Before MIASTOmovie: w sierpniu 3 filmy w plenerze. Hasło: „Ulica”

0

Między 26 a 30 września we Wrocławiu odbędzie się 6. edycja festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie. W ramach rozgrzewki przed wydarzeniem Wrocławska Fundacja Filmowa i Muzeum Architektury zapraszają na trzy plenerowe pokazy filmowe, które odbędą się w Archi-boxie (Muzeum Architektury) – przestrzeni prezentacji najnowszych zjawisk we współczesnej architekturze.

Przywróćmy miasto mieszkańcom!

Before MIASTOmovie wystartuje w środę, 8 sierpnia, o 21:00 projekcją filmu Ludzki wymiar” („The Human Scale”), w którym reżyser Andreas Dalsgaard towarzyszy zespołowi duńskiego architekta Jana Gehla, podejmującego epokowe wyzwanie przywrócenia miasta mieszkańcom. Projektanci planują taki kierunek zmian w miejskiej urbanistyce, aby ludzki wymiar miasta był w niej zdecydowanie najważniejszy. Celem jest poprawa jakości życia w miastach, ich zrównoważony rozwój oraz udogodnienia – przede wszystkim dla przechodniów i rowerzystów. Reżyser pokazuje nie tylko innowacyjne projekty Gehla, ale i sposoby, w jakie są one wdrażane –  wizja Duńczyka spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno architektów, jak i władz miast na całym świecie: od Kopenhagi po Pekin, od Szanghaju po Nowy Jork, od Los Angeles po Melbourne i od Christchurch po Dakar.

Ulica w obiektywie

Kolejne pokazy Before MIASTOmovie w Archi-boxie odbędą się w drugiej połowie miesiąca. 22 sierpnia o godzinie 20:30 widzowie będą mogli zobaczyć „Nowojorską ulicę w obiektywie” („Everybody Street”) w reżyserii Cheryl Dunn. Reżyserka, która sama jest fotografką, rozmawia na ekranie z ikonami ulicznej fotografii – m.in. Brucem Davidsonem, Elliotem Erwittem czy Rebeccą Lepkoff – które z niespotykaną wytrwałością i cierpliwością portretują Nowy Jork i toczące się w nim życie. Powstał dokument z życia wyjątkowych postaci, które od wielu lat spędzają wiele godzin, polując na odpowiednie ujęcie.

Rowerowa rewolucja

Rozgrzewkę przed 6. edycją MIASTOmovie 29 sierpnia o 20:00 zamknie projekcja filmu „Rowery kontra samochody”. Po naszej planecie jeździ już ponad miliard samochodów, a według prognoz do 2020 roku ta liczba ma się podwoić. Auto ma też potężny wpływ nie tylko na środowisko, ale też na planowanie przestrzenne miast, gdzie komunikacja publiczna, rowerzysta i przechodzień schodzą na dalszy plan. W swoim filmie Fredrik Gertten zabiera widzów w podróż dookoła świata – odwiedzamy między innymi São Paulo, Toronto i Kopenhagę, poznając innowacyjne formy przystosowania infrastruktury dla rowerzystów. Reżyser na swojej drodze spotyka ludzi, którzy podkreślają, że rower może być pełnoprawnym środkiem transportu, nie tylko rekreacji.

Ulica – przestrzeń ożywiona

Wszystkie pokazywane w Archi-boxie filmy nawiązują do motywu przewodniego 6. odsłony MIASTOmovie – hasła „Ulica”. Celem nadchodzącej edycji jest pokazanie tytułowej ulicy w wielu jej aspektach: od podstawowej formy organizacji życia w mieście, przez idee ożywienia ulic i odzyskania miasta dla ludzi, kwestie wyzwań transportowych w miastach XXI wieku, po ulicę jako przestrzeń realizacji twórczej, a także – w ostatnich latach – przestrzeń protestu. Festiwal odbędzie się od 26 do 30 września, bilety na pokazy filmowe trafią do sprzedaży na początku września.

Wszystkie pokazy odbywać będą się w Archi-boxie przy Muzeum Architektury (ul. Bernardyńska 5). Wstęp wolny. Więcej informacji na temat programu MIASTOmovie oraz sierpniowych pokazów plenerowych znajdziecie na stronie MIASTOmovie.pl oraz na Facebooku.

 

 

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułW bankach brakuje krwi! W sobotę krwiobus stanie przy Magnolia Park
Następny artykułWrocław wynajem auta, wypożyczenie skuteru, wypożeczenie roweru [SUBIEKTYWNY RANKING]
Odkryj Wrocław na nowo