Dlaczego warto zainteresować się projektami domów prefabrykowanych?

0

Już kilka lat temu specjaliści rynku głośno mówili o tym, że branża budowlana balansuje na krawędzi opłacalności i jej przyszłość mogą uratować tylko alternatywne technologie budowlane. Dzisiaj, choć w Polsce nadal stawia się przede wszystkim na budownictwo murowane, postępująca inflacja powoduje, że wracają dyskusje na temat innych metod budowlanych. Wiele uwagi poświęca się na przykład tzw. domom prefabrykowanym. Dlaczego dom z prefabrykatów może być dobrym wyborem?

Dom prefabrykowany – czym właściwie jest?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest dom prefabrykowany. Najogólniej mówiąc, jest to dom jednorodzinny, który buduje się z elementów przygotowanych wcześniej w zakładzie produkcyjnym. Nie mówimy tu jednak o cegłach, deskach, drzwiach czy oknach… W tym przypadku prefabrykatami nazywamy całe ściany, elementy stropów, a często nawet przestrzenne moduły, będące częścią domu. Najczęściej taki dom stawia się po połączeniu kilku modułów.

Elementy prefabrykowane, które stosuje się w większości przypadków, to:

  • prefabrykaty keramzytowe – są to elementy niepalne i posiadają znakomite właściwości akustyczno- i termoizolacyjne. Z tego powodu znakomicie nadają się do produkcji ścian zewnętrznych dwu- i trzywarstwowych;
  • prefabrykaty drewniane – wykonuje się je wyłącznie z certyfikowanego, wysokojakościowego drewna. Prefabrykowane ściany wypełnia się izolacją z wełny mineralnej i obkłada warstwą elewacyjną z zewnątrz oraz płytami gipsowo-kartonowymi z wewnątrz. Dzięki temu zachowują one bardzo dobre właściwości izolacyjne.

Zalety domów prefabrykowanych

Specjaliści rynku domów jednorodzinnych podkreślają, że domy prefabrykowane, które można znaleźć np. tutaj https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-prefabrykowanych/, coraz częściej są wspominane w kontekście przyszłości branży architektonicznej i budowlanej. Zwracają oni uwagę na dwie podstawowe kwestie:

  • krótki czas inwestycji – podczas gdy budowa domu murowanego zajmuje nierzadko kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt miesięcy, dom prefabrykowany można postawić w kilka dni. Mając gotowe fundamenty, często wystarczą trzy dni do postawienia budynku. W szczególnych okolicznościach czas budowy może się wydłużyć do kilku tygodni, co i tak jest bardzo atrakcyjną perspektywą dla osób chcących szybko postawić dom;
  • niższe nakłady finansowe – wobec nieustannie rosnących kosztów budowy domu jednorodzinnego, dom prefabrykowany staje się także rozwiązaniem bardziej opłacalnym. Specjaliści podkreślają, że technologia prefabrykacyjna to przede wszystkim około 3-4 razy mniejsze zapotrzebowanie na siłę roboczą, niż technologia tradycyjna.

Pracownia Domowe Klimaty – nie tylko domy z prefabrykatów

Technologia prefabrykacyjna staje się w ostatnich latach tak popularna, że w wielu pracowniach architektonicznych znajdziesz nie tylko domy prefabrykowane, ale także inne obiekty architektury domowej – np. garaże. Polecamy między innymi pracownię Domowe Klimaty, z której ofertą możesz się zapoznać na stronie https://www.domoweklimaty.pl/projekty-garazy/.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułChopin Recitals we Wrocławiu – piękne koncerty w sali Oratorium Marianum
Następny artykułTwój gest może uratować niejedno życie. Wroclavia zachęca do oddawania krwi
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.