Skalne Miasto – weekend poza Wrocławiem [WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE]

0

Wrocław proponuje sporo atrakcji na wakacyjne weekendy ale co zrobić jeśli znudzą nam się kina plenerowe, festiwale i beach bary? Świetnym pomysłem na jednodniowy wypad za miasto jest Adršpach – Skalne Miasto położone w Czechach.

Skalne Miasto znajduje się trochę ponad 100 km od granic Wrocławia, dlatego nie potrzebujemy brać urlopu w pracy – jeden dzień zdecydowanie wystarczy. Nie potrzebujemy także paszportu, wymiany waluty ani nawet prawa jazdy – Koleje Dolnośląskie po raz kolejny zapewniają weekendowe połączenia do Skalnego Miasta.

Pociąg rusza o 6.47 (zazwyczaj z ostatniego peronu Dworca Głównego), natomiast powrót zaplanowany jest na godzinę 18.47. Musimy pamiętać, że w pociągu nie obowiązuje rezerwacja miejsc, dlatego jeśli chcemy zająć miejsce siedzące powinniśmy pojawić się na dworcu chwilę wcześniej. W przeciwnym razie czekają nas ponad dwie godziny stania. Ponadto nie ma możliwości zakupu biletów online – sprzedaż odbywa się wyłącznie w kasach na dworcu.

Skalne Miasto – bilety i wejście

Możliwe są dwa wejścia na teren Miasta – od strony Teplice nad Metují oraz Adršpach. Oba prowadzą w to samo miejsce, jednak ten drugi przystanek jest zdecydowane bardziej popularny. Na miejscu, tuż przy stacji czekają na nas dwie kasy biletowe oraz łazienki. Pamiętajmy, że po wejściu na teren Skalnego Miasta nie ma możliwości skorzystania z toalety!

Bilety można kupić online (dzięki temu unikniemy stania w kolejce) lub na miejscu. Koszt to 120 koron czeskich (20 zł) lub 70 koron dla studentów, dla osób z niepełnosprawnością lub dzieci powyżej 6. roku życia (niecałe 12 zł). Turyści chętnie korzystają także z możliwości zabrania ze sobą pupila za dodatkowe 10 koron (niecałe 2 zł).

Relaks z odrobiną edukacji

Skalne Miasto to inaczej kompleks skalny, który zachwyca górskimi jeziorami, zalanym kamieniołomem o szmaragdowej wodzie, wodospadami, a przede wszystkim – pięknymi formacjami skalnymi, labiryntami i grotami. Ścieżki są wyraźnie oznaczone a każda połączona jest z lekcją dydaktyczną. Cała trasa przewidziana jest na 3 godzinny marsz, jednak naszym zdaniem to zdecydowanie za mało by nacieszyć się widokami.

Rejs tratwą w pięknych okolicznościach natury!

W połowie drogi trafimy na kolejne kasy – za dodatkowe 50 koron możemy wykupić kilkuminutowy rejs tratwą. Zejście na rejs wiąże się z pokonaniem bardzo wąskich schodów i staniem nawet 40 minut w kolejce. Woda jest bardzo brudna, a jedyną atrakcją są żarty opowiadane przez kapitana, dlatego jeśli nie zwiedzamy z dziećmi możemy spokojnie ruszyć dalej.

Smażony ser i czeskie piwko

Zaraz po opuszczeniu terenu Miasta czekają na nas stragany z pamiątkami i restauracja, w której zjemy tradycyjny smażony ser (155 koron) i wypijemy czeskie piwo (do 40 koron). Sporo osób decyduje się także na piknik na polanie lub przy jeziorze położonym już poza granicami Miasta.

skalne miasto

Skalne Miasto to świetny pomysł na tani wyjazd, w ramach którego spędzimy czas na aktywnym wypoczynku na łonie natury.

Sprawdź również nasze propozycje weekendowych wyjazdów w góry poza Wrocław:
https://kochamwroclaw.pl/gdziewgory/

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułW weekend ulicami miasta przejdzie Marsz dla Jezusa. Utrudnienia w ruchu
Następny artykułPanthers Wrocław nie dali rady ekipie Frankfurt Galaxy