Historia ELWRO – Wrocławskie Zakłady Elektroniki, które zapoczątkowały cyfrową rewolucję w Polsce!

0

Współczesny Wrocław jest czasem nazywany polską doliną krzemową przez ilość firm z branży IT, które tutaj działają. Warto pamiętać, że historia rewolucji cyfrowej w Polsce ma korzenie znacznie dłuższe niż początek lat 2000.

Wszystko zaczęło się w 1959, gdy powołano do życia zakłady T-21 we Wrocławiu, mające początkowo produkować telewizory, chociaż ostatecznie stanęło na przełącznikach do nich. Szybko zmieniono jednak nazwę zakładów na tę, która jest powszechnie kojarzona z zakładami na Ostrowskiego – Wrocławskie Zakłady Elektroniki „ELWRO”.

Odra 1001 i 1003

Wizja dyrektora wrocławskich zakładów sięgała jednak znacznie dalej – chciał produkować maszyny cyfrowe. W roku 1961 zakończono pracę nad prototypową Odrą 1001. Nie była to jeszcze maszyna nadająca się do produkcji masowej, ale już pokazywała możliwości polskich inżynierów.

Pierwszym komputerem dopuszczonym do seryjnej produkcji była Odra 1003, skonstruowana w 1963. Przy czym mówiąc o seryjności, nie wolno mylić jej z masowością: przez 3 lata ELWRO wyprodukowało 42 sztuki Odry 1003.

Pierwsza polska gra komputerowa

Był to komputer, na który powstała pierwsza polska gra komputerowa.

Może do Wiedźmina czy Dying Light jej daleko, ale od czegoś trzeba było zacząć. Marienbad był grą logiczną polegającą na wyciąganiu „zapałek” między graczem, a komputerem. Odra drukowała graczowi aktualny stan gry i układ zapałek. Jedyny problem stanowiło tempo rozgrywki. Na odpowiedź komputera trzeba było czekać około godziny.

W trakcie funkcjonowania ELWRO stworzono kilka wersji Odry, dopasowując je do aktualnych potrzeb rynku, czy unowocześniając je zgodnie z najnowszymi trendami.

Ostatnimi Odrami były te serii 1300. I okazało się, że są to komputery wyjątkowo wytrzymałe! Odra 1305 działający w Lublinie, został wyłączony dopiero w 2010 roku, po 34 latach używania bez większych przerw wynikających z usterek. Wrocławski rekordzista  znajdował się na stacji Wrocław-Brochów, gdzie zajmował się rozrządem wagonów towarowych – kierował je na właściwe tory.

Kalkulatory ELWRO

Czy przeciętny Kowalski miał szansę dotknąć świata komputerów? Produktem ELWRO, który najczęściej gościł w polskich domach i biurach były… kalkulator.

Oprócz tego ELWRO oferowało również konsolę TVG-10, klon popularnego Ponga, a także elektroniczne organki Elwirka, której obudowa została później wykorzystana w mikrokomputerze Elwro 800 Junior. Wyprodukowany w ilości 14 tysięcy trafił do wielu polskich szkół średnich.

ELWRO przegrało walkę z kapitalizmem. Zmiana ustroju i wolny rynek szybko zweryfikował złe zarządzanie we wrocławskich zakładach.  W 1993r.  ELWRO zostało sprzedane Siemensowi. Przez siedem lat nie zostało zrobione nic, aby chociaż spróbować postawić wrocławskie zakłady na nogi, zamknięto produkcję, a hale wyburzono. W 2000 roku zakłady ponownie sprzedano, tym razem amerykańskiej firmie Telect. I tak zakończyła się historia ELWRO.

Pamięć o wrocławskich zakładach jednak została.

W 2015 roku, u zbiegu ulicy Ostrowskiego i Grabiszyńskiej został utworzony skwer ELWRO, na którym stanął pomnik upamiętniający wrocławskie zakłady. A jeśli chcecie zobaczyć, jak wyglądały produkty ELWRO, zajrzyjcie do Centrum Historii Zajezdnia oraz do Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery.

mat. elwro.info

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dawne wrocławskie zakłady pracy z okresu PRL-u: Pafawag, Fadroma, Elwro i Pollena [CZĘŚĆ 1]

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułJuż 12-14 maja we Wrocławiu odbędzie się Festiwal Pierogów Świata!
Następny artykułNoc Muzeów 2023 we Wrocławiu: 15 miejsc, które warto odwiedzić