Pierwszy weekend września zapowiada się niezwykle dla miłośników roślin – kolejny raz we Wrocławiu odbędzie się Kiermasz Ogrodniczy ,,Pamiętajcie o ogrodach”.

Ci, którzy byli w poprzednich latach, już wiedzą, że Tor Wyścigów Konnych na Partynicach raz na jakiś czas przeobraża się w Kiermasz Ogrodniczy – miejsce miłe wszystkim wielbicielom zieleni – roślin małych i dużych, kwitnących skromnie i spektakularnie, których wartością mogą być owoce, wygląd, kolor, pokrój, a czasami wszystko to naraz.

Zanosi się, że i u schyłku tego lata będzie podobnie, po raz trzeci odbędzie się tu bowiem Kiermasz Ogrodniczy „Pamiętajcie o ogrodach”, który zaplanowany jest na weekend 5 – 6 września br. Kto jeszcze nie był, a komu bliskie są sprawy i sprawki świata flory, powinien koniecznie odwiedzić to miejsce, to wydarzenie, a z pewnością nie pozostanie  rozczarowany, zyskując kolejnych wiernych – ulistnionych  lub iglastych – przyjaciół.

Drzewka i krzewy owocowe i ozdobne, byliny, trawy ozdobne, cebule kwiatowe, pnącza, krzewy róż, świeże zioła w doniczkach, wrzosy, sukulenty a nawet rośliny owadożerne – a wszystko to w wielu odmianach, znanych i lubianych oraz nierzadko zupełnie nowych i kolekcjonerskich – zaoferują producenci, którzy przyjadą specjalnie do Wrocławia z innych regionów kraju. To dla ducha, zaś dla ciała – wędliny robione według tradycyjnych, regionalnych receptur w bogatym wyborze, miody z najlepszych pasiek, piwa z minibrowarów, sery z Podhala i z Podlasia, przyprawy i inne smakołyki.

Kiermasz Ogrodniczy – kilkudziesięciu wystawców z całej Polski

A w efekcie niespotykany wybór – nic tylko patrzeć, przebierać, wybierać, nacieszyć się i ucieszyć. Takiego zielonego szaleństwa nie zapewnią nawet największe centra ogrodnicze. Nadarzy się doskonała okazja do spędzenia kilku chwil w przyjemnym klimacie i towarzystwie żywej zieleni, radującej wszystkie zmysły.

Dlaczego jesień jest ważna i dobra – dla roślin, ich właścicieli – i dlaczego jesienne nasadzenia nie są gorsze, a nawet są lepsze od tych z pozostałych pór roku?

Wrzesień, to drugi szczyt sezonu ogrodniczego, coraz bardziej popularny i ceniony. Znawcy tematu przekonują wręcz, że jesienne sadzenie dla wielu gatunków jest bardziej korzystne od wiosennego. Stabilna wilgotność gleby, optymalne temperatury, odpowiednia ilość światła sprawiają, że  posadzone w tym czasie rośliny doskonale adaptują się do nowych warunków. Mają dość czasu przed zimą, aby dobrze się ukorzenić i z początkiem wiosny rozpocząć intensywną wegetację.

Wiadomo – jesień to idealny czas na sadzenie cebulek tulipanów, hiacyntów, narcyzów, szafirków, przebiśniegów czy krokusów, ale warto pamiętać, że znakomicie przyjmują się sadzone we wrześniu drzewka i krzewy – nie tylko te owocowe – ozdobne również.

Byliny i trawy też łatwo zadomawiają się w ogrodzie o tej porze roku, a przy tym to wielka przyjemność kupować je w pełnym rozkwicie i komponować wymarzone, rabaty. Zjeżdżający na kiermasz ogrodnicy przywiozą ze sobą towar w wyborze najlepszym, jaki mają, bo zdążyli już się przekonać, że wrocławianie zieleń lubią, są z niej dumni i znają się na niej!

Niespotykane odmiany dla najbardziej wymagających klientów

Większość oferowanych na poszczególnych stoiskach sadzonek wystąpi w niespotykanie okazałym wyborze, zadowalając coraz bardziej wymagających miłośników działek, ogródków, balkonów czy domowych kolekcji.

Zapowiada się interesująca różnorodność gatunków, odmian, pokrojów, kolorów, zapachów, jakich trudno doświadczyć w innych miejscach oferujących artykuły ogrodnicze.

Żadne, największe nawet i najprężniejsze centrum ogrodnicze czy pojedyncze ogrodnictwo, nie jest w stanie zapewnić tak szerokiej oferty, jak zgromadzeni w jednym miejscu i czasie wystawcy imprezy, którzy bardzo często specjalizują się w wąskich dziedzinach produkcji ogrodniczej. Nierzadko przywożą ze sobą całe kolekcje odmian poszczególnych gatunków.

Bardzo często są to unikatowe egzemplarze roślin satysfakcjonujące doświadczonych,  najbardziej wymagających domowych ogrodników.

Ale i początkujący lub poświęcający swoim uprawom mniej czasu amatorzy znajdują tu poszukiwane przez siebie, wymarzone zdobycze, które przynoszą im radość i dumę. To podczas kiermaszu, kupując, można przy okazji poznać od sprzedawcy tajniki uprawy, prowadzenia, pielęgnacji konkretnej roślinki.

Nikt inny nie opowie o niej z takim znawstwem i czułością, jak ogrodnik – osoba znająca swoje małe arcydziełka od nasionka czy siewki. Warto z takim fachowcami rozmawiać, pytać ich, pochwalić się swoimi osiągnięciami.

Kiermasz ogrodniczy na Partynicach to impreza dla każdego

Nie tylko dla właścicieli ogródków, działek czy większych form zagospodarowania zieleni, ale także dla wszystkich, którzy mają do dyspozycji taras, balkon, a nawet jedynie parapet. Każdy powinien znaleźć tutaj coś wymarzonego, ulubionego, podpatrzonego u sąsiadów czy znajomych, czym będzie mógł wzbogacić, upiększyć swój mały, domowy zielony zakątek.

Podczas imprezy będą respektowane wszystkie przepisy, ograniczenia i zalecenia wynikające z zagrożenia epidemią koronawirusa.

Na terenie kiermaszu będzie obowiązywał limit liczby osób, które jednocześnie będą mogły w tym miejscu przebywać. Liczenie odbywać się będzie w punktach wejścia na teren kiermaszu. Będzie obowiązywał bezwzględny nakaz zakrywania ust i nosa, zaś przy wejściach i na wszystkich stanowiskach handlowych i usługowych do dyspozycji klientów będą pojemniki z płynem do odkażania rąk. Apelujemy do wszystkich o zachowanie obowiązującego dystansu społecznego.

Pochłonięci, rozemocjonowani „zielonym szaleństwem”, nie zapominajmy o tym.

Organizatorzy zapraszają:
w sobotę – 5 września – w godzinach od 9.00 do 18.00
oraz w niedzielę – 6 września – w godzinach od 9.00 do 17.00

Wstęp wolny.

http://www.kiermaszogrodniczy.info/kiermasz_wroclaw

https://www.facebook.com/KiermaszOgrodniczyPartynice/

A czym będą was kusić kiermaszowi ogrodnicy?

Cebulki kwiatowe

Jesień to pora sadzenia cebulek kwiatowych, więc ich wybór będzie imponujący. Wśród tulipanów warto polecić nie tylko nowości, jak np: ‘Alba Coerulea Oculata’, ‘Doll’s Minuet’,  ‘Happy Generation’,‘Green Mile’, ‘Ivory Floradale’, ‘Madame Lefeber’, ‘Parrot Prince’, Pink Impression’, ‘Purple Lady’, ‘Snowboard’, ‘Sunrise Dynasty’, ‘Jumbo Beauty’, ‘White Princes’,‘Strong Fire’, także pełne: ‘Dream Touch’, ‘Flaming Evita’, ‘Gudoshnik Double’, ‘Queensday’, ‘Sun Lover’, ale również arcyciekawe oryginały, które poznaliśmy już wcześniej – papuzi ‘Black Parrot, liliokształtny ‘Blushing Lady’, bukietowy ‘Candy Club’, przypominający piwonię ‘Danceline’, czy wyglądający jak lody z bitą śmietaną ‘Ice Cram’.

Prócz tulipanów – narcyzy, hiacynty, zimowity, krokusy, cebulice i szafirki. Z interesujących nowości – szachownice  ‘Green Dreams’ i ‘Purple Dynamite’ oraz wspaniałe czosnki ozdobne: ‘Atropurpureum’,’Miami’, ‘Ping Pong’, ‘Powder Puff’ i wczesny ‘Early Emperor’.

Trawy

Jesienią prezentują się w pełnej krasie, dlatego właśnie teraz warto przyjrzeć się mnogości odmian, różnorodności barw, pokrojów liści i kształtów pióropuszy. Najpopularniejsze, bardzo efektowne rozplenice japońskie (nazywane też piórkówkami) pojawią się w wielu odmianach, np.: ‘Rubrum’ , ‘Moudry’, ‘Hameln’, ‘Magic’, ‘Red Head’, ‘Reborn’, ‘Little Bunny’, ‘Cassian’, ‘Viridescens’, ‘Lady U’.

Nie może zabraknąć miskantów chińskich – traw o różnej sile wzrostu, niezwykle efektownych kwiatostanach i ciekawym wybarwieniu liści. Będzie można wybierać wśród wielu odmian, takich jak: ‘Memory’, ‘Balerina’ ‘Goliath’, ‘Giraffe’, ‘Dronning Ingrid’, ‘Krater’, ‘Grosse Fontaine’, ‘Maleopartus’, ‘Apache’, ‘Adagio’, ‘Morning Light’, ‘Red Chief’, ‘Gracilimus’, ‘Rotfeder’, ‘Kleine Fontaine’, ‘Little Zebrina’,  ‘Zebrinus’, ‘Strictus’, ‘White Rush’, ‘Ferner Ostern’, ‘Vanilla Sky’, ‘Select’.
Będzie również dostępny miskant olbrzymi – o rzeczywiście imponujących rozmiarach (potrafi dorastać do 4m), a także niezwykle ciekawy, nieinwazyjny, choć równie wysoki  bambus – fargesia rdzawa, proso rózgowate ‘Heavy Metal’, kostrzewa sina, turzyce w odmianach, czy takie rarytasy, jak miłka okazała, palczatka miotlasta ‘Blue Heaven’, czy szarobródek syberyjski.

Byliny

Efektowne, zimujące hibiskusy bylinowe, z grupy ’Summerific™’ o ogromnych kwiatach, których średnica sięga 15 – 25 cm – w trzech podstawowych kolorach: różowym, białym i czerwonym, przy czym czerwień pojawi się w kilku odcieniach.

Highlander, to nowa, zjawiskowa seria ostróżek o przepięknych, pełnych, kwiatach, zebranych w efektowne, okazałe kwiatostany w dwóch odmianach: ‘Flamenco’ i ‘Sweet Sensation’ o mocnych, intensywnych kolorach.

Pięknokwiat (dejnante) prawdziwy rarytas wśród bylin – idealny do ogrodów lub zakątków o naturalistycznym charakterze, w sąsiedztwo paproci, funkii i mchu. W ogrodach uprawia się dwa gatunki – o białych i niebieskich kwiatach – oba będą dostępne na „Pamiętajcie o ogrodach”.

Inne bardzo rzadko dostępne w sprzedaży byliny kolekcjonerskie:

krwiściąg mniejszy ‘Little Angel’ – ciekawa, miniaturowa i bardzo uniwersalna NOWOŚĆ, kwitnąca obficie na biało od lipca do września oraz krwiściąg tępolistny ‘Alba’ ;

rutewka żółta ‘Princess’ oraz rutewki Delavaya ‘Splendide’ i ‘Splendide White’; widowiskowo kwitnąca na biało gillenia trójlistna; spigelia ‘Little Redhead’ o efektownych czerwonych z zewnątrz i żółtych w środku kwiatach.

Kojarzące się z wiejskim ogródkiem: floks wiechowaty, inaczej zwany płomykiem w uroczych odmianach:  ‘Zenobia’, ‘Casablanca’, ‘Sweet Summer Fantasty’, ‘Green Leaf’, ‘Cleopatra’, kosmos czekoladowy, słoneczniczek szorstki w dwóch nowych odmianach 'Red Shades’ i 'Helios Fireball’, jakże modne ostatnio pysznogłówki, na przykład: 'Raspberry Wine’, ‘Alba’, ‘Knight Purple’ i jarzmianki, np.: 'Burgundy Manor’,  'Snow Star’.

Także inne ciekawostki, jak: akant kłujący – przepiękna śródziemnomorska bylina o dużych, głęboko wyciętych liściach, które są pierwowzorem charakterystycznych ornamentów; gaura Lindheimera 'Gambit Rose Bicolor’ – urocza, długokwitnąca i wabiąca motyle bylina na rabaty i do pojemników na balkonach i tarasach;  bodziszek himalajski ’Kaya’, wilczomlecz złocisty 'Bonfire’.

Będzie spory wybór bylin poszukiwanych do cienistych zakątków:  kirengeszoma dłoniasta – o dekoracyjnych liściach i pięknych żółtych kwiatach; świecznice ‘Chocoholic’, ‘Pink Spike’, ‘Carbonella’, ‘Misty Blue’, ‘Black Negligee’ – rozświetlające nawet najbardziej ponure miejsca w ogrodzie; prawdziwy gigant wśród bruner – 'Alexander’s Great’  o sercowatych, srebrzystych liściach pokrytych siatką zielonych, wyraźnie zarysowanych nerwów i niebieskich, podobnych do niezapominajek kwiatkach; funkia 'Cathedral Windows’ o ciemnozielonych liściach ze złotym środkiem – prawdziwa perełka dla kolekcjonerów, czy ozdobna zarówno z kwiatów, jak i liści rodgersja pierzasta 'Hercules’. Będą lubiące cień, unikatowe trójlisty –  klinowaty o bordowych, przypominających kwiaty magnolii, delikatnie pachnących kwiatach i trójlist wielkokwiatowy o kwiatach białych.

Nie zabraknie również pięknych paproci. Pojawią się na przykład: wietlica samicza ‘Dre’s Dagger’ oraz wietlica japońska ’Burgundy Lace’.

Będą ciekawe liliowce – ‘Adamas’, ‘Antique Linen’, ‘Heavenly Pink Buttertly’, ‘Spacecoast Better Late’, ‘Venetian Fringe’, ‘Tiger blood’, a także tak kochane przez wszystkich jeżówki, np.  ‘Honeydew’, ‘Mini Belle’, ‘Julia’, czy ‘Marmalade’.

Warto zwrócić uwagę na piwonie, zwłaszcza grupy ITOH – między innymi poszukiwane żółte odmiany ‘Bartzella’, ‘Garden Treasure’, ‘,Lemon Dream’, ‘Yellow Crown’ i piwonie bylinowe – w tym największe hity: ‘Grenn Hallo’, ‘Joker’,  ‘Twitterpated’.

Krzewy ozdobne

Wiele niezwykłych propozycji dla kolekcjonerów ogrodowych rarytasów:

orszelina olcholistna  –  okazały krzew o atrakcyjnych, intensywnie pachnących, miododajnych kwiatostanach, atrakcyjnych również dla motyli. Na „Pamiętajcie o ogrodach” orszelina olcholistana dostępna będzie w trzech odmianach: ‘Pink Spire’,  ‘Rubry Spice’, ‘Hummingsbird’;

enkiant dzwonkowaty ‘Red Bells’ – niezwykle atrakcyjny w porze kwitnienia (maj – czerwiec), kiedy obsypany jest dzwonkowatymi kwiatami zebranymi w baldachogrona. Pięknie prezentuje się również jesienią po przebarwieniu się liści;

itea wirginijska ‘Henry’s Garnet’ – kolekcjonerska nowość, o pięknych wydłużonych, biało-kremowych kwiatostanach, które intensywnie i przyjemnie pachną, a przy tym wabią motyle (podobnie jak budleja);

 dereń kousa ‘Big Apple’o pięknych, białych podsadkach, wyglądających jak  duże, czteropłatkowe kwiaty;

zimozielona sarkokokka Hookera, która kwitnie już pod koniec marca, a jej zapach jest  bardzo przyjemny;

kwitnąca bardzo wcześnie wiosną (zaraz po oczarach) kalina bodnantska ‘Dawn’ o biało-różowych kwiatach i delikatnym, pięknym zapachu;

kalina ‘Pink Beauty’ o horyzontalnie rozłożonych pędach i zmieniającej się w trakcie kwitnienia barwie kwiatów, które są początkowo białe, a później wyraziście różowe;

wiciokrzew pomorski ‘Chic & Choc’ – nowość o kompaktowym pokroju i długim, obfitym kwitnieniu;

niewielki lilak koreański ‘Miss Kim’ – o pięknych fioletowo-białych wiechach, kwitnący później niż pozostałe lilaki, bo w czerwcu.

Lilak pekiński ‘Beijing Gold’

Kielichowce: chiński, wonny oraz kielichowiec ‘Venus’ – o dużych kwiatach (od 7 do 11 cm średnicy) zachwycających śnieżnobiałą barwą płatków okwiatu i  fioletowo – złotą koroną oraz owocowym zapachem (mieszanka aromatu truskawek, melona i ananasa).

Iglaki
Sosna czarna 'Summer Breeze ’ – nowość!, sosna Jeffreya ‘Joppi’, sosna drobnokwiatowa  'Riu Ju’ i ‘’Negeshi’, sosna górska 'Winter Gold’, sosna pospolita 'Fastigiata’, sosna czarna         'Green Tower’, świerk kłujący 'Iseli fastigiate’, jodła koreańska 'Silberlock’ i 'Blue emperor’

Świeże zioła w doniczkach

Na „Pamiętajcie o ogrodach” pojawi się kilkanaście rodzajów mięt, w tym: pomarańczowa ‘Granada’, bananowa, truskawkowa, cytrynowa ‘Sweet lemon’, jagodowa ‘Berries and cream’, ‘Multimenta’, ananasowa, marokańska, górska, ‘Mexikana’,  jabłkowa, czekoladowa, imbirowa,  szwajcarska, Krispa,.  Również bazylie: drobnolistna  grecka,  czerwonolistna ‘Dark opal’, zielona ‘Magic White’, ‘Magic mountain’, cytrynowa ‘Citrodora’, czy cynamonowa ‘Lattuce laved’. Poza tym ogromny wybór innych ziół, również tych rzadko na co dzień dostępnych w sklepach: arcydzięgiel, hyzop, tymianek cytrynowy (macierzanka), oregano złote, pstre i drobne, rozmaryn lekarski, szałwia lekarska – również żółto i czerwonolistna oraz ‘Tricolor’, szałwia melonowa i ananasowa, melisa, werbena cytrynowa oraz urodziwe papryczki: czerwona bardzo ostra  ‘Apache’, czerwona łagodna ‘Redskin’ i pomarańczowa ostra ‘Cheyenne’. Będą też poszukiwane do własnej uprawy rośliny lecznicze: geranium (anginka), gynostemma (ziele życia), aloes oraz niezwykle ciekawa ashwagandha – łatwa w uprawie, a  bardzo ceniona ze względu na działanie antyseptyczne, antynowotworowe i antydepresyjne. Wpływa korzystnie na regulację ciśnienia i cukru, wzmacnia kości, poprawia parametry krwi, koncentrację, odporność. Dostępne będą okazałe, dorosłe roślinki z owocami.

Rośliny ozdobne do domu

Mięsożerne – np.: darlinktonia kalifornijska (Darlingtoni californica) i muchołówka (Dionaea muscipula), sukulenty i kaktusy, a także ciekawe propozycje do „miejskiej dżungli”:

Anthurium clarinervium, Aphelandra white wash, begonia cane ‘Hotspot’, begonia masoniana ‘Rock’, tradescantia ‘Nanouk’, philodendron scandens ‘Lemon Lime’, scindapsus pstry ‘Silvery Ann’, alocazja zebrina ‘Black’, Monstera adansoni.

Kiermasz Ogrodniczy „Pamiętajcie o ogrodach”,

5 – 6 września

Tor Wyścigów Konnych Partynice we Wrocławiu

 Link do wydarzenia: kliknij

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTargi Zielono Mi we Wrocławiu już w weekend!
Następny artykułZlot food truck’ów i restauracji Dzika Uczta [CO, GDZIE, KIEDY]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.