Konta bankowe dla obywateli Ukrainy – wszystko, co musisz wiedzieć

0

Konto bankowe nie jest produktem pierwszej potrzeby w sytuacji, kiedy trzeba uciekać przed wojną. Jednak w nowym miejscu, zwłaszcza jeżeli chcemy podjąć pracę, może wiele ułatwić.

Służy przecież nie tylko do przechowywania pieniędzy czy swobodnego płacenia kartą, ale pozwala też korzystać z programów socjalnych czy załatwiać sprawy urzędowe. 

Właśnie dlatego specjaliści z portalu totalmoney.pl opracowali poradnik, w którym chcą pomóc obywatelom Ukrainy, którzy próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Rachunek bankowy w takiej sytuacji potrzebny jest po to, aby:

  • mieć gdzie przechowywać pieniądze,
  • wygodnie i bezpiecznie płacić kartą
  • móc pobierać pieniądze z programów socjalnych.

Konto dla obywatela Ukrainy w Polsce – na co zwrócić uwagę?

  • Zanim wybierzesz się do banku, warto zadzwonić na infolinię w języku ukraińskim, którą udostępnia większość banków. Łatwiej Ci będzie w swoim ojczystym języku zapytać o opłaty czy wymagane dokumenty.
  • Teoretycznie, aby założyć konto dla Ukraińca, wystarczy, aby do banku przyszła tylko osoba, która chce je otworzyć. Jednak rzadko zdarza się, aby doradcy w oddziale mówili po ukraińsku. Dlatego dla własnego komfortu warto wziąć ze sobą zaufaną osobę, która zna ukraiński albo z którą porozumiewacie się po angielsku.
  • Pamiętaj, że aby otworzyć konto bankowe, trzeba pokazać dokumenty (np. paszport czy kartę pobytu), w których znajdują się dane wrażliwe. Nie musisz się obawiać pokazania ich pracownikowi banku, ale zwróć uwagę, aby nie miały dostępu do nich osoby postronne.
  • Banki znacząco uprościły procedury i w większości banków wystarczy mieć tylko paszport, aby założyć konto.
  • Jeśli planujesz na stałe zostać w innym kraju niż Polska, to weź pod uwagę, że płatności w innych walutach niż złoty (np. wypłacanie gotówki za granicą) mogą być płatne.

Pod tymi linkami znajduje się kompleksowa baza wiedzy, jak krok po kroku założyć konto, na co zwrócić uwagę i jakie są wymagania banków.

PORADNIK W JĘZYKU POLSKIM:

https://www.totalmoney.pl/artykuly/najlepsze-konta-bankowe-dla-obywateli-ukrainy-ile-kosztuja-jak-zalozyc-i-gdzie-wnioskowac

PORADNIK W JĘZYKU UKRAIŃSKIM:

https://www.totalmoney.pl/artykuly/naikrashchi-bankivski-rakhunky-dlia-hromadian-ukrainy-skilky-vony-koshtuiut-yak-yikh-vidkryty-ta-kudy-zvertatysia

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułFantastyczna Wystawa we Wrocławiu
Następny artykuł5 super miejsc na spacer z psem we Wrocławiu!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.