Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił przetarg na kolejną fazę modernizacji Bastionu Sakwowego. Drugi etap to przede wszystkim dalsza poprawa dostępności i standardów bezpieczeństwa (dodatkowe latarnie i ławki, remont alejek na stokach). W rezultacie tych prac wreszcie udostępniony będzie sam szczyt wzgórza. Pojawią się też wygodne toalety – z wystrojem utrzymanym w klimacie sprzed ponad 100 lat, ale w pełni odpowiadające współczesnym potrzebom.  

Bastion Sakwowy został otwarty 8 czerwca 2024, po trudnym technicznie, konserwatorsko i trwającym ponad dwa lata pierwszym etapie rewitalizacji, który objął m.in. kolumnadę i pawilon persytylowy. Ta część prac kosztowała ponad 30 mln złotych, ale Wrocław odzyskał przestrzeń, która zachwyca turystów i zdobywa serca mieszkańców. Na terenie obiektu działa już kawiarnia. Wkrótce otwarta będzie restauracja.

Miasto od początku zaznaczało, że rewitalizacja jest podzielona na etapy i że nie będzie zwlekać z realizacją kolejnego.

Nawet najstarsi mieszkańcy naszego miasta nie pamiętają Bastionu Sakwowego w takiej formie, do jakiej właśnie go doprowadziliśmy. Powinniśmy to kontynuować. Wyremontowaliśmy najważniejszą część tego miejsca, ale Bastion to nie tylko perystyl, plac z fontanną i kolumnada, tylko duże założenie architektoniczne z elementami parkowymi. Chcemy mieć perełkę – miejsce spotkań, kultury, wypoczynku, z którego Wrocław będzie dumny – podkreśla prezydent Jacek Sutryk.

W ramach drugiego etapu wyremontowany zostanie zabytkowy budynek toalet, który zaprojektowano w 1897 roku. Będzie on dostosowany do niepełnosprawnych. Przewidywane są w nim także udogodnienia dla osób z małymi dziećmi.

Ten etap składa się z dwóch zadań inwestycyjnych. Poza przebudową budynku toalet, renowację przejdzie mur znajdujący się między tym obiektem, a obserwatorium. Odnowimy też balustrady i schody w tej części bastionu. Zagospodarujemy również teren samego wzgórza o powierzchni ponad 2,5 tys. m2.  Wyremontujemy ścieżki północną i południową, prowadzące na szczyt. Odnowimy też podstawę po budynku gloriety. Zamontujemy dodatkowe oświetlenie i ławki. Ponieważ zdecydowanie poszerzy się dzięki temu przestrzeń dostępna do spacerów, pojawia się potrzeba rozbudowy monitoringu zewnętrznego. To też zostanie zrobione – wylicza Jolanta Wnęk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu.

Zadanie 1: Remont i przebudowa budynku toalety

  • Przebudowa budynku toalety w celu stworzenia ogólnodostępnych sanitariatów damskich, męskich oraz dla osób z niepełnosprawnościami.
  • Renowacja muru za budynkiem toalety oraz istniejącej balustrady.
  • Przebudowa i renowacja schodów przy budynku obserwatorium oraz balustrady.
  • Montaż balustrady wzdłuż ścieżki od ul. Nowej do budynku toalety z pochwytem dla osób z niepełnosprawnościami.
  • Oświetlenie ścieżki od ul. Nowej do budynku toalety.

Zadanie 2: Zagospodarowanie terenu wzgórza

  • Remont i przebudowa ścieżek, chodników i dojść na terenie wzgórza.
  • Przebudowa nawierzchni na szczycie wzgórza, wykonanie oświetlenia oraz monitoringu.
  • Renowacja betonowej podstawy i granitowych schodów po budynku gloriety.
  • Przebudowa południowej ścieżki/drogi, uwzględniająca nawierzchnię, oświetlenie oraz balustrady z pochwytem dla osób z niepełnosprawnościami.
  • Przebudowa północnej ścieżki, uwzględniająca nawierzchnię, oświetlenie oraz balustrady.
  • Instalacja elementów małej architektury, takich jak ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz tablica informacyjna.

Szacowany termin realizacji prac w ramach drugiego etapu to około 8 miesięcy od podpisania umowy, które powinno nastąpić na przełomie września i października. Trzeba jednak pamiętać, że to obiekt zabytkowy. Prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. Już pierwszy etap pokazał, że ewentualne niespodziewane odkrycia mogą wpływać na harmonogram prac. Bastion Sakwowy już podczas pierwszego etapu rewitalizacji ujawnił kilka sekretów. W trakcie remontu ujawniono nieznane dotąd pomieszczenia pod kolumnadą. Ekipy remontowe odkryły też pozostałości jeszcze jednej fontanny, zupełnie nieznanej współczesnym wrocławianom. Jej nieckę znaleziono na poziomie parteru, w tzw. pawilonie perystylowym. Zdecydowano się na jej wyeksponowanie.

  • Wcześniej, bo do września 2024 roku zostanie zamontowana platforma przyschodowa, która pomoże dostać się osobom z niepełnosprawnościami na taras z fontanną oraz do kolumnady bez pokonywania długich i uciążliwych pochyłości na ścieżkach. Od ul. Nowej spadek wynosi 11%, od strony Kazamat 17%, natomiast od strony źródełka Gustava Freytaga – 14%.

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułUrbancard honorowane w pociągach we Wrocławiu. Komu przysługują bezpłatne przejazdy?
Następny artykuł5 niezwykłych PLACÓW ZABAW dla dzieci we Wrocławiu
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.