Wrocław już niedługo może dołączyć do Krakowa, Sosnowca i Warszawy, w których już od jakiegoś czasu znajdziemy automaty skupujące plastikowe butelki. Od wtorku będziemy mogli złożyć swój pod obywatelskim projektem uchwały „Plastikowa butelka zwrotna”. 

Wrocławskie koło Partii Zieloni przygotowało projekt obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej „Plastikowa butelka zwrotna”, w którym proponuje pilotażowy zakup jednego automatu do skupu butelek plastikowych. Aby obniżyć koszt program proponują podjęcie działań, które pozyskają partnerów akcji zainteresowanych zwiększeniem poziomu odzyskiwania surowców wtórnych na terenie gminy Wrocław.

Pierwszym krokiem do pojawienia się butelkomatów we Wrocławiu jest zebranie 300 podpisów pod projektem ustawy. Następnie uchwała ma trafić do Przewodniczącego Rady Miejskiej – według planu dokument ma się to stać do września.

Dlaczego to takie ważne?

Co roku produkcja i spalanie tworzyw sztucznych przyczynia się w skali światowej do emisji około 400 mln ton dwutlenku węgla. Liczba ta mogłaby być znacznie mniejsza gdyby udało się zoptymalizować i rozpowszechnić proces recyklingu. W Unii Europejskiej 40% wyprodukowanych tworzyw sztucznych stanowią opakowania, dlatego pierwszym krokiem powinno być stworzenie we Wrocławiu miejskiego systemu skupu plastikowych butelek.

Jak to ma wyglądać?

Pierwszy w Polsce automat, który skupuje plastikowe butelki po 10 groszy za sztukę
stanął w Krakowie i okazał się wielkim sukcesem. Podobne systemy automatów są wdrażane w kolejnych miastach m.in. w Warszawie, gdzie do maszyny będzie można wrzucić butelki plastikowe, aluminiowe puszki oraz butelki szklane, a w zamian dostanie się punkty, które będzie można wymieniać na przykład na bilety do kina czy zniżki na kawę, bądź zakupy.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTop 5 naszych ulubionych kawiarni we Wrocławiu [SUBIEKTYWNY RANKING]
Następny artykułWeekend we Wrocławiu: 9 najciekawszych atrakcji [2-4 sierpnia 2019]