O tym, że wrocławianie to zdolni ludzie nie trzeba nikogo przekonywać. Niejeden raz udowodnili już, że ich projekty zasługują na uznanie i są inspiracją nie tylko w innych miastach w Polsce, ale i na świecie.
Czas pandemii wyzwolił kreatywność i pomysłowość w naszych mieszkańcach. Dwójka z nich – Marta Rudzińska oraz Krzysztof Grabowski stworzyli niedawno nowy podcast adresowany do najmłodszych, o wdzięcznej nazwie Ciekawostnik. Skąd pomysł na taki projekt? Jakie tematy poruszają twórcy podcastu?
Dla ciekawych świata i wszechświata dzieci!
Większość naukowców zapytana, dlaczego wybrali taki a nie inny zawód, odpowiada, że coś zainspirowało ich w dzieciństwie. Czasami była to książka, którą dostali od cioci na urodziny, albo szkolna wycieczka do planetarium. Niezauważalne dla dorosłych słowa rozbudzały ciekawość i pchały w stronę odkrywania tego co niezbadane. A jak jest dzisiaj?
Badania firmy „Lego”
Firma „Lego” przeprowadziła ankietę i zadała dzieciom pytanie „Kim chcesz zostać, jak dorośniesz?”. Wyniki badań pokazały, że dzieci w USA i UK najbardziej chciały zostać Youtuberami i nie ma w tym nic złego, gdyby nie to, dlaczego praca Influencera wydaje im się taka atrakcyjna. „Bo nie trzeba nic robić” – odpowiadały zgodnie. I chociaż jest to bardzo niepokojące, że rozwijanie pasji stało się mniej atrakcyjne od nicnierobienia, to pamiętajmy, że KAŻDE dziecko ma naturalną ciekawość świata w sobie i to od nas – dorosłych – zależy czy będziemy ją pielęgnować!
Czym jest Ciekawostnik?
Dlatego właśnie powstał podcast „Ciekawostnik”, w którym Marta i Krzysiek przybliżają dzieciom najnowsze odkrycia naukowe, w sposób przystępny i ciekawy nie tylko dla tych małych, ale i większych słuchaczy. Czy wiesz na przykład, że patrząc w niebo oglądamy przeszłość? Czyli niebo jest najprawdziwszym wehikułem czasu! Czy to nie jest niesamowite? Oni wierzą, że dzieci chcą się uczyć i jeżeli pokażemy im, że to jest fajne, to zawód astronauty czy astrofizyka, okaże się dla nich wyborem numer jeden!
Jak słuchać podcastu?
W dodatku podcast może lecieć w tle podczas zabawy albo umilić czas, kiedy jedziemy samochodem. W dobie zajęć online i Netflixa, dobrze czasem odpocząć od ekranu! Podobno słuchając „Ciekawostnika” przy porannym czesaniu „żaden kołtun nie jest straszny”, a „budowle z klocków lego idą jakby szybciej”. Poruszane tematy dotyczą niedawnych odkryć, więc dorośli też mogą się czegoś nauczyć, a potem rozpocząć dyskusję naukową i poszukać wspólnie informacji na ten temat. Albo wybrać się do lasu i sprawdzić, czy sarenki naprawdę szczekają!
Posłuchaj przykładowego podcastu:
Warsztaty dla Wrocławian!
Zespół Ciekawostnika prowadzi też warsztaty na terenie Wrocławia i w jego okolicach. Spacer po Księżycu? Lądowanie łazikiem Marsjańskim w szkole? To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na Wrocławian! Za pomocą najnowszej technologii przybliżają dzieciom jak powstał Wszechświat, a w wakacje planują warsztat wynalazcy. Wspólne odkrywanie tajemnic nauki czasami nie mieści się w głowach, ale na pewno rozbudzi ciekawość świata niejednego dziecka, a może nawet przyszłego naukowca?