a

Ze względu na ciągły rozwój polskiego rynku usług dentystycznych, coraz więcej osób rozważa pracę na stanowiskach asystentki lub higienistki stomatologicznej. Jego wartość w roku 2018 wyniosła prawie 10 mld złotych, a według prognoz zapowiadanych przez ekspertów, w roku 2024 będzie to nawet 16 mld.

Do zwiększenia wydatków na usługi stomatologiczne ma przyczynić się przede wszystkim polepszająca się sytuacja gospodarstw domowych, wzrost płac oraz zmniejszenie bezrobocia. Polacy są zainteresowani nie tylko zabiegami profilaktycznymi i leczniczymi, ale także stomatologii estetycznej – wybielaniem, prostowaniem, rekonstrukcją, korygowaniem kształtu i koloru zębów. Zarówno niewielkie osiedlowe gabinety, jak i duże kliniki poszukują wykwalifikowanego personelu. W związku z tym, higienistki i asystentki stomatologiczne w dużych miastach mogą liczyć na szybkie oraz bezproblemowe znalezienie zatrudnienia.

Jak zostać asystentką lub higienistką stomatologiczną?

    Zdobycie zawodu asystentki lub higienistki stomatologicznej możliwe jest po ukończeniu Medycznej Szkoły Policealnej GoWork.pl we Wrocławiu. W czasie rocznej nauki przyszłe asystentki poznają zagadnienia m.in. z zakresu anatomii, fizjologii i patofizjologii narządu żucia, organizacji i ochrony zdrowia, materiałoznawstwa oraz ergonomii w stomatologii czy komunikacji interpersonalnej. Podczas warsztatów uczą się one przede wszystkim organizowania pracy w gabinecie.

W planie zajęć higienistek stomatologicznych przewidziano przedmioty takie jak podstawy higieny dentystycznej, edukowanie pacjentów w zakresie profilaktyki stomatologicznej oraz promocji zdrowia, a także bezpieczeństwo i higiena pracy. W czasie dwóch lat nauki poznają one ponadto techniki wykonywania wstępnych badań, prowadzenia dokumentacji gabinetu, posługiwania się aparaturą oraz wykonywania zabiegów profilaktycznych i rehabilitujących jamę ustną.

Gdzie może szukać zatrudnienia personel stomatologiczny?

    Asystentki i higienistki stomatologiczne nie muszą ograniczać się wyłącznie do pracy etatowej w gabinecie, klinice, poradni czy na oddziale chirurgii szczękowej. Asystentka stomatologiczna z Wrocławia może z powodzeniem szukać zatrudnienia w firmach zajmujących się dystrybucją asortymentu dentystycznego oraz hurtowniach. Pensja osoby na tym stanowisku wynosi od 2300 do 3200 złotych brutto. Zarobki mogą jednak różnić się w zależności od miejsca pracy, wielkości miasta, stażu oraz doświadczenia.

Higienistka stomatologiczna we Wrocławiu ma z kolei szansę na założenie własnej działalności gospodarczej i świadczenie usług profilaktyczno-technicznych prywatnym klientom. Mowa o piaskowaniu, skalingu, irygacji, lakowaniu oraz lakierowaniu zębów. Jej pensja wynosi od 2300 do 3400 złotych brutto.

Na wyższe zarobki mogą liczyć te asystentki i higienistki, które zdecydują się na pracę w innych krajach Unii Europejskiej. Szczególnie wysokie zapotrzebowanie na personel stomatologiczny odnotowuje się w Szwecji, Danii, Norwegii, Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułOdkryj sztukę w niedostępnej przepompowni Port Miejski we Wrocławiu!
Następny artykułPierwszy dzień Filmowego LUXusu za nami [ZDJĘCIA]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.