Jak najlepiej przygotować się przed wizytą u adwokata?

0

Sprawy, które wymagają zasięgnięcia profesjonalnej porady prawnej oraz – w bardziej skomplikowanych przypadkach – konieczności stawienia się w sądzie, to sytuacje, które w wielu osobach wywołują uzasadnione obawy. Wątpliwości związane z wizytą u adwokata i ewentualnym postępowaniem sądowym towarzyszą szczególnie osobom, które nie mają doświadczenia w tej materii i nie dysponują specjalistyczną wiedzą z rozległego obszaru prawa.

Wówczas problematyczny może okazać się sam wybór odpowiedniej kancelarii, co dodatkowo komplikuje wielość dostępnych adresów, o czym można szybko przekonać się, wpisując choćby w wyszukiwarkę zapytania takie jak np. „adwokat Wrocław”. Wybór adwokata to jednak dopiero początek – równie istotnym momentem jest pierwsza wizyta u specjalisty z zakresu prawa. Sprawdź, w jaki sposób należy się do niej przygotować, aby zwiększyć swoje szanse na sprawne rozstrzygnięcie zaistniałego problemu prawnego.  

Pierwsza konsultacja z adwokatem – o tym warto pamiętać

Jeśli udało Ci się znaleźć odpowiednią kancelarię adwokacką, która w sposób profesjonalny zajmie się Twoją sprawą, jedno z najważniejszych zadań masz już za sobą. Oferta polskiego rynku usług prawniczych jest naprawdę szeroka, co paradoksalnie może niekiedy przysparzać pewnych kłopotów z wyborem właściwego adwokata. Wrocław, Warszawa i inne duże miasta dysponują bowiem ogromną bazą ekspertów z zakresu prawa, dlatego szukając adwokata, warto zwrócić uwagę szczególnie na jego dotychczasowe doświadczenie i specjalizację. Chcąc uzyskać jednak kompleksową i zadowalającą pomoc prawną, warto uprzednio odpowiednio przygotować się do pierwszej wizyty u adwokata. W tym celu opłaci się dopilnować kilku podstawowych, wymienionych niżej kwestii.

Ustal najważniejsze fakty związane z Twoją sprawą

To, co koniecznie należy zrobić przed pierwszym spotkaniem z adwokatem, to dokładne przeanalizowanie wszystkich istotnych kwestii dotyczących stanu faktycznego danej sprawy. Adwokat z pewnością zapyta Cię o aktualny etap sprawy, z którą do niego przychodzisz. Jeśli zatem w Twojej sprawie zostało już wszczęte postępowanie sądowe lub zapadły w związku z nią jakiekolwiek postanowienia lub wyroki, pamiętaj, aby przekazać te informacje adwokatowi. W takich sytuacjach przygotuj również sygnatury akt oraz zgromadzoną dotychczas korespondencję z sądu prowadzącego Twoją sprawę. 

Udając się po pomoc do adwokata, powinieneś pamiętać, aby przedstawiać wyłącznie prawdziwe, zgodne ze stanem faktycznym informacje, jednocześnie nie zatajając żadnych istotnych szczegółów, które mogą zmienić bieg całego postępowania. Kłamstwa i nieścisłości na tym etapie mogą bowiem niekorzystnie wpłynąć na przebieg dalszego postępowania, sprawiając, że cała sprawa ulegnie niepotrzebnemu wydłużeniu. 

Skompletuj potrzebną dokumentację

Na pierwsze spotkanie z adwokatem (Wrocław) powinieneś udać się wraz z kompletem dokumentów, które mogą mieć znaczenie dla Twojej sprawy. W sytuacji, gdy nie masz pewności, czy niektóre z nich są rzeczywiście potrzebne na tym etapie – mimo wszystko zabierz je ze sobą i pozwól, aby zdecydował o tym doświadczony adwokat. Dokumenty, które z pewnością mogą okazać się przydatne podczas wizyty w kancelarii adwokackiej, to m.in. różnego rodzaju umowy, akty notarialne, pisma urzędowe czy dotychczas zapadłe w sprawie wyroki i postanowienia sądowe. Adwokat z pewnością będzie potrzebował również dokładnych danych osób bezpośrednio związanych z Twoją sprawą, takich jak pełne nazwiska, numery kontaktowe czy aktualne adresy zamieszkania. Zadbaj więc o to, by mieć je przy sobie. 

Ustal swoje stanowisko w sprawie

Adwokat musi znać Twoje stanowisko w sprawie oraz cel, który chcesz osiągnąć. Dlatego przygotowując się do spotkania ze specjalistą, przemyśl uprzednio, czego dokładnie oczekujesz i na co jesteś w stanie się zgodzić. Adwokat z pewnością zapyta Cię, czy dopuszczasz możliwość pójścia na jakiekolwiek ustępstwa w sprawie. Możliwe również, że zaproponuje Ci rozwiązanie sporu drogą polubowną. 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPozytywni, Szalone Nożyczki, Imię, Wieczór Panieński – najlepsze spektakle komediowe we Wrocławiu!
Następny artykułPark Wschodni – najdzikszy spośród wszystkich parków we Wrocławiu
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.