Kino Ukrainy (i o Ukrainie) w programie 22. Nowych Horyzontów

0

Ukraina jest państwem o bogatej, różnorodnej kulturze – to fakt, któremu rosyjski agresor próbuje zaprzeczyć na różnorodne sposoby. Tym bardziej warto o tym fakcie przypominać: w trakcie tegorocznej odsłony Nowych Horyzontów zaprezentujemy dwa wyjątkowe filmy, ukazujące najnowsze tropy w ukraińskim kinie.

Pierwszym z nich będzie Odbicie (Refelction) Valentyna Vasyanovycha, nowe dzieło autora głośnej Atlantydy, drugim – współprodukowany przez Ukrainę, rozgrywający się w Odessie 107 matek (107 Mothers) w reżyserii Petera Kerekesa; film, który znalazł się na oscarowej shortliście. Na 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty zapraszamy tradycyjnie do Wrocławia, w dniach 21-31 lipca. O tydzień dłużej, do 7 sierpnia, będzie trwać online’owa część wydarzenia.

Odbicie, reż. Valentyn Vasyanovych

Chirurgiczna precyzja i chłód przeszywający jak lancet – nowy film Valentyna Vasyanovycha (Atlantyda, 20. Nowe Horyzonty) to ten rodzaj ekstremalnego filmowego doświadczenia, które wchodzi głęboko pod skórę. Odbicie opowiada o ukraińskim lekarzu, który trafia do rosyjskiej niewoli, gdzie otrzymuje specjalne zadanie. Wstrząsający obraz przemocy przynosi pytania o możliwość życia po: wojnie, horrorze, traumie.

107 matek, reż. Peter Kerekes

Matki to dzisiaj w kinie gorący temat – by wymienić tylko najnowsze filmy Julii Ducournau, Maggie Gyllenhaal, Pedra Almodóvara, czy Céline Sciammy. Zdobywca nagrody za scenariusz na festiwalu w Wenecji (a warto zaznaczyć, że współautorem tekstu jest Ivan Ostrochovský, czyli twórca nowohoryzontowych Sług) do tematu macierzyństwa podchodzi jednak w zaskakujący sposób. Tragikomiczny docufiction Petera Kerekesa rozgrywa się bowiem w odeskim więzieniu, którego mieszkanki odsiadują wyroki za „zbrodnie namiętności”. Więzienną rutynę ubarwiają zaskakujące wyznania, zabawami z dziećmi i lektura listów pisanych przez osadzone.

To nie wszystkie ukraińskie bądź związane z Ukrainą filmy, które znajdą się w programie nadchodzących Nowych Horyzontów. O kolejnych tytułach będziemy informować już wkrótce.

Więcej informacji o tegorocznym festiwalu można przeczytać na naszej stronie internetowej.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTramwaj MPK pomalowany przez kibiców Śląska Wrocław
Następny artykułWeekend we Wrocławiu: 7 interesujących wydarzeń [1-3.04.22]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.