Święta Bożego Narodzenia są już za nami, a wraz z nimi nadchodzi czas, aby pomyśleć, co zrobić z naszą choinką. Można wyrzucić ją do bioodpadów, ale istnieje wiele kreatywnych sposobów, aby nadać drzewku drugie życie. Oto kilka pomysłów co zrobić z choinką po świętach.

Odpady zielone we Wrocławiu

Jeśli mieszkasz we Wrocławiu, usuwanie choinki nie powinno być problemem. Cały rok odbierane są odpady zielone, w tym również choinki po świętach. Wystarczy zostawić drzewko przy wiatach śmietnikowych i kontenerach. Przed pozostawieniem choinki warto sprawdzić aktualny harmonogram odbioru odpadów zielonych na stronie Ekosystemu.

Sztuczne drzewko

W przypadku sztucznych choinek, które są mniej podatne na naturalny rozkład, wystarczy wyrzucić je do odpadów zmieszanych. W przypadku dużych sztucznych drzewek, mogą trafić do pojemników na odpady wielkogabarytowe. Harmonogram podstawienia kontenerów można sprawdzić również na stronie Ekosystemu.

Akcja #mojedrzewo

Jeśli masz żywą choinkę w doniczce, a nie masz możliwości jej zasadzenia, warto wziąć udział w akcji #mojedrzewo. Pod postem informacyjnym należy zostawić informację o swojej choince, a chętni mieszkańcy mogą umówić się na odbiór i przyjęcie choinki. To doskonały sposób na zapewnienie drzewku dalszego życia i radości nowemu właścicielowi.

Takie akcje często ogłaszane są na facebookowych sąsiedzkich grupach.

Jedna z akcji: kliknij

Poświąteczna akcja wymiany choinek

Organizowane przez Zarząd Zieleni Miejskiej akcje wymiany choinek są znakomitą inicjatywą. W trakcie ostatniej edycji, która odbyła się 11 stycznia, około 100 choinek znalazło nowych właścicieli. Warto śledzić lokalne wydarzenia tego typu, aby mieć szansę na wymianę choinki na coś równie wartościowego.

Drzewka żywe do posadzenia

Choinki żywe w doniczkach mogą znaleźć swoje miejsce w ogrodzie. Jeśli nie dysponujemy własną przestrzenią, istnieje możliwość oddania drzewka chętnym. Pamiętajmy jednak, że choinka powinna być sprzedana w odpowiednio dużej doniczce, a posadzenie jej na zewnątrz w styczniu to najlepsze rozwiązanie. Unikajmy długotrwałego trzymania drzewka w ciepłym pomieszczeniu.

Choinka dla zwierząt

Ogrody zoologiczne często organizują zbiórki choinek. Zwierzętom smakują iglaste gałązki, a drzewka mogą posłużyć jako świetna forma rozrywki. Przed przekazaniem choinki warto sprawdzić, czy dany ogród uczestniczy w tego typu akcjach.

Nawóz z choinki

Rozdrobnione na drobne kawałki drzewka mogą posłużyć jako doskonały nawóz dla ogrodu. Modne jest obecnie kompostowanie odpadów ulegających naturalnej degradacji, a choinka doskonale wpisuje się w tę ideę.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł6 najciekawszych wystaw do zobaczenia w styczniu 2024 we Wrocławiu
Następny artykułPrzegląd tanich lotów z Wrocławia w styczniu 2024 [6 kierunków do 200 zł w obie strony]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.