Co zrobić z odpadami po remoncie lub budowie?

0

Każda budowa, remont lub rozbiórka wiążą się z powstaniem dużej ilości śmieci, do których wyrzucenia potrzebny będzie specjalny kontener lub też wizyta w PSZOK-u. Odpadów tego rodzaju nie można wyrzucać do śmietników komunalnych pod groźbą wysokiej kary. Jak zatem pozbyć się ich legalnie i bez zbędnego wysiłku?

Gdzie można wyrzucać gruz zgodnie z prawem?

Wszystkie odpady inne niż komunalne muszą być składowane i utylizowane według specjalnych zasad. Nie powinny trafić do sortowni, do której trafiają „standardowe” odpady, ponieważ sortownie te nie są przystosowane do ich obróbki, a przede wszystkim neutralizacji i odzysku takich śmieci. Wiele materiałów budowlanych ma szkodliwy lub toksyczny charakter. Jednocześnie nawet 90% gruzu można wykorzystać ponownie – do budowy dróg, mostów, czy wyrównywania terenu.

Szczególne zasady wyrzucania i utylizacji dotyczą między innymi:

  • gruzu budowlanego (cegieł, pustaków, betonu, dachówek i innych elementów konstrukcyjnych),
  • elementów instalacji, armatury sanitarnej,
  • gabarytów (dużych przedmiotów, takich jak meble, drzwi, okna),
  • sprzętu elektronicznego (w tym dużych urządzeń AGD i RTV),
  • materiałów izolacyjnych (wełny mineralnej, papy, azbestu),
  • pozostałych odpadów innych niż komunalne.

Gdzie zgłosić wywóz odpadów?

Jeśli zgromadziłeś odpady inne niż komunalne, możesz pozbyć się ich na dwa sposoby:

  • zgłosić się do lokalnej firmy odbierającej odpady w kontenerach,
  • zawieźć odpady do gminnego punktu zbiórki (PSZOK-a).

Wybierając pierwszą opcję, po prostu zgłaszasz się do wybranej firmy i prosisz o dostawę kontenera – zostanie on dostarczony we wskazanym terminie i odebrany od razu po zapełnieniu. Taka usługa jest płatna, jednak nie są to duże koszty. Alternatywą może być dostarczenie odpadów do PSZOK-a, gdzie zostaną odebrane bezpłatnie. Trzeba jednak pamiętać, że punkty wyznaczają limity odpadów, które mogą przyjąć, a dodatkowo trzeba je tam dostarczyć samodzielnie. Ciężkie i nieporęczne śmieci poremontowe są bardzo niepraktyczne w przewożeniu – organizacja ich transportu we własnym zakresie może więc kosztować dużo czasu, energii i także pieniędzy.

Jaki kontener wybrać?

Firmy dostarczające kontenery mają zwykle w swojej ofercie wiele różnych rozwiązań, dlatego łatwo dopasujesz pojemnik do swoich potrzeb. Jeśli prowadzisz niewielki remont, ograniczony do jednego lub dwóch pomieszczeń, wystarczający będzie kontener o pojemności od 2 do 5 m³. Średnie prace remontowe – od 5 do 10 m³, a te bardziej zaawansowane – jeszcze więcej. Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj kontenera sprawdzi się w Twoim przypadku, skorzystaj z porady fachowców. Wywóz gruzu we Wrocławiu prowadzi firma Skiprex. Firma działa na terenie całego Dolnego Śląska (prowadzi m.in. wywóz gruzu w Bielanach Wrocławskich, Ścinawie, Kobierzycach, czy Legnicy.

Składając zamówienie, powinieneś także podać rodzaj odpadów, które chcesz umieścić w kontenerze. Praktycznym rozwiązaniem jest pojemnik na odpady zmieszane – możesz tu wyrzucić prawie wszystkie śmieci po typowym remoncie mieszkania.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułStąd krasnale wyszli, czyli jak Pomarańczowa Alternatywa obalała komunę we Wrocławiu
Następny artykuł6 rzeczy, które możesz zrobić przed Nowym Rokiem we Wrocławiu!
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.