Góry Izerskie i Karkonosze to jedne z najbardziej fascynujących regionów Dolnego Śląska, pełne niezwykłych krajobrazów, bujnej roślinności oraz bogatej historii. Dla miłośników aktywnego wypoczynku oraz tych, którzy pragną zanurzyć się w urokach przyrody, góry te oferują niezapomniane wrażenia. Zabierzemy Was w podróż po pięciu najpiękniejszych trasach spacerowych w Górach Izerskich i Karkonoszach.

Każda z nich jest unikalna i charakteryzuje się wyjątkowymi widokami, różnorodnością przyrodniczą oraz specyficznym klimatem. Przygotujcie się na magiczne chwile podczas wędrówki szlakami, które ukazują nie tylko urodę przyrody, ale również ukryte skarby kultury i historii tego regionu.

Niebieski szlak na Śnieżkę

Niebieski szlak spod Kościoła Wang wiodący na Śnieżkę stanowi najczęściej wybieraną trasę w regionie Karkonoszy w okolicach Karpacza. Ta popularność ma jednak swoje powody – podróż tym szlakiem gwarantuje absolutnie przepiękne widoki, umożliwia także odwiedzenie kilku ikonicznych miejsc.

Wśród nich znajduje się m.in. Samotnia – charakterystyczne schronisko położone nad Małym Stawem, otoczone lodowcowym kotłem, oraz malownicza Strzecha Akademicka, usytuowana na polanie Złotówka. Szlak prowadzący na Śnieżkę biegnie przez płaską równinę pokrytą tundrą, przypominającą krajobraz dalekiej północy. Niezależnie od pory roku, widoki ze Śnieżki są zachwycające.

Szlak Piekielną Doliną na Chojnik

Chojnik, mimo że jest odwiedzany przez liczne tłumy, kryje w swojej okolicy miejsce nieodkryte przez większość turystów. Większość z nich skupia się bowiem na wejściu do zamku prostszymi szlakami od strony północnej.

Jednak fascynujące i zdecydowanie najbardziej tajemnicze podejście prowadzi od tyłu, przez malownicze skały Piekielnej Doliny, a następnie prowadząc w górę granitowymi schodami w kierunku zamku. To właśnie od strony południowej możemy podziwiać skalną ścianę, na której w średniowieczu wzniesiono warownię, stary bukowy las i rozrzucone wielkie głazy, które nadają miejscu magiczny charakter niczym z baśni.

Szlak ze Szklarskiej Poręby na Wysoki Kamień i do Zakrętu Śmierci

Szlak rozpoczynający się w Szklarskiej Porębie i prowadzący na Wysoki Kamień cieszy się ogromną popularnością wśród kuracjuszy, którzy wypoczywają w tym malowniczym miasteczku. Trasa ta nie jest długa ani szczególnie wymagająca technicznie. Przebycie 4-kilometrowej drogi na szczyt i do schroniska ze Szklarskiej Poręby zajmuje zaledwie godzinę w dobrym tempie.

Główny Szlak Sudecki, oznaczony kolorem czerwonym, prowadzi na sam szczyt, skąd rozpościera się zachwycający widok na Karkonosze, obejmujący od Śnieżki po Szrenicę.

Izerski Park Ciemnego Nieba

Od roku 2009 Góry Izerskie mogą poszczycić się obecnością unikalnego polsko-czeskiego Izerskiego Parku Ciemnego Nieba. W ramach tego parku stworzono fascynujący Model Układu Słonecznego, który został precyzyjnie odwzorowany w skali jeden do miliarda. Innymi słowy, każdy metr ścieżki na ziemi odpowiada milionowi kilometrów w skali kosmicznej. To niesamowite przedsięwzięcie pozwala turystom przeżyć prawdziwie imponującą podróż po przestrzeni kosmicznej.

Wzdłuż tej niezwykłej ścieżki ustawiono kamienie o różnych rozmiarach, z tabliczkami informacyjnymi, które opowiadają o poszczególnych planetach Układu Słonecznego. Co ciekawe, każdy z kamieni pochodzi z innego kamieniołomu na Dolnym Śląsku, a kolory skał zostały starannie dobrane, aby odzwierciedlały barwy poszczególnych planet. Ścieżka dydaktyczna znajduje się między Stacją Turystyczną Orle a Chatką Górzystów. 

Szlak ze Stogu Izerskiego na Smrk

Najszybsza trasa na Smrek prowadzi co prawda z Czerniawy-Zdroju szlakiem zielonym, obejmującą 4 kilometry urokliwej wędrówki. Jednak z powodzeniem możesz wydłużyć swoją podróż o kolejne urokliwe widoki, zaczynając wędrówkę ze Świeradowa-Zdroju aż do Stoku Izerskiego. Następnie na Stoku Izerski, zmieniając kolor szlaku już na zielony kierujemy się bezpośrednio w stronę Smrku, majestatycznego szczytu o wysokości 1124 m n.p.m., który już leży po stronie Czech. 

Osiągnięcie wieży na Smrku ze Stoku Izerskiego to zaledwie 60 minut przyjemnej wędrówki szlakiem bez większych wzniesień. Możesz także powrócić tym samym szlakiem. 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPączek roku 2024? Zostań testerem lub testerką pączków na Nadodrzu!
Następny artykułArchiwum Państwowe we Wrocławiu: Skarbnica wiedzy o dawnych czasach
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.