fot. materiały organizatora
a

Od muzyki elektronicznej i eksperymentów z kwadrofonią, przez jazz aż po muzykę klasyczną: od 15 do 21 sierpnia w Europejskiej Stolicy Kultury będzie można wziąć udział w muzycznej uczcie przygotowanej przez Katowice – Miasto Muzyki UNESCO.

Przyznany przez UNESCO tytuł jest wyrazem uznania dla intensywności życia muzycznego i potencjału Katowic, szczycących się cenionymi festiwalami muzyki poważnej, alternatywnej i elektronicznej, prężną działalnością Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz twórczością artystów stanowiących element historii miasta – kompozytorów Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara. Teraz część tej artystycznej obfitości wzbogaci program Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

PROGRAM:

od 15.08 do 21.08 (poniedziałek – niedziela)

Paquet Toots

Wystawa Philipa Paqueta „Graphicology” / Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9

 

 

 

 

 

Echo

Biuro Dźwięku Katowice /
kamienica Rynek 25

 

 

 

16.08 (wtorek)

19:00 Elektropoezja / Arsenał Miejski,  ul. Cieszyńskiego 9

17.08  (środa) 

VOLOSI_press

 

19:00 Transkaukazja – VOŁOSI i 33A / Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9

 

 

 

 

18.08 (czwartek)

Bloki i familoki (fot. Mariusz Partyka) (2)

 

19:30 Bloki i familoki /
Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9

 

 

 

 

19.08 (piątek)

AUKSO2 mat. KMO

 

19:30 Medulla&AUKSO – koncert /
Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9

 

 

 

 

20.08 (sobota)

LarmowBogucicach, fot. Sonia Szeląg

 

18:30 Larmo w Bogucicach /
Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9

 

 

 

 

21.08 (niedziela)

CallTrane1

 

19:30 Silesia plays Savory /
Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9

21:00 CallTrane /
Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9

 

 

 

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:

Na cały tydzień dziedziniec wrocławskiego Arsenału Miejskiego zamieni się w scenę, na której co wieczór będzie można posłuchać nietuzinkowych artystów i ich wyjątkowych projektów. – Jako że Wrocław jest miastem spotkań, niemal wszystkie przygotowane przez nas propozycje będą wynikiem muzycznych kooperacji – mówi Łukasz Kałębasiak, przedstawiciel katowickiej prezentacji. – W ramach prezentacji, w kamienicy Rynek 25 uruchomimy Centralę Eksperymentów Dźwiękowych, filię Biura Dźwięku Katowice. Na Śląsku to miejsce, gdzie od kilku lat dzięki warsztatom, spotkaniom i publicznym sesjom powstaje najbardziej awangardowa, nowa muzyka miasta. Wizyta katowickich artystów to nie tylko codzienne, otwarte dla publiczności, popołudniowe i wieczorne koncerty, sesje i sety DJ-skie. To również otwarte prezentacje, projekcje filmowe, kwadrofoniczne słuchowiska i warsztaty dźwiękowe prowadzone przez zaproszonych gości. Sercem wrocławskiej Centrali będzie wielokanałowy system nagłośnienia przygotowany we współpracy z profesjonalnymi inżynierami dźwięku, który dla zaproszonych artystów będzie stanowił formę instrumentu.

Główny akord

Punktem centralnym katowickiej prezentacji będzie dziedziniec Arsenału Miejskiego. To tam zabrzmią trzy główne wydarzenia muzyczne. Pierwsze to wspólny koncert polskiego zespołu VOŁOSI z kultową gruzińską grupą 33A, prowadzoną przez charyzmatycznego Niaza Diasamidze. Karpacka emocjonalność i kaukaska energia tworzą prawdziwie wybuchową mieszankę, wykorzystując wyjątkowe, nasycone rockowym brzmieniem połączenie smyczków i tradycyjnych gruzińskich instrumentów panduri.

Kolejna propozycja to koncert multimedialny CallTrane, inspirowany artystyczną spuścizną Johna Coltrane’a. Wykonawcami spektaklu będą kwartet jazzowy Maciej Obara International, grafik Marian Oslislo i Dariusz Chojnacki – aktor deklamujący dzieła Amiri Baraki, guru afroamerykańskiej poezji. Łącząc dźwięk, obraz i słowo artyści zaproszą do wspólnej podróży śladami rozwoju duchowego i muzycznego mistrza, jednocześnie wykorzystując możliwość stworzenia autorskiej wypowiedzi artystycznej.

Absolutną europejską premierą będzie koncert Silesia plays Savory, podczas którego ożywione zostaną unikalne kompozycje gigantów jazzu lat 30. i 40. – Billie Holiday, Elli Fitzgerald czy Louisa Armstronga. Znamy je dziś dzięki prywatnym nagraniom wykonanym na początku XX wieku przez legendarnego technika dźwięku Williama Savory’ego, obecnie znajdującym się w Narodowym Muzeum Jazzu w nowojorskim Harlemie. Na scenie do katowickich muzyków z RGG Trio dołączy dyrektor muzeum i jednocześnie saksofonista Loren Schoenberg, a wraz z nim także znakomity puzonista Samuel Blaser. Uzupełnieniem koncertu będzie wystawa znanych na całym świecie rysunków Philipa Paqueta, poświęconych historii jazzu.

Poznać katowickie genius loci

Katowiccy artyści zaprezentują w Europejskiej Stolicy Kultury także projekty wyłonione w miejskim konkursie „Genius Loci”. Pierwszym będzie „Elektropoezja. Miasto myli nam tropy” duetu poetycko-muzycznego Brzoska i Gawroński, z gościnnym udziałem perkusisty Przemysława Borowieckiego i wizualizacjami autorstwa Moniki i Doroty Proby.

Kolejna propozycja – „Bloki i familioki we Wrocławiu” – to połączenie instalacji muzycznej, imprezy electro i pracy społecznej. Projekt jest efektem rocznej pracy badawczej Rafała Urbackiego, który wśród mieszkańców Katowic zbierał opinie o aglomeracji, ruchach miejskich, inwestycjach regionu, postawach wobec władzy czy stosunku do tożsamości lokalnej. Rozmowy zostały przetransponowane w cykl oryginalnych utworów muzycznych.

Muzyczny pejzaż miasta będzie można usłyszeć także podczas koncertu Medulla&AUKSO. Stworzony specjalnie dla Wrocławia projekt ma na celu połączenie industrialnej przeszłość i kulturalnej teraźniejszości Katowic – miejsca, w którym najlepsze orkiestry występują na terenie dawnej kopalni węgla. Został przygotowany przez Piotra Steczka, muzyka Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO. Zaprezentowany zostanie pod batutą Marka Mosia.

We Wrocławiu zobaczymy także muzyczny projekt „Larmo w Bogucicach”. Za pośrednictwem Orkiestry Dętej Katowice, chóru Ludzie z Bogucic i Piotra „Bajzla” Piaseckiego słuchacze będą mogli zanurzyć się w przemysłową przeszłość Katowic. Najstarsza dzielnica miasta będzie tłem dla muzycznej opowieści o jego przemianach, a wszystko na kanwie muzyki… Lady Pank do filmu animowanego „O dwóch takich, co ukradli księżyc”.

Brzmi dobrze? Bo to Katowice – Miasto Muzyki UNESCO!

Koalicja Miast dla Kultury, to pierwszy taki projekt w historii Europejskiej Stolicy Kultury, w którym współpracę podjęły miasta, ubiegające się wcześniej o ten tytuł. Zespoły przygotowujące aplikacje konkursowe w 2010 roku stworzyły Obywatelskie Partnerstwo dla Kultury 2016, które obecnie pragniemy wspólnie zrealizować pod nazwą Koalicja Miast.
W projekcie uczestniczą Wrocław, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań i Szczecin.

więcej: tutaj

mat. prasowe Koalicja Miast dla Kultury

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułZapomniane miasto – koncert Narodowego Forum Muzyki w zabytkowej kamienicy
Następny artykułZwiedź Kolejkowo po godzinach otwarcia! [KONKURS]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.