty (@b_schutty)

Las Osobowicki

Lasy rozciągają się we Wrocławiu na powierzchni 140 hektarów. Położony on jest w północno-zachodniej części Wrocławia, po prawej stronie Odry.

Ciekawostka: we wschodniej części Lasu Osobowickiego, na Górze Kaplicznej, znajduje się przepiękna kapliczka, w której odbywają się cały czas msze i nabożeństwa.

Las jest świetnym miejscem na spacery. Przechadzając się pod parasolem drzew znajdziecie kilka wyjątkowych pomników przyrody – w tym 270-letniego dęba szypułkowego, czy drugiego dęba, który ma 260 lat.

Czytaj także: Poznaj 6 najlepszych wodnych atrakcji we Wrocławiu!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPowrót do historii Wrocławia: Centrum Kultury Zachód zmienia się w Nowy Pafawag [WEEKEND OTWARCIA]
Następny artykułPowstaje hotel na lotnisku: Wmurowano kamień węgielny pod hotel Hampton by Hilton Wroclaw Airport