Jesteś uczniem szkoły podstawowej i interesujesz się historią swojej rodziny? Chciałbyś stworzyć drzewo genealogiczne, ale nie wiesz od czego zacząć? Archiwa Państwowe wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej zapraszają do udziału w 4. edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.

Konkurs skierowany jest do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych i ich nauczycieli. Uczestnicy zmierzą się z zadaniem opracowania drzewa genealogicznego oraz historii rodzinnej w ciekawy i innowacyjny sposób.

W tegorocznej edycji organizatorzy wprowadzili szereg zmian, które sprawiają, że rywalizacja uczniów staje się bardziej wyrównana. To przede wszystkim podział na dwie kategorie wiekowe (klasy 4-6 i klasy 7-8) jak również wydłużenie terminu nadsyłania prac konkursowych (do 24 marca 2025 roku).

Organizatorzy podkreślają, że stworzenie drzewa genealogicznego to zadanie ambitne, wymagające cierpliwości, spotkań i rozmów z rodziną czy odkurzenia starych szuflad w poszukiwaniu dokumentów i zdjęć przodków. Doświadczenie z lat ubiegłych pokazuje jednak, jak bardzo poszukiwania genealogiczne potrafią wciągnąć młodych badaczy i jak wiele cennych informacji o swoich przodkach udaje im się odnaleźć poprzez swoje zaangażowanie w przygotowanie pracy. Efekt w postaci drzew i opisu genealogicznego rodziny zaskoczył już niejeden raz komisję konkursową swoją pomysłowością oraz wykorzystaniem źródeł.

Archiwum Państwowe we Wrocławiu przygotowało punkty konsultacyjne, w których pracownicy chętnie udzielą pomocy w zakresie poszukiwań genealogicznych, tworzenia drzewa oraz kompletowania informacji zwiększających szanse w konkursie.

Dla wszystkich zainteresowanych genealogią, wrocławscy archiwiści przygotowali również specjalny Poradnik ułatwiający poszukiwania genealogiczne w Archiwum Państwowym we Wrocławiu. Poradnik dostępny jest na stronie Archiwum Państwowego we Wrocławiu w zakładce „Oferta Edukacyjna/ Konkurs genealogiczny Bez korzeni…” lub bezpośrednio poprzez link: Poradnik genealogiczny

Szczegółowe informacje o konkursie oraz regulamin znajdują się pod adresem: www.archiwarodzinne.gov.pl/konkurs

Prace konkursowe można nadsyłać do 24 marca 2025 r. za pomocą formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie konkursu (archiwarodzinne.gov.pl): konkurs.archiwarodzinne.gov.pl

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułObchody Dnia Życzliwości po raz pierwszy w Operze Wrocławskiej
Następny artykułProjekt budżetu Wrocławia na rok 2025
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.