Wizyta w Archiwum Państwowym we Wrocławiu to podróż w czasie, która na długo pozostanie w naszej pamięci. Znajdujące się w zabytkowym budynku przy ul. Pomorskiej Archiwum kryje w sobie nieocenione skarby w postaci dokumentów, zdjęć i map, szczególnie z czasów niemieckich. To miejsce, gdzie tysiące kilometrów historii zostały zachowane w ukrytych pomieszczeniach.

Kulisy konserwacji dawnych dokumentów

Podczas naszej wizyty mieliśmy przywilej zajrzeć w zakamarki archiwum, do których na co dzień mają dostęp jedynie pracownicy. Tutaj, w tajemniczych i pięknych wnętrzach, odnajdują się stare akta, fotografie, i mapy. Zaskoczeniem było miejsce, gdzie konserwuje się cenne dokumenty, w tym te, które ucierpiały podczas powodzi w 1997 roku.

Odwiedziliśmy także pracownię digitalizacji, gdzie ogromne skanery utrwalają w pamięci komputerów tysiące dokumentów. Dzięki współczesnym technologiom nawet najbardziej wiekowe dokumenty, mogą zostać zapisane na trwałe na dyskach.

Dostępność dla Wszystkich – bezpłatne korzystanie z zasobów

Jednym z najważniejszych atutów Archiwum Państwowego we Wrocławiu jest bezpłatny dostęp do jego zasobów dla każdego zainteresowanego. Wystarczy zarezerwować interesujące dokumenty za pośrednictwem strony internetowej archiwum lub bezpośrednio w czytelni. Należy wypełnić specjalny rewers – konieczne jest podanie również swoich danych (w tym serię i numer dowodu).

To miejsce staje się prawdziwym źródłem wiedzy dla tych, którzy pragną zgłębić historię Wrocławia na nowo.

Odkryj Wrocław na nowo

Archiwum Państwowe we Wrocławiu to nie tylko instytucja przechowująca dokumenty, to także przestrzeń, gdzie historia ożywa. Oglądając stare fotografie, przeglądając mapy czy studiując akta, możemy lepiej zrozumieć przeszłość miasta i jego mieszkańców. To miejsce, które każdy miłośnik historii powinien odwiedzić, by odkryć tajemnice Wrocławia na nowo i zanurzyć się w fascynującą podróż przez wieki.

Archiwum Państwowe przy ul. Pomorskiej 2 skrywa tysiące dokumentów, zdjęć i map z Wrocławia. Co ciekawe, każdy może do nich zajrzeć – zupełnie za darmo. Wystarczy wypełnić rewers z informacją, do których akt chcecie mieć dostęp.

Można to zrobić na stronie archiwum: wroclaw.ap.gov.pl lub bezpośrednio w czytelni. Zbiory online znajdziecie na stronie szukajwarchiwach.gov.pl

Czytelnia otwarta jest od poniedziałku do czwartku w godz. 9:00-15:00 w piątki od 9:00 do 18:00

Dziękujemy pracownikom Archiwum Państwowego we Wrocławiu za oprowadzenie nas po niedostępnych na codzień miejscach. To było niezwykłe przeżycie!

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułGóry Izerskie i Karkonosze – 5 najpiękniejszych tras spacerowych
Następny artykułUlicę Powstańców Śląskich czeka remont nawierzchni jezdni
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.