Województwo dolnośląskie jest jednym z największych w naszym kraju, jest też w czołówce generowania największego PKB. Z kolei województwo opolskie jest najmniejsze zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby mieszkańców.
W tekście przeanalizujemy, jak wygląda sytuacja przedsiębiorców w obu regionach. Co łączy, a co różni tamtejsze rynki pracy?
Największe miasta w województwie opolskim
Największym miastem województwa jest Opole, będące jego stolicą. Zamieszkuje je 118 tysięcy ludzi. Opole ma powierzchnię 149 km kwadratowych, miasto rozwija się w kilku kierunkach, chcąc być nie tylko wygodnym miejscem do życia czy ośrodkiem naukowym i turystycznym, ale również dobrym miejscem na inwestycje. Do tej pory stolica województwa opolskiego może pochwalić się 14 273 firmami zarejestrowanymi w jego granicach administracyjnych.
Drugim co do wielkości miastem w województwie jest Kędzierzyn-Koźle. Zamieszkuje go 60 tysięcy mieszkańców. Co ciekawe, obszarowo jest to ośrodek miejski, który jest tylko nieznacznie mniejszy od Opola. W Kędzierzynie-Koźlu zarejestrowanych jest 3639 firm.
Istotnym ośrodkiem w województwie jest miasto Nysa, znajdujące się w południowo-zachodniej części Doliny Nysy Kłodzkiej. Nysa ma 27 km kwadratowych, zamieszkuje ją 44 tysiące ludzi, którzy prowadzą w sumie 3421 działalności gospodarczych.
Czwartym co do wielkości miastem województwa opolskiego jest Brzeg. Nieduży, mający 14,5 km kwadratowych powierzchni, położony nad Odrą. Miasto jest stolicą powiatu Brzeskiego i mieszka w nim 35 tysięcy mieszkańców.
W całym województwie opolskim jest zarejestrowanych 65 131 firm.
Najpopularniejsze branże w województwie opolskim
W 2020 roku najpopularniejszymi branżami w powiecie opolskim były usługi budowlane-remontowe, które świadczyło aż 9356 firm. Sporą popularnością cieszą się też usługi finansowe i doradcze, które oferuje 4259 przedsiębiorstw. Na trzecim miejscu plasują się usługi medyczne, które świadczy 4176 podmiotów, a na czwartym sprzedaż detaliczna (2839 firm).
Popularnymi branżami w województwie opolskim są też transport i spedycja, którymi trudni się 2194 przedsiębiorców. Tak, jak są branże, które budzą zainteresowanie, są też takie, którymi zajmuje się coraz mniej osób. Do tych drugich należy segment produkcji i dystrybucji sprzętu biurowego (19) czy rynek usług introligatorskich (15). Tylko 10 firm zajmuje się dystrybucją chemii gospodarczej, a 6 wydobyciem i dostarczaniem gazu ziemnego. Najbardziej niszową branżą województwa opolskiego jest transport i spedycja kolejowa. W tej niszy odnalazły się tylko cztery przedsiębiorstwa.
Jak wygląda rynek nowych działalności? Najwięcej, bo aż 68, zajmuje się wykonaniem pozostałych robót budowlanych-wykończeniowych. 56 przedsiębiorców, wpisało w PKD „konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych”. Dla kontrastu, 14 firm zakończyło działalność transportowo-spedycyjną. Z rynku zniknęło też 12 firm remontowo-budownalnych.
Największe miasta w województwie dolnośląskim
Największym miastem w województwie dolnośląskim jest Wrocław. Jego obszar (292,82 km²) czyni go miastem dwukrotnie większym od Opola. Mieszka tam aż 642 869 mieszkańców. We Wrocławiu jest zarejestrowanych 95 352 firm, co stanowi 36% działalności z całego obszaru województwa.
Drugi duży ośrodek miejski, to Wałbrzych. Mieszka w nim 111 356 osób, a więc niemal tyle samo, co w Opolu. Pełni ono rolę ośrodka przemysłowego i akademickiego. W granicach miasta zarejestrowano 7560 firm.
Na najniższym stopniu podium, z 99 350 mieszkańcami plasuje się Legnica, będąca kiedyś miastem typowo przemysłowym. Od kilkunastu lat zmienia się powoli w miasto turystyczne. Obecnie działa tam 8945 przedsiębiorstw o różnym profilu.
Czwartym, co do wielkości miastem w województwie dolnośląskim jest Jelenia Góra, siedziba powiatu jeleniogórskiego. Zamieszkuje ją 79 061 tysięcy osób. Dzięki dobremu położeniu w kotlinie, pomiędzy Karkonoszami i Górami Kaczawskimi, nad rzeką Bóbr, jest to atrakcyjne miejsce i dla turystów, i dla biznesu, które na swoją siedzibę wybrało 9003 działalności.
Jakie branże rozwijają się najprężniej na Dolnym Śląsku?
Najwięcej firm, bo 34 079, działa w obszarze robót budowlano-remontowych. Na drugim miejscu są usługi doradcze, trudni się nimi 22 367 firm w województwie dolnośląskim. 16 787 działalności zajmuje się świadczeniem usług medycznych, a sprzedaż detaliczną prowadzi 11 660 firm.
Popularną branżą są usługi IT. Świadczy je 10293 przedsiębiorstw.
Dla kontrastu, tylko 35 firm w mieście świadczy usługi serwisowe. Branża transportowo-spedycyjna również nie cieszy się zainteresowaniem dolnośląskich przedsiębiorców. W tym obszarze rynku mamy tylko 17 firm ulokowanych w Mieście Mostów. Najmniej popularne biznesy są związane z nawozami i środkami ochrony roślin oraz wydobyciem i dystrybucją gazu ziemnego.
W tym roku w województwie dolnośląskim najwięcej zamknięto przedsiębiorstw świadczących usługi budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych- aż 44 oraz tych, które świadczyły pozostałe roboty budowlane i wykończeniowe – 43.
Branżą rozwijającą się najszybciej na całym Dolnym Śląsku są usługi programistyczne, a dokładnie tworzenie oprogramowania i aplikacji. W tym roku otwarto 202 firmy z tej niszy. Standardowo, mocna jest też pozycja nowych firm budowlanych. Tych przybyło aż 146.
Nie warto liczyć na szczęście
Bez względu na to, czy firma działa na terenie województwa dolnośląskiego, czy opolskiego, konkurencja na rynku jest niezwykle mocna. Wiele firm już na początku swojej działalności musi walczyć o pierwszego klienta, co nigdy nie jest rzeczą łatwą.
Nie każda działalność ma też odpowiednio wysoki kapitał, aby móc na przykład ogłaszać się w lokalnych rozgłośniach radiowych czy gazetach. Można jednak zwiększyć swoje szanse na sukces, dodając swoją stronę do największej, ogólnopolskiej bazy firm – ALEO.com.
Na dziś dzień usługa zgromadziła już ponad 3,5 miliona przedsiębiorstw z całej Polski. Jest to prosty, a zarazem bardzo skuteczny sposób na zwiększenie dostępności do swojej oferty na rynku. Bez względu na miasto, powiat czy województwo, w jakim działa firma.