Anatomiczna Wystawa BODY WORLDS – VITAL we Wrocławiu już otwarta!

0

Najliczniej odwiedzana na świecie naukowa wystawa, autorstwa prof. Gunthera von Hagensa zaprasza widzów do Wrocławia! Ekspozycja jest już otwarta i będzie czynna do 15 grudnia br. w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych (obok Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1).

Wystawa opowiada o cudzie, złożoności i kruchości ludzkiego ciała. Inspiruje do życia z zachowaniem witalności oraz pełni sił. BODY WORLDS zachwyca widzów już od ponad ćwierć wieku wzbudzając ogromne emocje i zainteresowanie wszędzie tam, gdzie się pojawia. Eksponaty dr Hagensa oglądało już ponad 50 mln widzów na całym świecie.

Tegoroczna wystawa jest zupełnie nową odsłoną wystawy BODY WORLDS i różni się tematycznie się od tej która 6 lat temu odwiedziła Wrocław. Ekspozycja BODY WORLDS – VITAL  skupia się na tym, jak styl życia wpływa na nasz organizm. Prezentuje jak działa ludzkie ciało, gdy jest zdrowe i bada sposoby zwalczania zagrażających życiu chorób. Wystawa zmienia nasze wyobrażenie o nas samych. Umożliwia odwiedzającym odkrywanie ludzkiej anatomii, fizjologii oraz zdrowia poprzez eksponaty, które dają kompletny obraz sposobu naszego funkcjonowania wewnątrz. Porównano obok siebie narządy zdrowe jak i chore, dzięki czemu odwiedzający widzą, jak styl życia może wpłynąć na organizm, np. jak palenie wpływa na płuca a cukier, złe tłuszcze czy sól przyśpieszą procesy starzenia znacznie zwiększając ryzyko wielu przewlekłych chorób. Wiedza zdobyta podczas zwiedzania wystawy inspiruje ludzi w każdym wieku do dbania o siebie  Ewa Król, rzecznik prasowy wystawy.

Bezprecedensowy sukces BODY WORLDS opiera się na przełomowym procesie plastynacji prof. Gunthera von Hagensa – metodzie konserwacji tkanki anatomicznej wynalezionej przez lekarza i anatoma w 1977 r. na Uniwersytecie w Heidelbergu. Dopracowanie tej technologii zajęło mu wiele lat. Pierwotnie plastynacja miała służyć wyłącznie środowisku naukowemu oraz zaawansowanej edukacji. Jednak kiedy prof. von Hagens po raz pierwszy zaprezentował swoje plastynaty publiczności w Narodowym Muzeum Nauki w Tokio, w 1995 r., nie mógł przewidzieć medialnego szumu oraz rewolucji którą wywołał jego wynalazek: „Nie doceniłem jak duży będzie to sukces” – powiedział prof. von Hagens. Od tego czasu prof. von Hagens poświęca swój czas edukując społeczeństwo w tematyce ludzkiego ciała. Za swoją pracę otrzymał wiele wyróżnień od renomowanych instytucji, w tym nagrodę za całokształt pracy naukowej – za znaczący wkład w publiczne zrozumienie nauki od stowarzyszenia ASTC (Association of Science and Technology Centres), które zrzesza ponad 650 instytucji naukowych.

Gunther von Hagens jako anatom, wynalazca, nauczyciel oraz orędownik zdrowia stworzył estetyczne plastynaty całego organizmu. Dzięki nim mamy możliwość wnikliwego zapoznania się z fantastyczną tematyką ciała. Poprzez plastynację, ciało po śmierci człowieka może zostać przekształcone w niesamowity anatomiczny wzorzec, dając możliwość widzom zobaczenia ludzkiego ciała, jakiego nigdy przedtem nie widzieli. Wszystkie eksponaty, które znajdują się na wystawie są prawdziwe. Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. W instytucie tym od lat 80-tych prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji.

Wystawa kładzie ogromny nacisk na edukację, przez co zachęca uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich i uczelni wyższych do przeniesienia wiedzy podręcznikowej w praktyczną naukę anatomii i czerpanie wiedzy „z pierwszej ręki”. Dla uczniów to wyjątkowa i cenna lekcja anatomii, biologii czy przyrody. Wartość edukacyjna projektu została bardzo wysoko oceniona przez wiele instytucji naukowych z całego świata zdobywając ogromną popularność na każdym kontynencie. Metoda plastynacji oraz stworzenie wystawy BODY WORLDS sprawiły, że wiedza dotycząca anatomii, kiedyś przeznaczona wyłącznie dla lekarzy  i personelu medycznego, teraz stała się dostępna dla każdego z nas.


Wystawa, która sprawi, że inaczej zaczniesz postrzegać swoje ciało! Zobacz, poznaj, przeżyj!

Data: 03.09.2021 r. – 15.12.2021 r.
Wystawa dostępna tylko 3 miesiące!

Miejsce: Instytut Automatyki Systemów Energetycznych, (obok Hali Stulecia)

Wrocław, ul. Wystawowa 1

Ceny biletów: Bilety już od 32 zł

Więcej informacji o wystawie, biletach, godzinach, procesie plastynacji i materiały do pobrania na www.bodyworlds.pl.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNa co stać Śląsk w Ekstraklasie?
Następny artykułWielki Festiwal Roślin We Wrocławiu. Już w weekend! [JESIENNA EDYCJA]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.