Każda budowa, remont lub rozbiórka wiążą się z powstaniem dużej ilości śmieci, do których wyrzucenia potrzebny będzie specjalny kontener lub też wizyta w PSZOK-u. Odpadów tego rodzaju nie można wyrzucać do śmietników komunalnych pod groźbą wysokiej kary. Jak zatem pozbyć się ich legalnie i bez zbędnego wysiłku?
Gdzie można wyrzucać gruz zgodnie z prawem?
Wszystkie odpady inne niż komunalne muszą być składowane i utylizowane według specjalnych zasad. Nie powinny trafić do sortowni, do której trafiają „standardowe” odpady, ponieważ sortownie te nie są przystosowane do ich obróbki, a przede wszystkim neutralizacji i odzysku takich śmieci. Wiele materiałów budowlanych ma szkodliwy lub toksyczny charakter. Jednocześnie nawet 90% gruzu można wykorzystać ponownie – do budowy dróg, mostów, czy wyrównywania terenu.
Szczególne zasady wyrzucania i utylizacji dotyczą między innymi:
- gruzu budowlanego (cegieł, pustaków, betonu, dachówek i innych elementów konstrukcyjnych),
- elementów instalacji, armatury sanitarnej,
- gabarytów (dużych przedmiotów, takich jak meble, drzwi, okna),
- sprzętu elektronicznego (w tym dużych urządzeń AGD i RTV),
- materiałów izolacyjnych (wełny mineralnej, papy, azbestu),
- pozostałych odpadów innych niż komunalne.
Gdzie zgłosić wywóz odpadów?
Jeśli zgromadziłeś odpady inne niż komunalne, możesz pozbyć się ich na dwa sposoby:
- zgłosić się do lokalnej firmy odbierającej odpady w kontenerach,
- zawieźć odpady do gminnego punktu zbiórki (PSZOK-a).
Wybierając pierwszą opcję, po prostu zgłaszasz się do wybranej firmy i prosisz o dostawę kontenera – zostanie on dostarczony we wskazanym terminie i odebrany od razu po zapełnieniu. Taka usługa jest płatna, jednak nie są to duże koszty. Alternatywą może być dostarczenie odpadów do PSZOK-a, gdzie zostaną odebrane bezpłatnie. Trzeba jednak pamiętać, że punkty wyznaczają limity odpadów, które mogą przyjąć, a dodatkowo trzeba je tam dostarczyć samodzielnie. Ciężkie i nieporęczne śmieci poremontowe są bardzo niepraktyczne w przewożeniu – organizacja ich transportu we własnym zakresie może więc kosztować dużo czasu, energii i także pieniędzy.
Jaki kontener wybrać?
Firmy dostarczające kontenery mają zwykle w swojej ofercie wiele różnych rozwiązań, dlatego łatwo dopasujesz pojemnik do swoich potrzeb. Jeśli prowadzisz niewielki remont, ograniczony do jednego lub dwóch pomieszczeń, wystarczający będzie kontener o pojemności od 2 do 5 m³. Średnie prace remontowe – od 5 do 10 m³, a te bardziej zaawansowane – jeszcze więcej. Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj kontenera sprawdzi się w Twoim przypadku, skorzystaj z porady fachowców. Wywóz gruzu we Wrocławiu prowadzi firma Skiprex. Firma działa na terenie całego Dolnego Śląska (prowadzi m.in. wywóz gruzu w Bielanach Wrocławskich, Ścinawie, Kobierzycach, czy Legnicy.
Składając zamówienie, powinieneś także podać rodzaj odpadów, które chcesz umieścić w kontenerze. Praktycznym rozwiązaniem jest pojemnik na odpady zmieszane – możesz tu wyrzucić prawie wszystkie śmieci po typowym remoncie mieszkania.