Ostatnio w internecie pojawiły się liczne memy, po wypowiedzi jednego z polityków, który na pytanie prowadzącego audycję radiową, jak idą prace nad polskim samochodem elektrycznym IZERA, odpowiedział, że dobrze i że postęp działań można obserwować jadąc w Góry Izerskie. Oczywiście nie jest to prawdą. Internauci podchwycili temat i tworzyli memy ze stwierdzeniami, że np. kamienie produkowane są w Górach Kamiennych a stoły… w Górach Stołowych.
Jak to jest z tymi stołami w Górach Stołowych?
Góry Stołowe to malownicze pasmo górskie położone w Sudetach Środkowych, na granicy polsko-czeskiej. Nazwa gór wzięła się od charakterystycznych ,,stołów”, czyli płaskich wierzchołków, które przypominają stoły zastawione do posiłku. Właśnie te niezwykłe formacje skalne sprawiają, że Góry Stołowe to miejsce niezwykłe i pełne tajemnic.
Jedną z największych tajemnic Gór Stołowych jest powstanie stołów skalnych. Wymagają one wielu warunków, w tym obecności twardych skał, które powstrzymują erozję, a także intensywnych procesów krasowych, które doprowadziły do powstania korytarzy, jaskiń i innych form terenu. Stoły skalne powstają w miejscach, gdzie twarde skały wierzchnie chronią miękkie skały podłoża. W miarę jak woda spływa po stromych zboczach, eroduje miękkie skały, pozostawiając na wierzchołkach stoły skalne.
Błędne Skały – o tym kto i kiedy tu zabłądził
Inną tajemniczą cechą Gór Stołowych są liczne formacje skalne, które nierzadko przybierają kształty zwierząt lub postaci ludzkich. Najbardziej znane są Błędne Skały, których nazwa wywodzi się jak mówi legenda o zbłąkanych ludziach, którzy zagubili się w górach, po tym jak w straszliwy gniew wpadł Duch Gór – Liczyrzepa.
W rzeczywistości skały te powstały w wyniku erozji piaskowca i są doskonałym przykładem tego, jak wiatr, woda i mróz kształtują krajobraz.
Kto spotyka w górach rysia
Góry Stołowe to także miejsce, gdzie można spotkać wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt. Na szczególną uwagę zasługuje tu np. sosna błotna (na torfowiskach), kosodrzewina, wawrzynek wilczełyko, bluszcz, lilia złotogłów, dziewięćsił bezłodygowy, pełnik europejski.
W lasach Gór Stołowych żyją także rysie, jelenie, sarny, dziki, lisy i kuny.
Trupia czaszka
Niezwykłym miejscem w Górach Stołowych jest trupia czaszka – a dokładniej popularna skała, która swoim wyglądem przypomina właśnie ludzką czaszkę.
Wyświetl ten post na Instagramie
Na uwagę zasługuje również Karłów, malownicza osada, w której zachowało się wiele zabytkowych kamienic i domów.
Góry Stołowe są miejscem skrywającym wiele tajemnic i fascynującym. Warto odwiedzić również stronę czeską, gdzie znajduje się słynny Adrspach.