Kary za brak OC we Wrocławiu – jakie są w 2018 roku?

0

OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, do wykupienia którego zobligowani się wszyscy właściciele zarejestrowanych pojazdów. Brak ważnej polisy grozi poważnymi karami finansowymi. Sprawdź, ile trzeba będzie zapłacić za niewykupione ubezpieczenie OC.

Zgodnie z danymi Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, nawet 100 tys. polskich kierowców porusza się samochodami bez ważnej polisy OC. Najgorzej pod tym względem wypada woj. lubuskie, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie i opolskie. Stłuczka z nieubezpieczonym pojazdem oznacza dla poszkodowanego spore komplikacje, a dla sprawcy… poważne kłopoty finansowe.

Ile wynoszą kary za brak OC?

Stawki kar za brak ważnego OC są różne – w zależności od rodzaju pojazdu oraz od przerwy w ciągłości.

W przypadku samochodów osobowych, stawka bazowa odpowiada dwukrotności minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę. Ostateczna kara będzie jednak zależeć od tego, jak długo trwa przerwa w opłacaniu składek.

I tak:

  • brak OC powyżej 14 dni – kara wynosi 100% stawki bazowej
  • brak OC w okresie od 4 do 14 dni – kara odpowiada 50% stawki bazowej
  • brak OC do 3 dni – kara odpowiada 20% stawki bazowej.

Kary za brak OC coraz wyższe?

W związku z tym, że stawka bazowa uzależniona jest od płacy minimalnej, kary za brak OC w 2018 są wyższe niż w roku poprzednim. Wynoszą odpowiednio:

  • 4200 zł – przy przerwie powyżej 14 dni
  • 2100 zł – przy przerwie od 4 do 14 dni
  • 840 zł – przy przerwie do 3 dni.

Jako że rząd zapowiada podwyżkę wynagrodzenia minimalnego, od 1 stycznia 2019 roku prawdopodobnie będą obowiązywać nowe stawki. Jeśli miesięczna płaca minimalna będzie wynosić 2250 zł, kary za brak OC będą przedstawiać się następująco:

  • 4500 zł – przy przerwie powyżej 14 dni
  • 2250 zł – przy przerwie od 4 do 14 dni
  • 900 zł – przy przerwie do 3 dni.

Kar za brak OC w 2018 można uniknąć

Wysokie kary za brak OC w 2018 powinny skłonić kierowców do jak najszybszego wykupienia obowiązkowej polisy. Tym bardziej, że roczna składka może być nawet kilkakrotnie niższa. Najlepsze ubezpieczenie samochodu na Rankomat.pl pozwala zaoszczędzić nawet do 50% – tyle bowiem może wynosić różnica między najdroższą a najtańszą ofertą ubezpieczyciela.

Pamiętaj, że nie ma sensu przepłacać za polisę OC – je zakres i sumy gwarancyjne są identyczne niezależnie od wysokości składki. Porównaj więc dostępne oferty i wykup ubezpieczenie. Dzięki temu unikniesz kar za brak ważnego OC – kar, które z roku na rok są coraz wyższe.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułCzwarty etap Nowego Miasta Różanka trafił do sprzedaży
Następny artykułWrocław na weekend: 10 najciekawszych wydarzeń [5-7 października 2018]
Odkryj Wrocław na nowo