fot. MPK Wrocław

Dzisiaj radni zdecydowali, że we wszystkie dni, w których będą odbywać się wybory, mieszkańcy dojadą bezpłatnie komunikacją miejską do lokali wyborczych. Dotyczy to także zbliżających się wyborów samorządowych. Kolejna zmiana jest ważna dla 16 tysięcy osób z umiarkowaną niepełnosprawnością – będą mogli podróżować we Wrocławiu z 50% ulgą.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców, tak jak w przypadku wyborów parlamentarnych, do głosowania. Liczę, że i tym razem pobijemy rekord. By to ułatwić mieszkańcom, wprowadziliśmy bezpłatną komunikację w dni wyborcze, a dodatkowo 50% ulgi na stałe dla osób z umiarkowaną niepełnosprawnością – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Z ulgowych przejazdów będą mogli korzystać też osoby spoza Wrocławia jeżdżący zarówno na biletach okresowych, jak i jednorazowych. Wystarczy mieć ze sobą legitymację lub wspomniane orzeczenie.

Pomoc przyznawana osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, w tym zniżki i ulgi dotyczące usług publicznych, ma na celu przede wszystkim zapewnienie równych szans w życiu zawodowym i społecznym oraz aktywizację tej grupy osób.

– Wprowadzenie rozwiązania ulgowych przejazdów dla osób z umiarkowaną niepełnosprawnością to odpowiedź na postulaty wielotysięcznej społeczności osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Przypomnijmy – to 16 tysięcy osób które obejmą ulgi we Wrocławiu. Rozwiązanie będzie służyć aktywizacji zawodowej oraz społecznemu wyrównywaniu szans i budowaniu struktur dostępności w mieście. Łatwiejszy i tańszy dojazd do pracy zwiększa liczbę osób aktywnych zawodowo, a tym samym generuje większą liczbę osób płacących podatki w mieście – tłumaczy Adam Komar z fundacji Potrafię Pomóc.

Warto zauważyć, że Wrocław jest miastem, które posiada bardzo szeroką ofertę nieodpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Z opłat za bilety komunikacji miejskiej zwolnieni są seniorzy, którzy ukończyli 65 lat, podczas gdy w innych miastach Polski taki przywilej przysługuje najczęściej osobom od ukończenia 70. roku życia. Dodatkowo, we Wrocławiu z takiego prawa mogą korzystać dzieci i uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych do ukończenia 21. roku życia.

– Zostawiamy dotychczasowy katalog ulg i bezpłatnych przejazdów, poszerzamy go jeszcze o ulgowe przejazdy dla osób z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym, udokumentowaną legitymacją osoby niepełnosprawnej lub orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość – mówi Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu.

Udział pasażerów w przejazdach jest coraz większy – 194,5 mln podróży to o ponad 20 mln więcej niż roku 2022. Idzie za tym rekordowa sprzedaż biletów komunikacji miejskiej. W ubiegłym roku sprzedano ich za 208 mln złotych.

Dziś za przejazd co drugiego pasażera komunikacji miejskiej we Wrocławiu płaci Urząd Miasta.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułJak na przestrzeni wieków zmieniły się łóżka?
Następny artykułTygodniowy przewodnik po wydarzeniach we Wrocławiu [14.03-20.03]. Atrakcje na każdy dzień!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.