Wrocław w kamerze, czyli filmy i seriale kręcone we Wrocławiu

0
Most Grunwaldzki

Światło! Kamera! Akcja! – Te słowa kojarzone są w Polsce głównie z Warszawą, bądź Łodzią. Jednak Wrocław podobnie jak powyższe miasta również ma bogatą historię filmową. W naszym mieście gościliśmy wielu wspaniałych artystów związanych z kinematografią – Steven Spielberg, Marek Koterski czy Andrzej Wajda, to tylko niektórzy z nich. W tym artykule dowiecie się jakie filmy i seriale zostały nakręcone wśród wrocławskich ulic.

Sponsorowane

Popiół i diament

tablica pamiątkowa uwieczniająca kadr z filmu "Popiół i diament"
tablica pamiątkowa uwieczniająca kadr z filmu “Popiół i diament”

Kultowy film Andrzeja Wajdy zrealizowany na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego pod tym samym tytułem. Ekranizacja powstała w 1958 roku opowiada o powojennej historii młodego żołnierza AK, który traci wiarę w sens walki zbrojnej przeciw komunistom. W filmie zagrali tacy aktorzy jak: Bogumił Kobiela, Ewa Krzyżewska czy odtwórca świetnej głównej roli Zbigniew Cybulski. Wrocław odegrał niemałą rolę w tym filmie. Produkcja powstawała we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych nr 2, a opracowanie muzyczne powierzono Filipowi Nowakowi – kierownikowi Kwintetu Rytmicznego Polskiego Radia we Wrocławiu. Same zdjęcia również kręcone były w naszym mieście. W filmie możemy zobaczyć sceny z hotelem „Monopol”, a wiadukt nad ulicą Zielińskiego posłużył jako sceneria do jednej z kultowych scen z produkcji.

Most szpiegów

ul. Kurkowa
ul. Kurkowa

Największa i najbardziej rozpoznawalna produkcja na świecie kręcona częściowo we Wrocławiu. Steven Spielberg, Tom Hanks i 40 milionów dolarów budżetu – obok takiego przedsięwzięcia wrocławianie nie mogli przejść obojętnie. Nasze miasto w filmie otrzymało „rolę” powojennego Berlina. Sceny kręcono głównie na Nadodrzu – w okolicy ulic Ptasiej,  i Kurkowej. Oraz na Przedmieściu Oławskim – ul. Miernicza. Scenografię, którą przygotowywano około miesiąca stanowiły wrocławskie kamienice. Na budynkach namalowano niemieckie napisy, pojawiły się także szyldy i reklamy w powojennym stylu. Mieszkańcy Wrocławia musieli zdjąć wszystkie współczesne elementy z elewacji, a wygląd samych kamienic postarzono. Wiele konstrukcji zostało dobudowanych, między innymi w naszym mieście stanął fragment muru berlińskiego. Wrocław nosił przez jakiś czas pamiątkę po filmie – był nią mural z logiem Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec.

Belfer

Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej
Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

Jest to jeden z najlepiej ocenianych seriali polskich ostatnich lat. Emitowany od 2 października 2016 roku. Wrocław brał udział przy zdjęciach do drugiej serii kręconych od kwietnia do lipca 2017. W serialu grają jedni z najpopularniejszych aktorów polskich: Maciej Stuhr, Magdalena Cielecka oraz Robert Gonera to tylko nieliczni z nich. Serial opowiada o prywatnym śledztwie nauczyciela w sprawie śmierci uczennicy. Plan serialu rozgrywa się w gmachu Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. W serialu znajdziemy także scenerię z okolic Biblioteki Uniwersyteckiej czy Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wszyscy jesteśmy Chrystusami

Ostrów Tumski
Ostrów Tumski

Wrocław grał również w słynnym dramacie Marka Koterskiego z 2006 roku. Film opowiada o ciężkim dzieciństwie Sylwestra Miałczyńskiego spowodowanym nałogiem swojego ojca. Główne role w produkcji przypadły Markowi Kondratowi i Andrzejowi Chyrze. Zdjęcia do filmu powstały w okresie od czerwca do sierpnia 2005 roku. Sceny z Wrocławia kręcone były na Ostrowie Tumskim.

Lalka

Hotel Monopol
Hotel Monopol

Stolica dolnego śląska odegrała niemałą rolę w ekranizacji powieści Bolesława Prusa. Sceny z filmu były kręcone we Wrocławiu w dwóch miejscach. Pierwszym z nich była ulica Skarbowców i jej okolice. Aby zimitować wygląd XIX wiecznej Warszawy zbudowano w tam drewniane dekoracje. Na ich tle swój kunszt aktorski pokazali między innymi Mariusz Dmochowski i Beata Tyszkiewicz. Drugim miejscem był wspominany już wcześniej hotel „Monopol” przy ulicy Świdnickiej. Budynek posłużył do nagrania scen secesyjnych wnętrz.

80 milionów

Most Grunwaldzki
Most Grunwaldzki

W przeciwieństwie do opisywanych poprzednio produkcji film Waldemara Krzystka nakręcono w całości we Wrocławiu. Nic w tym dziwnego, ponieważ produkcja opowiada o spektakularnej akcji ratowania związkowych pieniędzy Solidarności – tytułowych 80 milionów, która miała miejsce 3 grudnia 1981 roku właśnie w naszym mieście. Zdjęcia do filmu realizowano od 4 września 2010 do 29 stycznia 2011. W tym okresie w wielu miejscach Wrocławia można był poczuć się jak w przeddzień wybuchu stanu wojennego – milicyjne fiaty 126p, biało-czerwone szturmówki i setki ludzi z długimi włosami w marynarkach i Smienach zawieszonych przez ramię. Największą i najbardziej spektakularną sceną z filmu jest marsz zwolenników Solidarności przez most Grunwaldzki. W niej udział wzięło aż 1200 statystów z Wrocławia i okolic.

Pierwsza miłość

Serial tworzony przez spółkę ATM GRUPA i telewizję Polsat jest na antenie już od 2004 roku. Serial cieszy się dużą popularnością. Emitowany jest od poniedziałku do piątku. Tłem dla fabuły i perypetii bohaterów jest Wrocław. Większość scen kręconych jest w naszym mieście oraz w podwrocławskich Bielanach, gdzie znajduje się studio ATM.

Sala samobójców

Opera Wrocławska
Opera Wrocławska

W Sali samobójców ukazało się kilka wrocławskich plenerów. Jak mówili sami twórcy w stolicy Dolnego Śląska jest dużo miejsc, które łączą klasykę z  współczesnością – to spowodowało, że właśnie nasze miasto było wyborem przy nakręceniu niektórych scen. W filmie Jana Komasy pojawiły się wnętrza opery wrocławskiej i Muzeum Narodowego. Kilka ujęć powstawało także w okolicach hali stulecia – w jednej z tamtejszych willi.

Świat według Kiepskich

Sitcom bawiący telewidzów od 16 marca 1999 roku jest drugim najdłużej emitowanym serialem w Polsce. Perypetii rodziny Kiepskich i ich sąsiadów nie trzeba nikomu przedstawiać. Serial od samego początku nagrywany był we Wrocławiu. Dziś realizacja odbywa się w Bielanach Wrocławskich, gdzie znajduje się studio. Dawniej za plan zdjęciowy posługiwało jedno z mieszkań przy ulicy Podwale.

Biegnij, chłopcze, biegnij

Francusko – niemiecko – polska produkcja opowiada historię młodego uciekiniera z warszawskiego getta. Realizacja produkcji odbywała się w wielu miejscach, między innymi we Wrocławiu. Ulice Brzeska i Małachowskiego na czas zdjęć zamieniły się w warszawskie getto. Kilka kondygnacji budynków zasłonięto specjalnymi dekoracjami, wybudowano sztuczne mury – aby zasłonić ruch uliczny, a z bloków zniknęły wszystkie współczesne elementy. Mieszkańcy okolic planu filmowego podczas nagrań mogli się przenieść w czasie. Ciekawostką jest, że większość aktorów to Polacy, a główną rolę na zmianę grali bliźniacy Andrzej i Kamil Tkacz. Reżyser bowiem sam ma bliźniaka i chciał mieć obu chłopców na planie.

Twój Vincent

fot. mat.prasowe
“Twój Vincent” fot. mat.prasowe

Niezwykła produkcja nominowana do tegorocznego Oscara powstawała między innymi we Wrocławiu. Sceny kręcone były między innymi we Wrocławiu i Londynie. Później każdą klatkę z filmu namalowano w formie obrazu na płótnie. Na potrzeby pierwszej pełnometrażowej animacji malarskiej stworzono 65 tysięcy klatek w formie obrazów. Wiele z nich powstawało także w naszym mieście.

Plagi Breslau

Niedawno we Wrocławiu zrealizowana została produkcja Patryka Vegi – Plagi Breslau.
Byliśmy na premierze filmu, tu możecie przeczyta więcej na ten temat:

https://kochamwroclaw.pl/plagi-breslau-patryk-vega-silne-kobiety-i-kryminalna-zagadka-we-wroclawiu/

Oto była lista filmów i seriali które kręcono, przynajmniej w części we Wrocławiu. Jeżeli znacie jeszcze inne, których tutaj nie wymieniono to piszcie w komentarzach. Dajcie znać także które z produkcji obejrzeliście i które wam się podobały, a może w któryś z nich braliście udział? Czekamy na Wasze opinie.

Wasze komentarze

Komentarze