Rozliczenie podatku PIT odbywa się każdego roku. Obowiązek ten ciąży na kilkunastu milionach osób w całej Polsce, dlatego dla każdej z nich kluczowe są terminy rozliczeń przewidziane w ustawie. Ministerstwo Finansów jasno określiła, do kiedy PIT musi wpłynąć do urzędu i jakie są terminy wysyłki deklaracji podatkowych od płatników oraz korekt zeznania od podatników.
Dowiedz się więcej o kluczowych terminach dotyczących rozliczeń podatku dochodowego i uniknij kary za spóźnienie.
- Od kiedy można składać rozliczenia PIT do urzędu skarbowego?
- Do kiedy PIT 2024 musi wpłynąć do urzędu?
- Czy każdy musi składać formularz PIT w urzędzie skarbowym?
- Jakie dochody trzeba rozliczyć w zeznaniu PIT?
Polscy podatnicy każdego roku muszą złożyć zeznanie podatkowe, w którym wykazują, ile wynosi ich podatek należny PIT. Jest to jeden z głównych podatków, które zasilają budżet i pozwalają na realizację wielu ważnych celów społecznych. Z tego względu Ministerstwo Finansów dba o jego ściągalność i dokładnie sprawdza, czy wszyscy podatnicy rozliczyli swoje zaliczki. Aby uniknąć problemów z urzędem skarbowym i różnych sankcji za opóźnienia w rozliczeniu PIT, sprawdź, kiedy upływa termin jego złożenia. Dodatkowo poznaj inne ważne terminy związane z rozliczeniami PIT.
Od kiedy można składać rozliczenia PIT do urzędu skarbowego?
Składanie rocznych zeznań podatkowych PIT za 2024 rok w urzędach skarbowych odbywa się w określonych ramach czasowych. Oficjalny okres na złożenie deklaracji rozpoczyna się 15 lutego 2025 roku i trwa do 30 kwietnia 2025 roku. Ministerstwo Finansów wymaga jednak, by PIT-11 od pracodawców wpłynął do urzędu skarbowego nie później niż do 31 stycznia. Podatnicy mogą jednak otrzymać te same druki później, bo aż do 28 lutego.
Rozpoczęcie rozliczeń PIT od 15 lutego obowiązuje zarówno w przypadku podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą, jak i tych, którzy mają umowę o pracę lub umowę zlecenie. Jeśli podatnik rozliczy podatek dochodowy przed tą datą, urząd skarbowy przyjmie za datę jej wpłynięcia datę 15 lutego. Nie ma zatem możliwości szybszego uzyskania zwrotu podatku z powodu wcześniejszego złożenia deklaracji PIT przez program do PIT.
Do kiedy PIT 2024 musi wpłynąć do urzędu?
Aby uniknąć ewentualnych komplikacji, zaleca się składanie deklaracji w oficjalnym terminie, czyli między 15 lutego a 30 kwietnia 2025 roku. W tym okresie podatnicy mają pewność, że deklaracja wysyłana drogą elektroniczną zostanie prawidłowo przyjęta i że otrzymają urzędowe poświadczenie odbioru. Rozliczenie deklaracji PIT za 2024 rok nie powinno również wpływać później niż do końca kwietnia. Wszelkie opóźnienia sprawiają, że podatnik naraża się na kary finansowe i inne sankcje.
Składanie deklaracji PIT po terminie jest możliwe, jednak powinno dotyczyć naprawdę wyjątkowych sytuacji. Podatnik może uniknąć kary za spóźnienie, jednak aby tak się stało, musi złożyć szczegółowe wyjaśnienia, dlaczego nie zdążył z rozliczeniem. Pismo nazywane czynnym żalem może być rozpatrzone na jego korzyść, lecz nikt nie jest w stanie zapewnić podatnika, że tak będzie.
Czy każdy musi składać formularz PIT w urzędzie skarbowym?
Nie każdy podatnik jest zobowiązany do samodzielnego składania deklaracji PIT w urzędzie skarbowym. Osoby, które uzyskały dochody wyłącznie od płatników, takich jak pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS, i jednocześnie nie korzystają z ulg podatkowych ani nie mają innych dochodów, mogą zrezygnować z samodzielnej wysyłki deklaracji e PIT. W takim przypadku ich rozliczenie będzie podlegało automatycznej akceptacji bez możliwości odzyskania nadpłaconego podatku dochodowego. W takim przypadku administracja skarbowa przygotowuje wstępne zeznanie podatkowe na zasadach ogólnych.
Złożenie PIT jest nieobowiązkowe również w sytuacji, gdy podatnik uzyskał dochody niższe niż 30 tysięcy złotych w ciągu roku. Jest to kwota niższa od kwoty wolnej od podatku, czyli nieobjęta opodatkowaniem. Podobnie jest w przypadku osób młodych w wieku do 26 lat, które płacą zerowy PIT dzięki obowiązującej uldze dla młodych.
Jakie dochody trzeba rozliczyć w zeznaniu PIT?
W rocznym zeznaniu podatkowym PIT należy wykazać wszystkie dochody podlegające opodatkowaniu z danego roku podatkowego. Do najczęściej spotykanych źródeł dochodów należą wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia i umowy o dzieło. Dochody te są opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej stawką 12% i 32%. Takie dochody należy wykazać w PIT 37. Osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną skalą podatkową zobowiązane są do złożenia formularza PIT-36, w którym wykazują przychody, koszty uzyskania przychodów oraz dochód osiągnięty w ramach tej działalności. Podobnie jak w przypadku podatników, którzy rozliczają się na PIT 37, przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych mogą korzystać z ulg podatkowych (np. ulgi prorodzinnej). Ponadto rozliczeniu podlegają: dochody z kapitałów pieniężnych, przychody z najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze, jak i inne źródła niewymienione w innych częściach deklaracji podatkowych.