Before MIASTOmovie: w sierpniu 3 filmy w plenerze. Hasło: „Ulica”

0

Między 26 a 30 września we Wrocławiu odbędzie się 6. edycja festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie. W ramach rozgrzewki przed wydarzeniem Wrocławska Fundacja Filmowa i Muzeum Architektury zapraszają na trzy plenerowe pokazy filmowe, które odbędą się w Archi-boxie (Muzeum Architektury) – przestrzeni prezentacji najnowszych zjawisk we współczesnej architekturze.

Przywróćmy miasto mieszkańcom!

Before MIASTOmovie wystartuje w środę, 8 sierpnia, o 21:00 projekcją filmu Ludzki wymiar” („The Human Scale”), w którym reżyser Andreas Dalsgaard towarzyszy zespołowi duńskiego architekta Jana Gehla, podejmującego epokowe wyzwanie przywrócenia miasta mieszkańcom. Projektanci planują taki kierunek zmian w miejskiej urbanistyce, aby ludzki wymiar miasta był w niej zdecydowanie najważniejszy. Celem jest poprawa jakości życia w miastach, ich zrównoważony rozwój oraz udogodnienia – przede wszystkim dla przechodniów i rowerzystów. Reżyser pokazuje nie tylko innowacyjne projekty Gehla, ale i sposoby, w jakie są one wdrażane –  wizja Duńczyka spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno architektów, jak i władz miast na całym świecie: od Kopenhagi po Pekin, od Szanghaju po Nowy Jork, od Los Angeles po Melbourne i od Christchurch po Dakar.

Ulica w obiektywie

Kolejne pokazy Before MIASTOmovie w Archi-boxie odbędą się w drugiej połowie miesiąca. 22 sierpnia o godzinie 20:30 widzowie będą mogli zobaczyć „Nowojorską ulicę w obiektywie” („Everybody Street”) w reżyserii Cheryl Dunn. Reżyserka, która sama jest fotografką, rozmawia na ekranie z ikonami ulicznej fotografii – m.in. Brucem Davidsonem, Elliotem Erwittem czy Rebeccą Lepkoff – które z niespotykaną wytrwałością i cierpliwością portretują Nowy Jork i toczące się w nim życie. Powstał dokument z życia wyjątkowych postaci, które od wielu lat spędzają wiele godzin, polując na odpowiednie ujęcie.

Rowerowa rewolucja

Rozgrzewkę przed 6. edycją MIASTOmovie 29 sierpnia o 20:00 zamknie projekcja filmu „Rowery kontra samochody”. Po naszej planecie jeździ już ponad miliard samochodów, a według prognoz do 2020 roku ta liczba ma się podwoić. Auto ma też potężny wpływ nie tylko na środowisko, ale też na planowanie przestrzenne miast, gdzie komunikacja publiczna, rowerzysta i przechodzień schodzą na dalszy plan. W swoim filmie Fredrik Gertten zabiera widzów w podróż dookoła świata – odwiedzamy między innymi São Paulo, Toronto i Kopenhagę, poznając innowacyjne formy przystosowania infrastruktury dla rowerzystów. Reżyser na swojej drodze spotyka ludzi, którzy podkreślają, że rower może być pełnoprawnym środkiem transportu, nie tylko rekreacji.

Ulica – przestrzeń ożywiona

Wszystkie pokazywane w Archi-boxie filmy nawiązują do motywu przewodniego 6. odsłony MIASTOmovie – hasła „Ulica”. Celem nadchodzącej edycji jest pokazanie tytułowej ulicy w wielu jej aspektach: od podstawowej formy organizacji życia w mieście, przez idee ożywienia ulic i odzyskania miasta dla ludzi, kwestie wyzwań transportowych w miastach XXI wieku, po ulicę jako przestrzeń realizacji twórczej, a także – w ostatnich latach – przestrzeń protestu. Festiwal odbędzie się od 26 do 30 września, bilety na pokazy filmowe trafią do sprzedaży na początku września.

Wszystkie pokazy odbywać będą się w Archi-boxie przy Muzeum Architektury (ul. Bernardyńska 5). Wstęp wolny. Więcej informacji na temat programu MIASTOmovie oraz sierpniowych pokazów plenerowych znajdziecie na stronie MIASTOmovie.pl oraz na Facebooku.

 

 

 

Wasze komentarze

Komentarze