a

W dniach 22-24 marca 2024 roku w kinie DCF odbędzie się Przegląd Kina Afrykańskiego AfryKamera. Tegoroczna edycja pokazuje perspektywę kobiet i ich odważne opinie o otaczającym świecie. Na ekranie zobaczymy 6 wyselekcjonowanych filmów, którym towarzyszyć będzie szereg wydarzeń towarzyszących: wystawa, koncerty, dyskusje oraz coś dla najmłodszych. Sprzedaż biletów na seanse właśnie ruszyła! Zapowiedź festiwalu już w najbliższy piątek, 8 marca o godz. 19:00. W klubie Kasza i Pasza odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej wraz z potańcówką.

Festiwal AfryKamera jest pierwszym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej festiwalem filmowym, który promuje kino afrykańskie, a także największą w Polsce imprezą poświęconą kulturze kontynentu afrykańskiego. We Wrocławiu od lat organizowany jest w Dolnośląskim Centrum Filmowym, a po raz trzeci koordynatorem wrocławskiej edycji jest Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja (m.in. kontynuacja Brave Kids, czyli projekt Lelenfant).

“Jak zawsze festiwal powstaje kolektywnie i łączy wrocławskich animatorów kultury, wolontariuszy, artystów, ale też instytucji kultury czy klubokawiarnie” – mówi Iwona Frydryszak, Dyrektorka Programowa Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja. “Łączymy siły, by móc przez kilka dni wspólnie poznawać  odważne i mocne kino, łamać stereotypy na temat afrykańskiego kontynentu oraz dobrze się bawić przy afrykańskich rytmach. Program zawiera w tym roku koncert muzyki rdzennego nomady z Maroko – Mustafa El Boudani” – dodaje.

Perełki najnowszego kina afrykańskiego

Podczas wrocławskiej edycji AfryKamery do obejrzenia będzie szeroka perspektywa – od zmian klimatycznych, wymuszających trudne miłosne decyzje, pokazanych w filmie „Banel i Adama”, reż. Ramata Toulaye Sy, poprzez historię rodziny rozdzielonej przez decyzje polityczne w „Nasze domy w sercu”, reż.  Brenda Jorde. Na ekranie zobaczymy także dwa mocne obrazy: „Żegnaj, Julio”, reż. Mohamed Kordofani o trudnej relacji pomiędzy kobietami, połączonymi przez tragiczne wydarzenia i „Ojcze nasz, diabeł”, reż. Ellie Foumbi – niezwykle przejmującą historię kobiety, która w dzieciństwie doświadczyła zła i przemocy, traumatycznie powracających w dorosłym życiu. Na koniec na widzów czeka „Mami Wata”, reż. C.J. „Fiery” Obasi, czyli przepiękna wizualnie opowieść o tym, jak niszczone są niewielkie społeczności, kultywujące tradycyjne wierzenia.

Imprezy towarzyszące NGO

We wrocławską Afrykamerę zaangażowała się w tym roku Fundacja Art Transparent, która podczas festiwalu w sobotę, 23 marca o godz. 16:30 po seansie filmowym w DCF zaprezentuje premierę publikacji, przedstawiającej innowacyjne sposoby spojrzenia na to, co bliskie i odległe w relacjach Europy Środkowo-Wschodniej i Afryki Południowo-Wschodniej. Projekt “Deconfining Arts, Culture and Politics in Europe and Africa” łączy w sobie głosy artystów, naukowców i praktyków kultury. Bada wspólne punkty w międzykontynentalnej historii, pamięci, sztuce, nauce oraz literaturze piękne.

Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja odpowiada za program dla najmłodszych, zapraszając 24 marca do Centrum Aktywności Lokalnej Przed-Pokój H13 na spotkanie z filmami, muzyką i instrumentami z różnych regionów Afryki. Dzieci wraz z rodzicami będą mogli obejrzeć wzruszające animacje krótkometrażowe, m.in. opowieść opartą na autentycznym micie zuluskim o podróży duszy z rzeki do głębin morskich. Organizatorzy przedstawią dodatkowo szczegóły programu „Rodziny Goszczące Lelenfant”, w ramach którego podczas wakacji będzie można ugościć w swoim domu we Wrocławiu młodych artystów z Gambii, Maroka, Tanzanii czy Wybrzeża Kości Słoniowych.

Harmonogram wydarzeń towarzyszących.

10.03 – 25.03.

Wystawa zdjęć Anny Śnieżek z Ugandy „Codzienne radości” w Przed-Pokój H13, ul Świdnicka 43-45, wstęp wolny

PIĄTEK, 08.03.

19:00 – Wernisaż wystawy WOMAN Tomka Murawskiego oraz potańcówka Freedom Warior Selecta w Kasza i Pasza, ul. Stalowa 15, wstęp wolny

CZWARTEK, 21.03.

21:00 – Koncert Afrotuba, Kalaczakra, ul. Kuźnicza  29a, wstęp wolny

SOBOTA, 22.03.

20:30 – Koncert Mustafa El Boudani – muzyka z Maroko, Kasza i Pasza, ul. Stalowa 15, wstęp: 20 zł

NIEDZIELA, 24.03.

12:00 – Lelenfant Open Day | AfroKIDS w Przed-Pokój H13, ul. Świdnicka 43-45

Bilety: https://dcf.wroclaw.pl/

FB: https://www.facebook.com/afrykamerawroclaw

Szczegóły i program: https://fb.me/e/4YymVOCEZ

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Dzień Kobiet na Zamku w Leśnicy
Następny artykułBezpłatne badania USG piersi dla wrocławianek w ramach akcji „Biustowniczki”
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.