Akcja sprzątania świata! Spotkajmy się nad Odrą

0

Właściwie każdy Polak zapytany o sprzątanie świata, nie tylko wie o co chodzi, ale sam brał czynny udział w którejś z 27 minionych edycji Akcji.  Jako uczeń lub jako dorosły, czy też rodzic. Dlaczego więc, pomimo upływu lat nadal sprzątamy?

Odpowiedź jest prosta – bo nadal śmiecimy. I to w miejscach pięknych z natury, gdzie zwykle szukamy wytchnienia od pracowitej codzienności. Dlatego w tym roku sprzątamy pod hasłem „Myślę więc nie śmiecę”. 

Myślę więc nie śmiecę!

,,Zgodnie z hasłem i myślą przewodnią plakatu, będziemy gorąco zachęcać do tego, aby wziąć głęboki oddech i pomyśleć z troską o jedynej planecie jaką mamy do życia, zanim bezrefleksyjnie porzucimy na plaży puszkę lub butelkę po właśnie wypitym napoju. Polecać będziemy także chwilę refleksji nad wpływem na stan przyrody właśnie użytego i zostawionego w lesie mini grilla lub opakowania po chipsach oraz zadumę nad przyszłością swoją i następnych pokoleń chwilę po tym, jak wdeptaliśmy w zieloną trawę nad brzegiem rzeki niedopałek papierosa lub ukryliśmy pod krzaczkiem nasączone chemią chusteczki. Powiedzmy razem i zdecydowanie: „nie śmiecę w naturze”!” – mówią organizatorzy.

Wydarzenia obejmują trzy dni:

 • 17 września  – WARSZAWA – wraz z Ambasadorami z ponad 30 krajów świata sprzątamy brzegi Wisły
 • 18 września – w Łagowie na Ziemi Lubuskiej wraz z nurkami z Magazynu Perfect Diver sprzątamy Jezioro Ciecz
 • 19 września – we Wrocławiu –  sprzątamy brzegi  Odry – i do tego sprzątania zapraszamy mieszkańców Wrocławia i okolic

Sprzątać będziemy teren nad drugą, najważniejszą polską rzeką Odrą od Mostów Warszawskich do Mostu Trzebnickiego. Partnerem wydarzenia jest Dyrekcja Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Idea Dnia Trzeciego

Od początku, trzeci dzień Akcji, to przede wszystkim wielkie podziękowanie wszystkim uczestnikom, którzy zarejestrowali się w Akcji i wspólnie z nami posprzątali swój kawałek Polski. Od tego roku, ostatniego dnia Akcji sprzątać będziemy brzegi drugiej ważnej polskiej rzeki, Odry. Pierwszego dnia sprzątamy brzegi Wisły wraz z Ambasadorami zaproszonymi przez Ambasadora Australii, naszego Patrona Honorowego, a trzeciego dnia Akcji zostawimy czystym brzeg Odry! Co za piękna klamra
w naszym manifeście nieśmiecenia.  W czasie ostatniego dnia Finału zaprosimy również przedstawicieli mediów, na wspólny briefing podsumowujący 28 Akcję Sprzątanie świata w Polsce.

Plan dnia

 • 11:00 – 11:30. Zebranie wszystkich uczestników w Kwaterze Głównej Sprzątania świata.
  • Powitanie gości, w tym przywitanie mediów przybyłych na Briefing.
  • Wystąpienie Beaty Butwickiej Prezesa Zarządu Fundacji Nasza Ziemia. Przedstawienie Akcji Sprzątanie świata-Polska, motywu przewodniego i programu 28 edycji.
  • Wystąpienie Przedstawiciela władz miasta Wrocławia
  • Wystąpienie Partnera Wydarzenia, Przedstawiciela Dyrekcji Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
 • 11:30 – 11:45 Czas dla dziennikarzy zainteresowanych wywiadami.  W tym samym czasie odbędzie się rozdanie sprzętu do sprzątania uczestnikom, przedstawienie zasad sprzątania
  i bezpieczeństwa.
 • 11:45 – 13:45. Sprzątamy fragment ok. 1 kilometra pomiędzy Mostami Warszawskimi w stronę Mostu Trzebnickiego.
 • 13:45 Wracamy do Kwatery Głównej. Ważymy zebrane odpady i podajemy wyniki.
 • 14:00 Czas na pamiątkowe fotografie na ściance 28 Akcji Sprzątanie świata – Polska
  i pożegnanie uczestników Akcji.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułOkaleczone książki Olgi Tokarczuk trafią na licytację
Następny artykułEkoinicjatywy z Galerią Dominikańską – kwieciste rowery i wsparcie dla zielonych projektów
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.