W malowniczej gminie Marciszów, znajdziecie nazywany przez miejscowych dolnośląskim Wawelem, Pałac w Ciechanowicach. Rozmiarem nie dorównuje on oczywiście krakowskiemu zamkowi, ale odkryte podczas remontu freski ścienne przyprawią każdego turystę o zachwyt. Zobacz, dlaczego warto zwiedzić to miejsce.
Perła Dolnego Śląska
Pałac Ciechanowice to zabytek położony dokładnie w dolnośląskiej krainie, w sercu Sudetów, na obszarze gminy Marciszów (powiat kamiennogórski). Otoczony uroczym wiejskim krajobrazem wsi Ciechanowice, pałac znajduje się na styku Rudawskiego Parku Krajobrazowego i Gór Ołowianych, u podnóża Miedzianki, w granicach obszaru chronionego NATURA 2000.
Po 12 latach starannie prowadzonych prac renowacyjnych pałac od niedawna został udostępniony do zwiedzania. Swoje korzenie historyczne ma jeszcze w XVI wieku, gdy powstał na fundamentach rycerskiego dworu otoczonego fosą. Przez wieki zmieniał właścicieli oraz wygląd. Po II wojnie światowej, Pałac został przejęty przez Skarb Państwa, adaptując go na różne cele publiczne. W 2010 r. obiekt zakupiło Sudeckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o. o., z zamiarem przekształcenia go w hotel z centrum konferencyjnym i SPA. Jednak plany te zmieniło odkrycie przepięknych polichromii, skrywanych przez wiele lat pod grubymi warstwami tynku.
Pierwszym odsłoniętym freskiem był rysunek św. Jerzego walczącego ze smokiem – od tej pory właśnie smok stał się symbolem i opiekunem pałacu. Freski w Ciechanowicach należą do najstarszych w Polsce. Przedstawiają bogate motywy roślinne i zwierzęce, sceny z życia oraz herby dawnych właścicieli. Ornamentalne, z iluzjonistycznymi elementami i niemieckimi inskrypcjami, pokrywają niemal całe ściany pomieszczeń na pierwszym piętrze, a także sufit w Sali Rycerskiej, zdobiąc również glify drzwi i okien późniejszymi barokowymi dekoracjami.
Niczym królewskie ogrody
Równie imponujące co wnętrza są przypałacowe ogrody, zaprojektowane w różnorodnych stylach: angielskim, włoskim i francuskim. Jest to nie tylko ogrodnicza sztuka, ale również miejsce spokoju i refleksji. Ilość różnorodnych roślin i architektonicznych rozwiązań zapewni wiele wrażeń odwiedzającym. Bezpośrednio po zakończeniu prac renowacyjnych rozpoczęto działania mające na celu uporządkowanie i rekonstrukcję terenów przyległych do pałacu, skupiając się przede wszystkim na przywróceniu do stanu pierwotnego fosy i mostu.
Priorytetem była również renowacja parku, w tym odbudowa romantycznego amfiteatru oraz tzw. „świątyni dumania” – Arkadii, a także fontann i centralnej części parku, gdzie dominują latarnie. Całość terenu parkowego została otoczona murem wykonanym z kamienia łamanego.
Otwarcie Pałacu w Ciechanowicach na zwiedzanie to szansa dla każdego, by osobiście odkryć jego historię, zabytkowe freski i wspaniałe ogrody. Ta perła architektury na Dolnym Śląsku czeka, by oczarować kolejne pokolenia swoim niepowtarzalnym urokiem, łącząc w sobie piękno natury z bogactwem kulturowym i historycznym tego regionu.
Adres: Ciechanowice 21 a; 58-410 Marciszów
Godziny otwarcia: kliknij tutaj
Cennik:
Zwiedzanie ogrodu i pałacu 70 zł
Zwiedzanie ogrodu 30 zł
Więcej szczegółów: kliknij tutaj