Jak wszywka alkoholowa pomaga osobom uzależnionym?

0

Uzależnienie od alkoholu stanowi w Polsce ogromny problem. Wiele osób niestety nie potrafi poradzić sobie z codziennością. Praca, kredyt, dzieci, finanse, kłopoty małżeńskie to dziedziny życia, które najprościej rzecz ujmując, dają solidnie w kość i przerastają możliwości niektórych ludzi. I w tym właśnie miejscu pojawia się alkohol, który na początku staje się pewną ucieczką od sytuacji życiowych, a później pułapką, z której trudno wyjść. Leczenie choroby alkoholowej nie jest łatwe, wymaga pracy, cierpliwości i ogromnego zaangażowania człowieka, który został nią dotknięty. Istnieją różne metody walki z przypadłością, od psychoterapii przez farmakoterapię. Jedną z nich jest wszywka alkoholowa. Dowiedz się, co to dokładnie jest, z jakiej substancji się składa i jak pomaga w walce z chorobą.

Wszywka alkoholowa, czyli dawna metoda walki z alkoholizmem

Wszywka alkoholowa jest metodą, która była w dużej skali stosowana kilka dekad temu. Jest to implant z lekiem, który wszczepiany jest pacjentowi podskórnie. Działanie tabletki utrzymuje się przez kilka miesięcy. Użyty preparat zawiera substancję, która wykształca u osoby uzależnionej awersję do alkoholu. Człowiek, który decyduje się na takie właśnie rozwiązanie, zdaje sobie sprawę z tego, że wypicie nawet niewielkiej kropli alkoholu skutkuje wywołaniem nieprzyjemnych odczuć. Jest to bardzo duża motywacja przed tym, aby zrezygnować z picia w chwili, gdy pojawi się silne pragnienie.

Z jakiej substancji składa się wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa zawiera substancję określaną mianem disulfiramu. Jest to związek, który specjalizuje się w stałym blokowaniu działania enzymu dehydrogenezy aldehydowej. Uczestniczy on w rozkładzie alkoholu w wątrobie. W konsekwencji około 10 minut po spożyciu alkoholu pojawia się szereg nieprzyjemnych objawów. Wśród nic warto wymienić następujące symptomy: nudności, wymioty, biegunki, stany lękowe, szybsze bicie serca, zawroty głowy, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, bóle głowy czy zaczerwienienie twarzy. Co więcej, dolegliwości te wcale nie trwają krótko. Utrzymują się one w organizmie od 4 do 10 godzin.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa przyczynia się do nagromadzenia się w organizmie człowieka aldehydu octowego. W normalnej sytuacji zostaje przekształcona w kwas octowy, który nie wywołuje żadnych objawów. Z kolei, jeśli osoba, która ma implant skosztuje jakiś trunek, dojdzie do spotęgowania symptomów, które występują w przypadku zatrucia alkoholowego.

Jak wszywka alkoholowa pomaga w walce z uzależnieniem?

Wszywka alkoholowa sprawdza się w przypadku osób silnie uzależnionych, które chcą podjąć terapię, ale potrzebują wsparcia farmakologicznego. Warto również podkreślić fakt, że rozwiązanie to przyniesie spodziewane efekty tylko wtedy, gdy pacjent jest zmotywowany do leczenia. Jest to ważne, ponieważ alkoholik, który pozwoli na wszycie implantu i nie pójdzie na terapię do ośrodka walki z uzależnieniem może odczuwać nerwowość, a także agresje w stosunku do otoczenia oraz najbliższych. Co więcej, takie działanie będzie abstynencją wymuszoną i prędzej czy później zawiedzie. Istotne jest to, że tabletka nie zmniejsza głodu alkoholowego, dlatego gdy przestaje ona działać, „uśpiony” alkoholik ponownie wraca do picia. W takich okolicznościach pojawiają się także myśli, że leczenie nie ma sensu.

Zabieg wszycia esperalu można wykonać we Wrocławiu w klinice Nasz Gabinet https://nasz-gabinet.pl/wroclaw/esperal/. Jest on nieskomplikowany i trwa jedynie około 30 minut. Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Wszywka bardzo silnie oddziałuje na psychikę uzależnionego. Alkoholik obawia się reakcji swojego organizmu w wyniku zgromadzenia trującej substancji i dlatego jest w stanie powstrzymywać się od picia. Dzięki temu zyskuje czas na podjęcie leczenia głównego, czyli psychoterapii. Dlatego rozwiązanie to stosuje się przede wszystkim w przypadku osób, które potrzebują silnego wsparcia przy leczeniu alkoholizmu.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWe Wrocławiu ruszył Dzielnik Wrocławski – mobilne miejsce do dzielenia się rzeczami
Następny artykuł7 miejsc we Wrocławiu, które musi odwiedzić każdy student [MAPA]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.