Już niedługo, bo w drugiej połowie lutego w Arsenale , siedzibie Muzeum Archeologicznego zostanie otwarta wystawa pod tajemniczym i intrygującym tytułem: Artificalia, naturalia, exotica. Nawiązuje on do idei gabinetów osobliwości (kunstkamer), bardzo popularnych w XVI i XVII wieku w tej części Europy. Także w dawnym Wrocławiu istniały niegdyś prywatne gabinety osobliwości, artefaktów i nietypowych wytworów natury. Aby cieszyć swoje i gości/gościń oczy sprowadzano je niekiedy z bardzo odległych krajów.
Najsłynniejszą kunstkamera w dziejach Wrocławia była ta zlokalizowana w legendarnym ogrodzie wrocławskiego lekarza Laurentius st. Scholtza von Rosenau (1552-1599). Jej ozdobę stanowiły instrumenty muzyczne i astronomiczne, średniowieczne Veraicony oraz antyczne naczynia, a nawet mumia egipska. W XIX wieku na bazie kolekcji z prywatnych gabinetów osobliwości zaczęły powstawać pierwsze publiczne muzea.
Na wystawie w Muzeum Archeologicznym zaprezentowane zostaną zabytki, pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego. Koncepcja wystawy opiera się na pokazaniu zabytków z muzealnych magazynów, którym trudno jest zaistnieć na tradycyjnej ekspozycji archeologicznej. Będą to obiekty unikatowe ze względu na swoje pochodzenie, przeznaczenie czy też stanowiące w przeszłości fragmenty dawnych kolekcji. W trakcie wyboru zabytków okazało się, że można je podzielić na trzy wyraźne kategorie: artificalia (czyli artefakty, przedmioty wykonane przez człowieka), naturalia (skamieliny, kości wymarłych gatunków z plejstocenu) oraz exotica (artefakty pochodzące z odległych krajów).
Podział ten nawiązuje do zbiorów w gabinetach osobliwości. Na wystawie będzie można zobaczyć m. in.nietypowe pradziejowe urny, antyczne naczynia, kilka naczyń z epoki brązu pochodzących ze słynnej XIX -wiecznej kolekcji księżnej Izabelli Działyńskiej z Czartoryskich, peruwiański naszyjnik czy kolekcję grotów do strzał i dzid pochodzących z różnych stron świata i epok. Do bardzo ciekawych obiektów należą naczynia do okadzania pszczół czy też przepięknie zdobione kafle piecowe oraz zabytki fajansowe pochodzące z wykopalisk w centrum Wrocławia. Te oraz inne, równie intrygujące obiekty, zostaną zaprezentowane w oprawie nawiązującej do dawnych gabinetów osobliwości.
Otwarcie – 28.02.2024, godz.17.00
Arsenał Miejski
Wystawa czynna do 1 września 2024