We Wrocławiu, w ukryciu przed niewtajemniczonymi, odbyła się niezwykła wystawa fantastyczna dla artystów, elfickich pisarzy i malarzy, krasnoludzkich rzemieślników i kowali. Co się na niej działo?
By móc opowiedzieć Wam szczegóły tej wystawy, musiałem spędzić nie jeden dzień i nie jedną noc, tworząc własne wyroby magiczne. Kosztem dziesięciu smoczych łusek, udało mi się obstawić swój własny stragan w lochach starej wrocławskiej karczmy. Proszę Was, abyście nie ujawnili mojego imienia w ścianach tej tawerny – tam wciąż siedzi ten smok, któremu nieco brakuje łusek.
Bezimienny podróżnik, 14.03.2022
Wystawa
W jednym ze starych wrocławskich barów odbyła się wystawa artystów sztuki fantastycznej. Każdy, kto chciał podzielić się swoimi dziełami, mógł liczyć na przestrzeń dla swoich prac.
Pierwsza część Wystawy Fantastycznej odbyła się 12 marca i trwała od godziny 12:00 do 18:00. Każdy, kto chciał zobaczyć wystawione dzieła sztuki, mógł liczyć na prawdziwą artystyczną przygodę. Na koniec, każdy mógł posłuchać krótkiego wykładu o planszowych grach RPG i o tym, jak je prowadzić.
Druga część, 13 marca, trwała w tych samych godzinach, ale była połączona z aktywnym prowadzeniem wykładów i warsztatów. Podczas niedzielnych kursów można było poznać sztukę Cosplay, poznać zagadnienia związane z E-Sportem, a także nauczyć się podstaw malowania miniaturek.
Artyści
Wystawę odwiedzili utalentowani twórcy, którzy chcieli zaprezentować swoje dzieła. Każdy z nich miał swój stragan, na którym można było zobaczyć, dotknąć, a nawet nabyć niektóre wyroby. Przyglądając się takim charakterystycznym straganom można było spotkać takich twórców jak:
A Dice Guy
Marcin wystawił kości do gier z żywicy epoksydowej, również na zamówienie. Na wystawie każdy znalazł u niego coś dla siebie. Kostki z czaszkami w środku, z kwiatkami, mchem, ziarnami kawy, w kolorze latte macchiato, kamieni duszy, tęczowe i mnóstwo innych!
Co mnie inspiruje? Wszystko dookoła. W swoich pracach chcę wprowadzić szczyptę magii do rzeczy dobrze nam znanych.
mówi o swojej pracy Marcin.
Facebook: A Dice Guy
Instagram: A Dice Guy
Web: mbaczynski.pl
tomek_pilarz_illustration
Tomasz jest artystą i tworzy ilustracje w klimacie mrocznego fantasy. Na wystawie można było zobaczyć jego liczne prace, podyskutować o technikach rysunku, literaturze i muzyce, która z resztą jest jego główną inspiracją.
Interesuję się tematyką dark fantasy. W mojej pracy artystycznej napędza mnie rock, metal. Lubię twórczość Elana Edgara Poe, Roberta E. Howard’a, oraz H.P. Lovecraft’a.
mówi o sobie Tomasz.
Instagram: tomek_pilarz_illustration
Portfolio: artstation.com/tomekpilarz
felicja.spectra
Magdalena tworzy obrazy za pomocą farb akrylowych i akwareli. Światy fantasy, a szczególnie sci-fi, odegrały ogromną rolę w jej sztuce. W swoich dziełach odtwarza ona sceny z literatury i z własnych sesji planszowych.
Maluję wspomnienia, uwieczniam postaci oraz symbolikę, która pojawia się na sesjach; w obraz przelewam emocje, którą chcę się podzielić.
Mówi Magdalena
Instagram: felicja.spectra
polka.dice
Maria tworzy kości do gier i ozdoby z żywicy epoksydowej. Jej prace nacechowane są artyzmem i indywidualną estetyką. Charakterystyczne podejście Marii do swojej pracy cechuje indywidualność i precyzja względem każdego wyrobu.
Посмотреть эту публикацию в Instagram
Посмотреть эту публикацию в Instagram
Instagram: polka.dice
Facebook: Polkadot dice
Czarno Widzę
Tomasz — miłośnik wirtualnego tuszu, niestrudzony maruda wzdychający do ilustracji lat 80. i 90. Jego mocna i ostra kreska wprowadza dynamizm do obrazów, tworząc napięcie i dramatyzm ukazanej sceny.
O swojej sztuce mówi tak: To nie sztuka tylko głośny krzyk nerdów, fantastyki, władców podziemi i poszukiwaczy przygód.
Nataszakura
Natasza tworzy ilustracje, linoryty, naklejki, tatuaże, a ostatnio również ceramiczne broszki (głównie z motywami magicznymi). Marzy o ilustrowaniu książek dla dzieci. Wielki wpływ na to marzenie miała seria o Muminkach. O sobie mówi: Jestem ilustratorką oraz tatuatorką (a także miłośniczką kur). Od zawsze pociągała ją szeroko pojęta magia, dlatego ta tematyka jest często spotykana w jej pracach (zarówno rysunkowych jak i tatuatorskich).
Instagram: nataszakura
Facebook: NataszaKura
kuroinekooo_art
Anna w ciągu całej wystawy pokazywała swoje liczne oblicza i kostiumy. Sztuka zajmuje ogromne miejsce w jej sercu, jak sama mówi, bez niej nie mogłabym żyć! Spod jej pędzla powstają różnorodne obrazy i ilustracje, natomiast jej głównym hobby jest cosplay. Stroje i elementy zdobnicze Anny można było zobaczyć i nawet założyć.
Instagram: Kuroinekooo_art
Facebook: Nya Art
karo.matuszewska
Na ścianach baru i straganie Karoliny ukazały się piękne obrazy olejne i rysunki. Wszystkie jej dzieła zostały utrzymane w charyzmatycznym, onirycznym stylu. Wyciągnięte, niczym różdżką wytwory jej wyobraźni opisuje jako część mojego życia, bez której zwyczajnie nie byłabym sobą.
Instagram: karo.matuszewska
Yume i Pingucosprops
Yume (Aleksandra), wraz z Pingucosprops (Bartłomiej) mieli szansę pokazać innym czym jest cosplay. Zainteresowani mogli obejrzeć broń i elementy wykonane z materiałów termoplastycznych. Yume skupia się przede wszystkim na szyciu kostiumów, pamiętając o najmniejszych elementach.
Daje mi to szansę na rozwój w dziedzinach takich jak charakteryzacja, czy krawiectwo.
Посмотреть эту публикацию в Instagram
Посмотреть эту публикацию в Instagram
Co dalej?
Wystawa jest zakończona, ale artyści kontynuują swoją pracę. Będziemy czekali na drugą edycję Wystawy Fantastycznej, która od tego momentu będzie tylko zwiększała zasięg.
Jeśli jesteście zainteresowani twórczością artystów, możecie wesprzeć ich w social mediach. Dla tych, co sami tworzą sztukę, sugerujemy także wystawić swoje prace w przyszłości, na kolejnych edycjach Wystawy Fantastycznej.
Wrocław wspiera artystyczne zdolności swoich mieszkańców. Dla każdego twórcy znajdzie się miejsce i czas. Dlatego zachęcamy Wrocławian do udziału w artystycznym życiu miasta.