W czwartek, 7 grudnia wyłoniono zwycięzców ogólnopolskiego konkursu Fasada Roku 2023, którego ideą jest podkreślenie ogromnej roli elewacji w procesie kształtowania jakości budynku oraz lokalnego krajobrazu. Wśród docenionych znalazły się trzy wrocławskie realizacje.

Tegoroczna odsłona elewacyjnych zmagań wystartowała 1 kwietnia 2023 r. Architekci, biura projektowe, inwestorzy i wykonawcy do 30 września mogli zgłaszać swoje realizacje – budynki z elewacją wykonaną w technologii Baumit – z wykorzystaniem kompletnego systemu ocieplenia, systemu tynkowego z wykończeniem bądź programu produktów renowacyjnych. Łącznie na liście kandydatów do tytułu Fasada Roku 2023 znalazło się 259 realizacji z całej Polski – dużych miast i mniejszych miejscowości. Stoczyły one między sobą rywalizację w pięciu kategoriach: budynek jednorodzinny nowy, budynek wielorodzinny nowy, budynek niemieszkalny nowy, budynek po termomodernizacji oraz budynek zabytkowy po renowacji.

Zdecydowało profesjonalne jury

Zwycięzca każdej kategorii mógł być tylko jeden, dlatego rozstrzygnięcie konkursu powierzono grupie doświadczonych specjalistów – architektom, ekspertom w dziedzinie budownictwa oraz przedstawicielom branżowych mediów.

Ze względu na dużą liczbę zgłoszonych obiektów, ich ocena przebiegała dwuetapowo. Najpierw w drodze głosowania online jurorzy poddali ocenie każdy obiekt przyznając mu od 1 do 5 punktów. Drzwi do finału otworzyły się przed 97 budynkami, które w głosowaniu online uzyskały średnią minimum 2 punkty. Podczas stacjonarnych obrad pod przewodnictwem Andrzeja Poniewierki (Zakład Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej), które odbyły się 7 grudnia 2023 we Wrocławiu jury ogłosiło swój werdykt wskazując zwycięzców w każdej z pięciu kategorii konkursowej oraz przyznając łącznie 6 wyróżnień. W gronie tym znalazły się aż 3 realizacje ze stolicy Dolnego Śląska.

Wrocławskie budynki docenione przez jury

Na szczycie klasyfikacji w kategorii nowych budynków niemieszkalnych uplasowało się Centrum Aktywności Lokalnej na wrocławskich Maślicach, z portfolio pracowni projektowej arch_it Piotr Zybura. Jego inwestorem jest Gmina Wrocław – Zarząd Inwestycji Miejskich, a wykonawcą AWM BUDOWNICTWO S.A. Jurorzy w uzasadnieniu werdyktu wskazali na czytelną i prostą bryłę oraz świadome użycie helioplastyki. Eksperci wysoko ocenili zastosowanie ażurowego zadaszenia, nadającego rytmu elewacji poprzez wykorzystanie gry światła i cienia. Wcześniej obiekt zwyciężył także w niezależnym głosowaniu publiczności, zdobywając „Wyróżnienie internautów”.

W grupie budynków zabytkowych po renowacji konkursowe jury najwyżej oceniło kamienicę przy ul. Mierniczej 9 we Wrocławiu. Nagrodę główną przyznano za różnorodność użytych materiałów renowacyjnych oraz duży nakład pracy włożony w pieczołowicie wykonaną rewitalizację obiektu. To jak budynek dzisiaj wygląda, to efekt współpracy inwestora – Expert Dom Zarządzanie Nieruchomościami z Biurem Obsługi Budownictwa „Bob” Mariusz Fabjanowski oraz firmą budowlaną STAKO Sebastian Bęś.

Z kolei w najliczniej obsadzonej kategorii, w której mierzyło się 127 nowych budynków wielorodzinnych, zwycięzcą okrzyknięto kameralne osiedle Smolna Sopot. W tej kategorii uznanie jurorów zyskały dodatkowo dwie inne realizacje, uhonorowane równorzędnym wyróżnieniem. Jedna z nich to osiedle Nowa Zatorska we Wrocławiu projektu arch_it Piotr Zybura. Kapituła konkursu zwróciła uwagę na szczególną dbałość o detal oraz dobre, bo nienachalne, umiarkowane i lekkie proporcje bryły.

To jeszcze nie koniec!

Budynki, które zajęły pierwsze miejsce w swojej kategorii będą odtąd tytułowane mianem Fasada Roku 2023, a podmioty, które dokonały ich zgłoszenia do konkursu, otrzymają nagrodę w wysokości 10 000 zł. Na tym jednak nie koniec. Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach oraz kamienica przy ul. Mierniczej 9  wraz ze zwycięzcami pozostałych trzech kategorii automatycznie meldują się w Baumit Life Challenge 2024, wśród najlepszych elewacji z 24 krajów i będą walczyć o kolejny prestiżowy tytuł – tym razem Europejskiej Fasady Roku.

Idea ze środowiskowym wsparciem

Konkurs Fasada Roku już od 2007 roku nagradza budynki, które poprzez swoją architekturę i sposób wykończenia elewacji korzystnie wpływają na otaczający nas krajobraz. Jego idea każdego roku spotyka się z uznaniem środowisk branżowych. Patronat honorowy nad aktualną edycją wydarzenia objęły: Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Medialnie wspierają ją redakcje takich periodyków jak: Architektura & Biznes”, „Architektura Murator”, „Budujemy Dom”, „Dom z ogrodem”, „ekspertbudowlany”, „Izolacje”, „Murator”, „Renowacje i Zabytki”, „TerazDom”, „Zawód:Architekt” oraz portali internetowych: architekturadzisiaj.pl, budnet.pl, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, obud.pl, sztuka-architektury.pl i terazdom.pl.

www.baumit.com

www.facebook.com/BaumitPolska

www.instagram.com/baumit.polska

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPodsumowanie projektu #MUZELANIAKI w Muzeum Pana Tadeusza
Następny artykułWrocław: Nowe lodowisko przy ul. Sukielickiej w Parku Tysiąclecia już gotowe!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.