Historyczny moment! Łazik Perseverance właśnie wylądował na Marsie !

0

Mars 2020 to najbardziej ambitna misja, jaką kiedykolwiek wysłano na Marsa. Zbada marsjańskie skały i glebę bardziej szczegółowo niż kiedykolwiek wcześniej w poszukiwaniu dowodów na dawne życie na planecie!

Misja MARS 2020 spędzi na Marsie ok. 1 roku marsjańskiego, czyli ok. dwóch ziemskich lat. Łazik wylądował dziś (18.02, około godz. 22:00) w kraterze Jezero, w którym w odległej przeszłości geologicznej planety znajdował się zbiornik wodny.

Poszukiwać będzie śladów organicznego życia, wykonywać pomiary składu chemicznego i mineralnego powierzchni, a także temperatury, prędkości i kierunku wiatru, ciśnienia, wilgotności względnej i właściwości unoszącego się w atmosferze pyłu. Zebrane próbki powrócą na ziemię i pozwolą lepiej przygotować się do kolejnych misji. Ważne jest również jak sprawdzą się zastosowane rozwiązania techniczne i technologiczne, które będzie można wykorzystać w przyszłych misjach robotycznych oraz z udziałem ludzi.

Naukowcy z NASA wyznaczyli kilka celów naukowych dla misji Perseverance.

1. Ustalenie, czy na Marsie istniało kiedykolwiek życie.

2. Scharakteryzowanie marsjańskiego klimatu.

3. Badania marsjańskiej geologii.

4. Przygotowanie do przyszłych misji załogowych na Marsa.

mat. PolskaTimes

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułRozpoczął się wielki remont Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu. Koszt ponad 32 mln zł
Następny artykułStacjonarnie czy online – jak lepiej robić zakupy spożywcze?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.