Jak odczytywać dane z numeru VIN?

0

Numer VIN zawiera wiele istotnych informacji na temat konkretnego pojazdu. Osoby, które decydują się na zakup nowego samochodu, dzięki numerowi VIN mogą łatwo sprawdzić, jaka jest jego historia, stan techniczny czy wiek. Poprzez wszechstronną analizę numeru VIN możemy zyskać stuprocentową pewność, że kupowane przez nas auto będzie dobrym wyborem. Jak odczytać wiek pojazdu z numeru VIN? Na to i kilka innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest numer VIN?

VIN to skrót pochodzący z języka angielskiego (ang. Vehicle Identification Number). Pojęcie to oznacza numer identyfikacji pojazdu, czyli również numer nadwozia. Każdy pojazd musi posiadać unikalny numer VIN, dokładnie tak samo jak ludzie posiadają numery PESEL. Nie ma takiej możliwości, by istniały dwa samochody o tym samym numerze VIN. Nadawanie numerów VIN jest kompetencją producentów samochodów. Warto wiedzieć, że podczas gdy tablice rejestracyjne zmieniają się w momencie zmiany właściciela pojazdu, tak numer VIN nie ulega zmianie nigdy.

Kilkanaście lat temu wszyscy producenci tworzyli swoje własne, indywidualne formaty nadawania numerów VIN. Od początku lat 80-tych wprowadzono zasadę, która zakłada, że numer VIN musi składać się z 17 znaków – cyfr i liter oprócz I, O, Q. Zawarte są tam istotne informacje na temat danego pojazdu. Każda z liter ma ściśle określone znaczenie.

Historię pojazdu poprzez podanie numeru VIN można sprawdzić na carVertical.

Do czego przydaje się numer VIN?

Numer VIN uważany jest za jedno z najważniejszy narzędzi, które pozwala na zidentyfikowanie danych samochodu. Z całą pewnością nie jest to przypadkowy ciąg znaków. Każdy z symboli w znaku VIN ma określone znaczenie i może nam przydać się wtedy, gdy chcemy dowiedzieć się, jaki kod lakieru zastosowano w naszym pojeździe bądź jaki jest jego wiek. 

Na podstawie numeru VIN osoba kupująca samochód może też poprosić o wygenerowanie raportu, w którym będą zawarte dokładne informacje odnośnie całej historii pojazdu. Taką informację można otrzymać w bazie CEPiK – są tam dostępne informacje na temat wszystkich pojazdów, które zostały zarejestrowane w Polsce. Co ważne, istnieje również możliwość zweryfikowania historii pojazdu w bazach zagranicznych, jeśli dotyczy to pojazdu sprowadzonego spoza naszego kraju.

Gdzie można znaleźć numer VIN?

Numer VIN można znaleźć w dokumentacji pojazdu – dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Oprócz tego, jest on również zlokalizowany pod maską, a dokładniej na przegrodzie czołowej, kielichu przedniego zawieszenia i podłużnicach. Plakietkę z numerem VIN znajdziemy także na progach, przegrodzie bagażnika, ramie lub na błotnikach. Niektórzy producenci samochodów umiejscawiają też numer VIN na tak zwanej tabliczce znamionowej, którą można znaleźć najczęściej na podszybiu.

Jak odczytać wiek pojazdu z numeru VIN? 

Numer VIN zawiera informację na temat wieku pojazdu. Jest ona zawarta w 10. pozycji 17-znakowego numeru VIN. Nie zawsze jest to dokładny rok produkcji. W dokumentach często wykorzystuje się rok modelowy. Istnieją też kody oznaczające poszczególne lata. Przykładowo: V to 1997, N – 1992, 1 – 2001, 6 – 2006, D – 2013, A – 2010. Każdy producent może stosować nieco inną politykę odnośnie oznaczania wieku pojazdu w ramach numeru VIN, dlatego warto mieć to na uwadze.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWe Wrocławiu otwarta została Wirtualna Sala Zbrodni – jedna z najnowocześniejszych na świecie!
Następny artykułVariété po raz kolejny we Wrocławiu. Wieczór pełen sztuk wszelakich – taniec, żonglerka i akrobatyka!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.